Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Życie i słoik – historia prawdziwa

słoik

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Stephen R. Covey w jednej ze swoich książek przytacza historię pewnego seminarium, na którym wykładowca rozprawiający o zarządzaniu czasem, w pewnym momencie postawił na biurku duży słój i kilka sporych kamieni. Po chwili włożył kamienie do słoika. Zmieściło się ich kilka.

 • Czy słoik jest pełen? – zapytał siedzących na sali studentów.

Studenci spojrzeli na słój z kamieniami i pokiwali twierdząco głowami.

Wtedy wykładowca wyjął spod blatu garść żwiru i wsypał go do słoika. Następnie potrząsał nim do momentu, aż wypełniły wolne przestrzenie pomiędzy dużymi kamieniami. Odstawił go i ponownie zapytał:

 • Czy słój jest pełen?

Tym razem studenci nie byli już tak pewni swojej odpowiedzi i w końcu stwierdzili, że pewnie nie. Wykładowca przyznał im rację, jednocześnie wyciągając piasek z szuflady biurka. Następnie wsypał go do słoika, aż ten wypełnił wszystkie wolne przestrzenie.

 • Czy słój jest pełen? – zapytał.
 • Nie! – odkrzyknęli wszyscy.
 • Macie rację. – odpowiedział wykładowca i wyjął butelkę z wodą.

Jej zawartość szybko znalazła się w słoiku, wypełniając go po brzegi. Gdy tak się stało, prowadzący zadał najważniejsze pytanie:

 • Jaki jest z tego morał?
 • Jeżeli się bardzo postaramy, to zawsze znajdziemy jakieś luki, by zmieścić coś więcej. – odpowiedział ktoś z sali.
 • Nie – odpowiedział wykładowca – morał jest taki, że jeżeli nie włożysz najpierw dużych kamieni, to potem już ci się to nie uda.

To w świecie zarządzania czasem i rozwoju osobistego historia z długą brodą, która przewija się na seminariach, w książkach, pismach, czy na blogach od wielu lat. Dzieje się tak dlatego, że kryje się za nią ponadczasowa moc i prostota przekazu. Moc metafory pokazującej, jak bardzo nasze życia przypomina słoik z tej historii i jak powinno się zarządzać czas.

CZY ROBISZ TO CO MA ZNACZENIE?

Wielu z nas na ostatnie pytanie wykładowcy: „Jaki jest z tego morał?” odpowiedziało podobnie do tego młodego człowieka z sali. Im więcej, tym lepiej, zawsze da się coś wcisnąć. Ale czy to ma znaczenie, jeżeli wykonujemy zadania bez znaczenia, gdy zapominamy, czy może bardziej precyzyjnie pomijamy zadania ważne – duże kamienie z naszej historii.

JAK PLANOWAĆ ZGODNIE Z ZASADĄ SŁOIKA?

 1. Najpierw zaplanuj najważniejsze zadania do wykonania to te, które pchają do przodu nasze cele.
 2. Następnie w kalendarzu powinny znaleźć się zadania, które powinny zostać wykonane, ale nie muszą być robione w pierwszej kolejności.
 3. W kolejnym kroku przychodzi czas na zaplanowanie zadań, które można wykonać, ale nie trzeba robić tego teraz.
 4. Na końcu możesz dorzucić garść drobnych zadań, które nie muszą być wykonane, ale z jakichś powodów chcesz je zrobić.

Jeżeli nie masz pewności, którym z zadań lub celów powinieneś nadać najwyższy priorytet, a którym niższy, zerknij do tych artykułów:

A jak wygląda twój słoik? Włożyłeś już do niego duże kamienie?

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Keszthelyi Timi i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone