Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Wiarygodność – część III – prawość i intencje

wiarygodność - uczciwość i intencje

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

W poprzednich dwóch artykułach omawiałem ogólne zagadnienia związane z wiarygodnością oraz znaczenie umiejętności oraz rezultatów w budowaniu tej wiarygodności. W tym artykule przyjrzę się bliżej wpływowi prawości i intencji na budowanie wiarygodności.

PRAWOŚĆ

Prawość to uczciwość, solidność i spójność tego, co wewnątrz z tym, co na zewnątrz. Prawość to wykazanie się uczciwością nawet, wtedy gdy cena takiego postępowania jest wysoka. Prawość wiąże się z gotowością i odwagą do postępowania zgodnie z przekonaniami i wyznawanymi wartościami. Ujmując to w najprostszy sposób, jeżeli to, co mówimy nie jest zgodne z tym, co robimy to tracimy na wiarygodności.

Doskonałym przykładem prawości jest przytaczany przez S. M. R. Coveya, w Szybkość zaufania, przykład tenisisty Andego Roddicka, który rozgrywał mecz z Fernandem Verdasco. Cytując za Coveyem: „Serwował Verdasco, a była to piłka meczowa dla Roddicka. Kiedy Verdasco zaserwował po raz drugi, sędzia uznał, że piłka spadła na aut, a tłum zaczął wiwatować na cześć Roddicka. (…) Jednakże Andy Roddick nie zaakceptował decyzji sędziego. Powiedział, że piłka trafiła w boisko, zawołał sędziego i pokazał ślad po uderzeniu piłki przed a nie za linią. Co ciekawe, sędzia przyjął zastrzeżenia Roddicka i przyznał punkt Verdasco.

Wszyscy byli zaskoczeni. W tego rodzaju grze, gdzie decydujący głos ma sędzia, Roddick postąpił wbrew swojej korzyści, a w końcu przegrał cały mecz.

Choć Andy przegrał ten mecz, wygrał coś ważniejszego. Wygrał swoją wiarygodność. Wygrał zaufanie.” Wygrał też szacunek do samego siebie.

Prawość budowana jest na dwóch filarach spójności i odwadze. Spójność to integralność tego, co wewnątrz z tym, co na zewnątrz – brak rozdźwięku pomiędzy naszymi intencjami a tym, co robimy. Odwaga natomiast wiąże się z czynieniem rzeczy słusznych nawet, wtedy gdy jest to trudne.

S. M. R. Covey w Szybkości zaufania wskazuje, że istnieją trzy sposoby poprawiania swojej prawości:

 • dotrzymywanie przyjętych postanowień i zobowiązań,
 • opowiedzenie się za czymś – czyli posiadanie wewnętrznego credo, Jim Collins nazywa to rdzenną ideologią, ja nazywam to rdzenną filozofią. Składa się na nią misja, wartości i wizja, które odpowiadają na trzy bardzo ważne pytania: dlaczego żyję?, jak żyję? i co chcę osiągnąć?
 • bycie otwartym na innych, również na tych, którzy wydają ci się ograniczeni i aroganccy.

INTENCJE

Intencje to motywy i przyczyny podejmowanych przez nas działań. Podejmowane przez nas działania można podzielić na dwie grupy:

 • działania podejmowane z pobudek egoistycznych,
 • działania podejmowane z pobudek altruistycznych (reprezentujących postawę służenia innym, przyczyniania się do ulepszania świata).

To jakie są nasze intencje, może wynikać z naszej rdzennej filozofii (misji, wartości i wizji), nawet jeżeli nie jesteśmy jej świadomi i nie sformułowaliśmy jej oświadczenia lub z wpływu naszego otoczenia.

Intencje opierają się na trzech filarach: motywach, zamiarach i zachowaniu, które można sprowadzić do trzech pytań:

 • Dlaczego to robię?
 • Co chcę osiągnąć?
 • Jak się zachowuję/postępuję dążąc do celu?

S. M. R. Covey w Szybkości zaufania wskazuje, że istnieją trzy sposoby poprawiania swoich intencji:

 • sprawdzanie i udoskonalanie swoich motywów,
 • deklarowanie swoich intencji,
 • wybieranie obfitości, czyli postawy wygrana – wygrana. Jest to postawa, w której nie ma przegranych, wszyscy wygrywają.

SYNERGIA

Jeżeli chcemy osiągnąć trwały sukces, to musimy skupić się zarówno na podnoszeniu swojej prawości jak i intencji. Tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie efektu synergii.

Zdjęcie wykorzystane na początku artykułu zostało wykonane przez Ben White i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone