Zarządzanie czasem nie polega na robieniu więcej

Ile razy słyszałem, jak ktoś mówił: Zarządzanie czasem? Nie potrzebuję i tak nie jestem w stanie wyrobić się z tym, co mam już zaplanowane. Po co miałbym robić jeszcze więcej?

BŁĄD PIERWSZY – NIE ZNAJOMOŚĆ DEFINICJI ZARZĄDZANIA CZASEM

Najpowszechniejszym błędem myślowym dotyczącym zarządzania czasem jest myślenie, że polega ono na:

  • robieniu więcej,
  • upychaniu coraz większej ilości zadań w kalendarzu,
  • szalonej pracy w pośpiechu i bez odpoczynku.

Wyjaśnijmy sobie to raz na zawsze, zarządzanie czasem nie polega na robieniu więcej. Wpychanie większej ilości zadań na listę do zrobienia nie uczyni z Ciebie bardziej produktywnej osoby. Wręcz przeciwnie. Zarządzanie czasem polega na osiąganiu lepszych rezultatów przy robieniu mniejszej ilości zadań.

BŁĄD DRUGI – PUŁAPKA BYCIA ZAJĘTYM

Zbyt często ludzie mylą produktywność z byciem zajętym. Robienie więcej nie czyni z ciebie osoby bardziej efektywnej, tylko osobę bardziej zajętą. A to jest zdecydowana różnica. Ponieważ bycie zajętym wcale nie oznacza, że osiągasz lepsze rezultaty i robisz więcej. Często bycie zajęty sprowadza się do zaczynania kolejnych spraw i ich nie kończenia, ponieważ na horyzoncie pojawiają się nowe zadania, którymi trzeba się zająć. Prowadzi to bardzo często do jeszcze jednego nawyku wypaczającego ideę zarządzania czasem. Do multitaskingu, czyli robienia wielu rzeczy jednocześnie ze szkodą dla jakości każdej z nich.

ZATEM, CZYM JEST ZARZĄDZANIE CZASEM I PO CO NIM ZARZĄDZAĆ?

Zarządzanie czasem to systematyczne planowanie i wykonywanie zadań zbliżające nas do osiągnięcia zamierzonych celów. Czyli wiem, co chcę osiągnąć, planuję jak to osiągnę i wykonuję zadania, które mnie do tych celów zbliżają.

Definicję zarządzania czasem mamy za sobą. Pozostaje druga część pytania: po co  zarządzać czasem? Oprócz ułatwienia osiągania celów zarządzanie czasem jest po to:

  • aby Twoje życie było prostsze,
  • abyś był mniej zajęty,
  • abyś wykonywał zadania z większą łatwością,
  • abyś miał więcej czasu,
  • abyś robił najpierw rzeczy najważniejsze, a potem całą resztę,
  • w końcu po to, abyś kończył więcej zadań niż zaczynasz.

Pamiętaj za wszystko co robisz płacisz czasem.

Mam na koniec dwa pytania: Czy uważasz, że robisz więcej niż powinieneś? Czy zdarza Ci się częściej być bardziej zajętym, niż produktywnym? Podziel się swoimi uwagami na ten temat w komentarzu.

Źródło:

Zdjęcie do artykułu zostało wykonane przez Anna Dziubinska i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I NIE PRZEGAP ŻADNEGO ARTYKUŁU.

Dbam o swoich stałych czytelników i zawsze jako pierwsi otrzymują informacje o tym co dzieje się na blogu. Oprócz tego subskrybenci otrzymują porady i triki, a także biorą udział we wszystkich bezpłatnych wydarzeniach, które organizuję.

Dodatkowo na dobry początek znajomości dorzucam bezpłatnego e-booka:

“9 sposobów na więcej czasu.”

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2019 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim dziewięć prostych sposobów na to, by mieć więcej czasu i mniej stresów. Dowiesz się z niego między innymi, dlaczego warto mieć porządek, jak sen wpływa na naszą efektywność i dlaczego warto zrezygnować z multitaskingu.