Za wszystko płacisz czasem

Czas to najcenniejszy środek płatniczy, jaki mamy. Każdy na starcie otrzymał go tyle samo (przynajmniej teoretycznie) i może przeznaczyć go, na cokolwiek tylko zechce. Ale tak naprawdę większość z nas trwoni czas na rzeczy i sprawy niewarte zainteresowania.

Wyścig z czasem

Jest taki film z Justinem Timberlakem Wyścig z czasem. Jego akcja dzieje się w świecie, w którym jedyną obowiązującą walutą jest czas i to w sensie dosłownym. Za wszystko płacisz czasem. Na przykład kawa kosztuje 40 minut z życia, bilet autobusowy kosztuje 2 godziny życia itd. W tym świecie czas można gromadzić i żyć niemal wiecznie albo roztrwonić i umrzeć młodo.

77 lat minus Twój wiek

Jednak w naszym świecie nikt nie może żyć wiecznie. Każdy z nas mniej więcej wie, ile przeciętnie żyją ludzie. W naszym kraju średnia oczekiwana długość życia wynosi 77 lat. Natomiast w rozbiciu na płeć:

  • kobiety żyją średnio 81 lat,
  • mężczyźni natomiast 73 lata.

Wszystko, co przeżyjemy ponad ten wiek to prezent od Boga albo przekleństwo. Poprzestając jednak na średnim wieku życia, można sprawdzić ile statystycznie czasu pozostało nam do przeżycia. Poniżej masz prosty wzór, dzięki któremu możesz to obliczyć (zamiast 77 lat możesz wstawić też wiek odpowiadający Twojej płci):

ile-czasu-pozostaloTo ćwiczenie może Cię na początku załamać, może przerazić (mnie przeraziło), ale powinno Ci uświadomić absolutną i niezmienną prawdę, że nikt nie żyje wiecznie.

Masz jedno życie

W moim przypadku wynik wyszedł 37 lat (obliczeń dokonałem w 2016 roku). To oznacza, że przeżyłem już, prawię połowę swojego życia, które dała mi „statystyka”. Wierz mi, to naprawdę daje do myślenia. Gdy zastanowię się, na co przeznaczyłem część z 36 lat, które już przeżyłem, to żałuję, że nie słuchałem wtedy mądrzejszych od siebie. Nie słuchałem też tego cichego wewnętrznego głosu, który mówił mi „Piotrek co ty robisz, marnujesz czas.” Ale nie mogę cofnąć czasu i zmienić swojego postępowania.

Jednak mogę i Ty też możesz, zmienić swoje obecne postępowanie i świadomie kształtować swoją przyszłość tak, aby na łożu śmierci niczego nie żałować i móc z pełnym przekonaniem powiedzieć: miałem dobre życie.

Każdy z nas ma tylko jedno życie i powinien przeżyć je tak, by było jak wspaniały film. Jaki to będzie film to już Twoja sprawa, czy będzie to kino akcji, komedia romantyczna, film familijny, kino drogi a może wszystkiego po trochu. Ważne, żebyś był nie tylko jego aktorem, ale również scenarzystą i reżyserem. Bo jeżeli nie Ty, to ktoś za Ciebie napisze scenariusz Twojego życia i wyreżyseruje je według własnego uznania.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Jeżeli tak, to zapisz się do newslettera, aby nie przegapić kolejnych artykułów. Przy okazji dostaniesz w prezencie e-booka "9 sposobów na więcej czasu".
marzenia

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].
Nawigacja