Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Zarządzanie czasem nie polega na robieniu więcej

zarządzanie czasem

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Ile razy słyszałem, jak ktoś mówił: Zarządzanie czasem? Nie potrzebuję i tak nie jestem w stanie wyrobić się z tym, co mam już zaplanowane. Po co miałbym robić jeszcze więcej?

BŁĄD PIERWSZY – NIE ZNAJOMOŚĆ DEFINICJI ZARZĄDZANIA CZASEM

Najpowszechniejszym błędem myślowym dotyczącym zarządzania czasem jest myślenie, że polega ono na:

  • robieniu więcej,
  • upychaniu coraz większej ilości zadań w kalendarzu,
  • szalonej pracy w pośpiechu i bez odpoczynku.

Wyjaśnijmy sobie to raz na zawsze, zarządzanie czasem nie polega na robieniu więcej. Wpychanie większej ilości zadań na listę do zrobienia nie uczyni z Ciebie bardziej produktywnej osoby. Wręcz przeciwnie. Zarządzanie czasem polega na osiąganiu lepszych rezultatów przy robieniu mniejszej ilości zadań.

BŁĄD DRUGI – PUŁAPKA BYCIA ZAJĘTYM

Zbyt często ludzie mylą produktywność z byciem zajętym. Robienie więcej nie czyni z ciebie osoby bardziej efektywnej, tylko osobę bardziej zajętą. A to jest zdecydowana różnica. Ponieważ bycie zajętym wcale nie oznacza, że osiągasz lepsze rezultaty i robisz więcej. Często bycie zajęty sprowadza się do zaczynania kolejnych spraw i ich nie kończenia, ponieważ na horyzoncie pojawiają się nowe zadania, którymi trzeba się zająć. Prowadzi to bardzo często do jeszcze jednego nawyku wypaczającego ideę zarządzania czasem. Do multitaskingu, czyli robienia wielu rzeczy jednocześnie ze szkodą dla jakości każdej z nich.

ZATEM, CZYM JEST ZARZĄDZANIE CZASEM I PO CO NIM ZARZĄDZAĆ?

Zarządzanie czasem to systematyczne planowanie i wykonywanie zadań zbliżające nas do osiągnięcia zamierzonych celów. Czyli wiem, co chcę osiągnąć, planuję jak to osiągnę i wykonuję zadania, które mnie do tych celów zbliżają.

Definicję zarządzania czasem mamy za sobą. Pozostaje druga część pytania: po co  zarządzać czasem? Oprócz ułatwienia osiągania celów zarządzanie czasem jest po to:

  • aby Twoje życie było prostsze,
  • abyś był mniej zajęty,
  • abyś wykonywał zadania z większą łatwością,
  • abyś miał więcej czasu,
  • abyś robił najpierw rzeczy najważniejsze, a potem całą resztę,
  • w końcu po to, abyś kończył więcej zadań niż zaczynasz.

Pamiętaj za wszystko co robisz płacisz czasem.

Mam na koniec dwa pytania: Czy uważasz, że robisz więcej niż powinieneś? Czy zdarza Ci się częściej być bardziej zajętym, niż produktywnym? Podziel się swoimi uwagami na ten temat w komentarzu.

Źródło:

Zdjęcie do artykułu zostało wykonane przez Anna Dziubinska i pobrane z Unsplash.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].