Życiologia, czyli o mądrym zarządzaniu czasem

Jestem po lekturze książki jednego z najbardziej znanych w Polsce coachów – Miłosza Brzezińskiego i mam dylemat. Z jednej strony wielki autorytet, doświadczony człowiek z dużą wiedzą, a z drugiej strony Życiologia jego autorstwa.

KILKA SŁÓW O AUTORZE:

Pozwolę sobie zacytować opis ze strony wydawcy: „Miłosz Brzeziński to topowy polski trener z międzynarodowym certyfikatem coacha ICC. Konsultant CNBC Biznes i TVN w zakresie psychologii biznesu. Autor obrazoburczych felietonów, obrzydliwych recenzji i rewolucyjnych artykułów na temat biznesu w teorii i w praktyce. Profesor Działań Skutecznych w Instytucie Kreowania Skuteczności. Konsultuje celebrytów, dziennikarzy i najwyższą kadrę menadżerską w Polsce. Denerwuje. Wyzłośliwia się. Zmusza do myślenia. Ma dwa życiowe motta (Prawdziwa pasja, to wydzieranie światu wiedzy 24 godziny na dobę oraz Wyróżnij się albo zgiń) i dwa rodzaje wizytówek (poważne i niepoważne)”.

W Życiologii, niestety lub stety, nie znajdziemy ani żadnych obrzydliwości, obrazoburczych teorii czy rewolucyjnych odkryć. Znajdziesz natomiast sporo treści, które zmuszają do myślenia.

CEL PUBLIKACJI / PRZYŚWIECAJĄCA JEJ IDEA:

Wbrew temu, co znalazło się w podtytule, nie jest to książka o zarządzaniu czasem, ale raczej o zarządzaniu życiem i to na dość ogólnym poziomie. Nie znajdziemy w niej metod, technik i rozwiązań z zakresu planowania i organizacji dni, tygodni, miesięcy czy lat, nie dowiemy się jak osiągać cele, czy jak walczyć z prokastynacją.

Znajdziemy natomiast trzy Ogrody Życia (praca, dom i Ty sam), o które musimy zadbać sami, dysponując ograniczonym czasem. Jak za bardzo poświęcimy się jednemu ogrodowi, to ucierpią pozostałe. Jak to pogodzić? – to pytanie przewija się przez całą książkę.

CO ZNAJDZIEMY W PUBLIKACJI:

Tak jak napisałem na wstępie, Życiologia nie jest książką o zarządzaniu czasem, ale o zarządzaniu życiem w kontekście trzech obszarów życia. Niestety w książce trudno znaleźć jasne porady, raczej są tu przemyślenia Autora na temat trzech ogrodów (praca, dom i ja). Autor umieszcza czytelnika w roli ogrodnika, który musi dbać o swoje trzy ogrody, w taki sposób, aby czuć się szczęśliwymi i spełnionymi.

To książka w porównaniu z innym książkami na temat zarządzania czasem (do której przynajmniej tytułem aspiruje, treścią jak wspomniałem niekoniecznie) lekka i przyjemna w czytaniu. Odnosi się wrażenie, że jej Autor przemawia do nas, mówi o tym, co myśli na dany temat. I tak jak rozmowa jest raczej formą komunikacji mało ustrukturyzowaną, tak ta książka nie posiada jasnej struktury. Oczywiście jest tu podział na trzy ogrody, jednak to, co jest w środku każdego z nich, przypomina bardziej ogród angielski niż francuski. Każdy z rozdziałów stanowi zbitek luźnych przemyśleń, często ze sobą słabo powiązanych i nietworzących spójnej całości.

Moim zdaniem podjęty w książce temat i sposób jego ujęcia niesie ze sobą bardzo duży potencjał, jednak nie został on należycie wykorzystany. Wynika to przede wszystkim z bardzo ogólnikowego charakteru i braku konkretnych porad jak coś poprawić, czy ulepszyć. Pomimo tych mankamentów, książki nie odradzam.

ADRESAT PUBLIKACJI:

Raczej nie osoby, które szukają określonych rozwiązań technicznych, z zakresu zarządzania czasem. To książka skierowana do osób, które gdzieś się pogubiły w priorytetach życiowych i szukają rozwiązania tych problemów. Chociaż na rynku można znaleźć bardziej praktyczne książki z zakresu zarządzania życiem i ustalania priorytetów życiowych.

DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ:

Dla idei trzech ogrodów (praca, dom i Ty sam), to coś podobnego do ról u Coveya, jednak podane w bardziej uproszczony sposób oraz dla kilkunastu złotych myśli. Jeżeli szukamy gotowych rozwiązań związanych z życiowymi priorytetami, to tu ich nie znajdziesz. Moim zdaniem o wiele lepsze rezultaty przyniesie przeczytanie 7 nawyków skutecznego działania S. R. Coveya. Ale jeżeli chcemy przeczytać całkiem przyjemną książkę, zawierającą przemyślenia Miłosza Brzezińskiego na temat życia to zachęcam do lektury.

OCENA:

Wartość merytoryczna: ponad przeciętna

Przystępność treści: bardzo przystępna

Sposób prezentacji treści: przeciętny poziom edytorski

Ocena końcowa: warto przeczytać książkę Życiologia

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

multitasking

MULTITASKING – JAK PRZESTAĆ TO ROBIĆ?

Multitasking, czyli wielozadaniowość, stał się przekleństwem współczesnych czasów. Nie wiem jak Ty, ale ja zazwyczaj, gdy słyszę słowo multitasking, to widzę człowieka, który ma kilka

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I NIE PRZEGAP ŻADNEGO ARTYKUŁU.

Dbam o swoich stałych czytelników i zawsze jako pierwsi otrzymują informacje o tym co dzieje się na blogu. Oprócz tego subskrybenci otrzymują porady i triki, a także biorą udział we wszystkich bezpłatnych wydarzeniach, które organizuję.

Dodatkowo na dobry początek znajomości dorzucam bezpłatnego e-booka:

“9 sposobów na więcej czasu.”

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2019 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim dziewięć prostych sposobów na to, by mieć więcej czasu i mniej stresów. Dowiesz się z niego między innymi, dlaczego warto mieć porządek, jak sen wpływa na naszą efektywność i dlaczego warto zrezygnować z multitaskingu.