Wielogodzinne oglądanie telewizji – pożeracz czasu numer 35

Spędzasz przed telewizorem więcej niż dwie godziny dziennie lub telewizor gra u Ciebie non stop niezależnie od tego, czy ktoś przed nim siedzi, czy też nie. Oglądanie telewizji to Twój sposób na wolny czas? A Ty chciałbyś to zmienić, ale nie wiesz jak, to ten artykuł jest dla Ciebie. A może znasz kogoś, dla kogo telewizor jest stałym elementem domowego tła, dodatkowym szumem, który jest obecny cały czas w tle. Jeżeli tak to podeślij mu link do tego wpisu – może zmieni swoje przyzwyczajenia.

Nie będę Cię przekonywał, że telewizor to samo zło. W odpowiednich dawkach na pewno nie, ale niekontrolowany pożera masę czasu. Swoją drogą trafienie na naprawdę dobry program wymaga wielu zabiegów i zazwyczaj zarwania nocki. W każdym razie, jeżeli masz problem z nadmiarem oglądania telewizji to mam dla Ciebie kilka prostych rad, które ułatwią Ci zerwanie z nawykiem bezwiednego włączania telewizora.

Jeżeli telewizor gra w tle?

Jeżeli po przyjściu do domu włączasz telewizor i zaczynasz wykonywać domowe obowiązki, a on gra tylko w tle, to wyłącz go, po co Ci dodatkowe źródło hałasu. Prawda jest taka, że i tak nie wiesz, co tak naprawdę dzieje się na ekranie, bo robisz coś innego. Dodatkowo spora część czasu, gdy gra telewizor to reklamy i programy, które w ogóle Cię nie interesują.

Jeżeli nie lubisz ciszy, a mieszkasz sam, to włącz ulubioną muzykę. Nie dość, że poczujesz się lepiej, to jeszcze nie będziesz miał takiego mętliku w głowie jak po szumie telewizyjnym.

Co ja będę robił bez telewizora?

Zanim odpowiem na to pytanie, chciałbym, abyś dowiedział się czegoś o mnie. W rekordowym okresie uzależnienia od telewizji (inaczej tego nie można nazwać) potrafiłem oglądać telewizję po 9 – 10 godzin dziennie. Całe dnie spędzałem przed włączonym telewizorem i oglądałem wszystko, jak leciało. A sporo z tego nie miało żadnej wartości. Robiłem to z powodu braku innych zajęć. Zapychałem czas. Jeżeli oglądasz telewizor z tego samego powodu, co ja kiedyś to mam dla Ciebie propozycję. Znajdź sobie hobby, wyjdź na spacer, zacznij uprawiać sport, czytać książki lub spotykać się z rodziną i znajomymi. W moim przypadku to pomogło.

Teraz poświęcam na oglądanie telewizji / filmów / programów (również w Internecie) łącznie nie więcej niż godzinę dziennie i to nie zawsze. Są dni, w których nikt nie włącza telewizora, b mamy lepsze rzeczy do roboty.

Mam ulubione programy w telewizji i nie chcę z nich zrezygnować.

Super. To oglądaj tylko je. Zaznacz je w programie telewizyjnym, ustaw przypomnienie w telefonie i włączaj telewizor tylko by obejrzeć ulubiony program, czy programy. Możesz też korzystać z usług VOD lub nagrywać programy i oglądać je w dogodnej dla Ciebie porze. Jednak nie przesadzaj i nie zaznaczaj całej ramówki. Spróbuj ograniczyć się do dwóch godzin dziennie. Średnio tyle czasu Islandczykom zajmuje oglądanie telewizji, a co ciekawego można robić na Islandii, w czasie trwania długich zimowych nocy!? (pomysły można zostawiać w komentarzach).

Przyjrzyj się też oglądanym filmom i programom. Zrób im audyt, zastanów się:

  • czy to, co pokazują, jest wartościowe,
  • czy Twoje życie będzie uboższe, gdy przestaniesz je oglądać?

Odpowiedz sobie na dwa pytania:

  • Co zyskuję, oglądając te programy?
  • Co stracę, gdy przestanę je oglądać?

Jeżeli oglądasz dużo telewizji i trudno jest Ci wyobrazić sobie ograniczenie oglądania telewizji do dwóch godzin dziennie, to zacznij po woli. Co tydzień eliminuj jeden program, aż dotrzesz do 2 godzin. Może ta eliminacja tak Ci się spodoba, że wyeliminujesz telewizor całkowicie lub prawie całkowicie ze swojego życia.

Listę pozostałych pożeraczy czasu znajdziesz w tym wpisie 55 najgroźniejszych pożeraczy czasu.

Zdjęcie wykonane przez Tim Mossholder i pobrane z serwisu Unsplash.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Jeżeli tak, to zapisz się do newslettera, aby nie przegapić kolejnych artykułów. Przy okazji dostaniesz ode mnie w prezencie ponad 90-cio stronicowego e-booka "Wszystko zaczyna się od planowania", dzięki któremu: wejdziesz na wyższy poziom planowania, zwiększysz szanse na osiągnięcie swoich celów, zapanujesz nad swoim życiem, uporządkujesz je i nadasz mu pożądany kierunek.
marzenia

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].
Nawigacja