Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Życie i słoik – historia prawdziwa

słoik

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Stephen R. Covey w jednej ze swoich książek przytacza historię pewnego seminarium, na którym wykładowca rozprawiający o zarządzaniu czasem, w pewnym momencie postawił na biurku duży słój i kilka sporych kamieni. Po chwili włożył kamienie do słoika. Zmieściło się ich kilka.

 • Czy słoik jest pełen? – zapytał siedzących na sali studentów.

Studenci spojrzeli na słój z kamieniami i pokiwali twierdząco głowami.

Wtedy wykładowca wyjął spod blatu garść żwiru i wsypał go do słoika. Następnie potrząsał nim do momentu, aż wypełniły wolne przestrzenie pomiędzy dużymi kamieniami. Odstawił go i ponownie zapytał:

 • Czy słój jest pełen?

Tym razem studenci nie byli już tak pewni swojej odpowiedzi i w końcu stwierdzili, że pewnie nie. Wykładowca przyznał im rację, jednocześnie wyciągając piasek z szuflady biurka. Następnie wsypał go do słoika, aż ten wypełnił wszystkie wolne przestrzenie.

 • Czy słój jest pełen? – zapytał.
 • Nie! – odkrzyknęli wszyscy.
 • Macie rację. – odpowiedział wykładowca i wyjął butelkę z wodą.

Jej zawartość szybko znalazła się w słoiku, wypełniając go po brzegi. Gdy tak się stało, prowadzący zadał najważniejsze pytanie:

 • Jaki jest z tego morał?
 • Jeżeli się bardzo postaramy, to zawsze znajdziemy jakieś luki, by zmieścić coś więcej. – odpowiedział ktoś z sali.
 • Nie – odpowiedział wykładowca – morał jest taki, że jeżeli nie włożysz najpierw dużych kamieni, to potem już ci się to nie uda.

To w świecie zarządzania czasem i rozwoju osobistego historia z długą brodą, która przewija się na seminariach, w książkach, pismach, czy na blogach od wielu lat. Dzieje się tak dlatego, że kryje się za nią ponadczasowa moc i prostota przekazu. Moc metafory pokazującej, jak bardzo nasze życia przypomina słoik z tej historii i jak powinno się zarządzać czas.

CZY ROBISZ TO CO MA ZNACZENIE?

Wielu z nas na ostatnie pytanie wykładowcy: „Jaki jest z tego morał?” odpowiedziało podobnie do tego młodego człowieka z sali. Im więcej, tym lepiej, zawsze da się coś wcisnąć. Ale czy to ma znaczenie, jeżeli wykonujemy zadania bez znaczenia, gdy zapominamy, czy może bardziej precyzyjnie pomijamy zadania ważne – duże kamienie z naszej historii.

JAK PLANOWAĆ ZGODNIE Z ZASADĄ SŁOIKA?

 1. Najpierw zaplanuj najważniejsze zadania do wykonania to te, które pchają do przodu nasze cele.
 2. Następnie w kalendarzu powinny znaleźć się zadania, które powinny zostać wykonane, ale nie muszą być robione w pierwszej kolejności.
 3. W kolejnym kroku przychodzi czas na zaplanowanie zadań, które można wykonać, ale nie trzeba robić tego teraz.
 4. Na końcu możesz dorzucić garść drobnych zadań, które nie muszą być wykonane, ale z jakichś powodów chcesz je zrobić.

Jeżeli nie masz pewności, którym z zadań lub celów powinieneś nadać najwyższy priorytet, a którym niższy, zerknij do tych artykułów:

A jak wygląda twój słoik? Włożyłeś już do niego duże kamienie?

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Keszthelyi Timi i pobrane z Unsplash.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

sprzątanie kuchni

Porządkowanie – część 9: Kuchnia

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, których nie lubię sprzątać. Może dlatego, że pełno w nim naczyń, garnków, sztućców, sprzętów, żywności, pojemników i różnych zakamarków.

sprzątanie przedpokoju

Porządkowanie – część 8: Przedpokój

Wejście do domu to często pierwsze pomieszczenie, które widzą goście, gdy wchodzą do Twojego domu. Zagracony hol wejściowy robi złe wrażenie, idealnie byłoby zatem, gdyby

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].