Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Za darmo

za darmo

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Oj, dawno nie czytałem książki dającej tak dużo do myślenia, jak Za darmo. Przyszłość najbardziej radykalnej z cen autorstwa Chrisa Andersona. Z ciekawostek na sam początek, na tę książkę polowałem dwa lata – w Internecie nie mogłem jej kupić, a w bibliotece ciągle była wypożyczona. W końcu jednak wpadła w moje ręce. Ale po kolei.

KILKA SŁÓW O AUTORZE:

Chris Anderson jest prezesem 3DR, założycielem i prezesem Linux Foundation’s Dronecode Project, zalożycielem DIY Drones i DIY Robocars. W latach 2001 – 2012 był redaktorem naczelnym Wired Magazine. Wcześniej pracował w The Economist. Oprócz Za darmo napisał również The Long Tail i Makers: The New Industrial Revolution. Był wielokrotnie nagradzany za dokonania na polu szerzenia wiedzy z zakresu ekonomii.

CEL PUBLIKACJI:

Z jednej strony przybliżenie czytelnikowi tematyki gospodarki opartej na zerowej cenie, a z drugiej strony zaprezentowanie sposobów zarabiania na tego typu rynkach. Sprzeczne cele? Niekoniecznie.

CO ZNAJDZIESZ W PUBLIKACJI:

Oczywiście mnóstwo informacji o cenie zerowej i modelach biznesowych, które pozwalają na zarabianie na modelu za darmo. Znajdują się w nich te podstawowe dobrze nam znane, jak i te bardziej skomplikowane. Autor sporo miejsca poświęca gospodarce nadmiaru i przyczyną, które leżą u podstaw pojawienia się ceny zerowej, takich jak:

  • zbyt tanich zasobów, by liczyć ich wartość,
  • dążenie informacji do bycia darmową,
  • innych zasad obowiązujących w świecie bitów, a innych w świecie atomów.

Spora część książki poświęcona jest też piractwu internetowemu i rynkowi podróbek oraz ich pozytywnym skutkom dla gospodarki i firm, których własność pada ofiarą piractwa. Wywrotowe. Może. Po więcej zapraszam do książki, bo to temat rzeka.

Dodatkowo autor dorzuca 50 pomysłów na zarabianie na cenie zerowej oraz rozprawia się z mitami “za darmo”. Omawia również mnóstwo przykładów firm/branż, które zarabiają na modelu biznesowym opartym na cenie zerowej, takich jak Google, Facebook, inne portale społecznościowe, deweloperzy aplikacji mobilnych, twórcy programów komputerowych, muzycy czy wydawcy internetowi.

DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ:

Spotkałem się z różnymi opiniami na temat tej książki, zarówno pozytywnymi, jak i mniej entuzjastycznymi. Zarzucano jej, że nie ma odpowiedniego podparcia w literaturze naukowej, że zajmuje się ceną za darmo, a nie gospodarką nadmiaru. Może i jest w tym ziarno prawdy. Jednak książka jest moim zdaniem jedyną publikacją poruszającą w tak szerokim zakresie zagadnienie ceny zerowej i jej wpływu na gospodarkę. Dodatkowym atutem jest szeroka analiza zjawiska piractwa i rynku podróbek oraz ich długoterminowego wpływu na działalność firm, które padły ofiarą piractwa.

ADRESAT PUBLIKACJI:

Książka napisana jest bardzo łatwym i zrozumiałym językiem, który powoduje, że może trafić do szerokiego grona odbiorców.

Przede wszystkim jednak książkę powinny przeczytać osoby, które działają w Internecie, czy jest to blogowanie, czy działalność gospodarcza oparta na świadczeniu usług przez Internet, lub sprzedawaniu dóbr cyfrowych, nie ma żadnego znaczenia.

Powinny ją przeczytać również osoby, które nie potrafią zrozumieć modelu gospodarki opartej na cenie zerowej oraz przyczyn piractwa internetowego i rynku podróbek.

OCENA:

Wartość merytoryczna: wysoka wartość merytoryczna

Przystępność treści: treść przedstawiona w sposób przystępny

Sposób prezentacji treści: przeciętny

Ocena końcowa: warto przeczytać, nie będziesz żałował poświęconego czasu.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Bernard Hermant i pobrane z Unsplash.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone