Dzisiaj do recenzji trafiła książka, która wywołała we mnie mieszane uczucia. To książka z pogranicza zarządzania czasem i ekonomii – Zarządzanie czasem pracy menadżera, Michała Roguszczaka.
Autor przyjął założenie, że czas jest kategorią ekonomiczną, a zdolność zarządzania czasem jest elementem wpływającym w istotny sposób na efektywność działania przedsiębiorstwa. Niesamowity potencjał tematu, który moim niestety nie został w pełni wykorzystany.
Dlaczego zatem w ogóle zawracam sobie głowę i piszę o książce, która nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia? Po pierwsze, dlatego, że jeżeli kogoś interesują zagadnienia czasu, jako kategorii ekonomicznej to pomimo moim zdaniem niedociągnięć i potraktowania tematu po łebkach może ona stanowić dobry przyczynek do rozwinięcia tego, co autorowi książki umknęło.
CEL PUBLIKACJI / PRZYŚWIECAJĄCA JEJ IDEA:
Książka Michała Roguszczaka to typowa monografia naukowa, której celem jest przedstawienie istoty i znaczenia zarządzania czasem pracy menadżerów najwyższego szczebla. Dodatkowo autor postawił sobie za cel wskazanie pozytywnych i negatywnych postawy względem czasu i ich wpływu na sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa.
CO ZNAJDZIEMY W PUBLIKACJI:
Diagnozę wpływu stylu zarządzania czasem kadry menadżerskiej na sytuację ekonomiczną i organizacyjną przedsiębiorstwa. Wskazanie pozytywnych i negatywnych stylów zarządzania czasem oraz pożądanych postaw kadry kierowniczej względem kwestii zarządzania czasem. Dodatkowo Autor definiuje zalecenia i wzorce postępowania służące poprawie umiejętności zarządzania sobą w czasie, a tym samym poprawy sytuacji ekonomicznej i organizacyjnej przedsiębiorstwa. Niestety każda z tych kwestii wymagałaby większego rozbudowania i szerszego omówienia. Zwłaszcza rażąca jest kwestia potraktowania „po łepkach” wyników badań, które autor książki przeprowadził na grupie menadżerów najwyższego szczebla, a których w wyraźny i pełny sposób nie przedstawił w swojej pracy.
ADRESAT PUBLIKACJI:
Moim zdaniem ze względu na charakter monograficzny oraz naukowy język książka skierowana jest do bardzo wąskiego grona odbiorców. Osoby, które szukają praktycznych porad jak poradzić sobie z kwestiami zarządzania sobą w czasie, nie dowiedzą się z niej niczego istotnego co mogłoby im w łatwy sposób pomóc.
DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ:
Książkę warto przeczytać tylko z dwóch powodów. Po pierwsze, jeżeli kogoś interesuje tematyka powiązania czasu z efektywnością ekonomiczną. Po drugie można w niej znaleźć kilka ciekawostek, między innymi „osobowy profil podejścia do zarządzania czasem” (i tu znowu uwaga, mógłby być o wiele lepiej rozpisany i omówiony). Jest ich jednak trochę za mało, aby warto było sięgnąć po tę książkę.
OCENA:
Wartość merytoryczna: przeciętna
Przystępność treści: treść przedstawiona w sposób mało przystępny
Sposób prezentacji treści: przeciętny poziom edytorski
Ocena końcowa: szkoda czasu na Zarządzanie czasem pracy menadżera