Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Życiologia, czyli o mądrym zarządzaniu czasem

życiologia

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Jestem po lekturze książki jednego z najbardziej znanych w Polsce coachów – Miłosza Brzezińskiego i mam dylemat. Z jednej strony wielki autorytet, doświadczony człowiek z dużą wiedzą, a z drugiej strony Życiologia jego autorstwa.

KILKA SŁÓW O AUTORZE:

Pozwolę sobie zacytować opis ze strony wydawcy: „Miłosz Brzeziński to topowy polski trener z międzynarodowym certyfikatem coacha ICC. Konsultant CNBC Biznes i TVN w zakresie psychologii biznesu. Autor obrazoburczych felietonów, obrzydliwych recenzji i rewolucyjnych artykułów na temat biznesu w teorii i w praktyce. Profesor Działań Skutecznych w Instytucie Kreowania Skuteczności. Konsultuje celebrytów, dziennikarzy i najwyższą kadrę menadżerską w Polsce. Denerwuje. Wyzłośliwia się. Zmusza do myślenia. Ma dwa życiowe motta (Prawdziwa pasja, to wydzieranie światu wiedzy 24 godziny na dobę oraz Wyróżnij się albo zgiń) i dwa rodzaje wizytówek (poważne i niepoważne)”.

W Życiologii, niestety lub stety, nie znajdziemy ani żadnych obrzydliwości, obrazoburczych teorii czy rewolucyjnych odkryć. Znajdziesz natomiast sporo treści, które zmuszają do myślenia.

CEL PUBLIKACJI / PRZYŚWIECAJĄCA JEJ IDEA:

Wbrew temu, co znalazło się w podtytule, nie jest to książka o zarządzaniu czasem, ale raczej o zarządzaniu życiem i to na dość ogólnym poziomie. Nie znajdziemy w niej metod, technik i rozwiązań z zakresu planowania i organizacji dni, tygodni, miesięcy czy lat, nie dowiemy się jak osiągać cele, czy jak walczyć z prokastynacją.

Znajdziemy natomiast trzy Ogrody Życia (praca, dom i Ty sam), o które musimy zadbać sami, dysponując ograniczonym czasem. Jak za bardzo poświęcimy się jednemu ogrodowi, to ucierpią pozostałe. Jak to pogodzić? – to pytanie przewija się przez całą książkę.

CO ZNAJDZIEMY W PUBLIKACJI:

Tak jak napisałem na wstępie, Życiologia nie jest książką o zarządzaniu czasem, ale o zarządzaniu życiem w kontekście trzech obszarów życia. Niestety w książce trudno znaleźć jasne porady, raczej są tu przemyślenia Autora na temat trzech ogrodów (praca, dom i ja). Autor umieszcza czytelnika w roli ogrodnika, który musi dbać o swoje trzy ogrody, w taki sposób, aby czuć się szczęśliwymi i spełnionymi.

To książka w porównaniu z innym książkami na temat zarządzania czasem (do której przynajmniej tytułem aspiruje, treścią jak wspomniałem niekoniecznie) lekka i przyjemna w czytaniu. Odnosi się wrażenie, że jej Autor przemawia do nas, mówi o tym, co myśli na dany temat. I tak jak rozmowa jest raczej formą komunikacji mało ustrukturyzowaną, tak ta książka nie posiada jasnej struktury. Oczywiście jest tu podział na trzy ogrody, jednak to, co jest w środku każdego z nich, przypomina bardziej ogród angielski niż francuski. Każdy z rozdziałów stanowi zbitek luźnych przemyśleń, często ze sobą słabo powiązanych i nietworzących spójnej całości.

Moim zdaniem podjęty w książce temat i sposób jego ujęcia niesie ze sobą bardzo duży potencjał, jednak nie został on należycie wykorzystany. Wynika to przede wszystkim z bardzo ogólnikowego charakteru i braku konkretnych porad jak coś poprawić, czy ulepszyć. Pomimo tych mankamentów, książki nie odradzam.

ADRESAT PUBLIKACJI:

Raczej nie osoby, które szukają określonych rozwiązań technicznych, z zakresu zarządzania czasem. To książka skierowana do osób, które gdzieś się pogubiły w priorytetach życiowych i szukają rozwiązania tych problemów. Chociaż na rynku można znaleźć bardziej praktyczne książki z zakresu zarządzania życiem i ustalania priorytetów życiowych.

DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ:

Dla idei trzech ogrodów (praca, dom i Ty sam), to coś podobnego do ról u Coveya, jednak podane w bardziej uproszczony sposób oraz dla kilkunastu złotych myśli. Jeżeli szukamy gotowych rozwiązań związanych z życiowymi priorytetami, to tu ich nie znajdziesz. Moim zdaniem o wiele lepsze rezultaty przyniesie przeczytanie 7 nawyków skutecznego działania S. R. Coveya. Ale jeżeli chcemy przeczytać całkiem przyjemną książkę, zawierającą przemyślenia Miłosza Brzezińskiego na temat życia to zachęcam do lektury.

OCENA:

Wartość merytoryczna: ponad przeciętna

Przystępność treści: bardzo przystępna

Sposób prezentacji treści: przeciętny poziom edytorski

Ocena końcowa: warto przeczytać książkę Życiologia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone