Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Wiarygodność – część II – umiejętności i rezultaty

wiarygodność - umiejętności i rezultaty

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

W poprzednim artykule poświęconym zagadnieniom wiarygodności omawiałem w sposób ogólny koncepcję budowania wiarygodności i czterech elementów składających się na nią. W tym artykule zajmę się dwoma z nich: umiejętnościami i rezultatami.

UMIEJĘTNOŚCI

Umiejętności, czyli praktyczna znajomość czegoś, wiedza, biegłość. Jak zauważa S. M. R. Covey umiejętności i ich poziom opanowania są bardzo istotnym elementem budowania wiarygodności. Można być człowiekiem prawym i posiadać dobre intencje, jednak jeżeli nie posiadamy odpowiednich umiejętności, to nie sprostamy stawianym przed nami wyzwaniom i utracimy wiarygodność w dziedzinie, w której działamy.

Covey sugeruje, że myśląc o posiadanych umiejętnościach, warto zadać sobie pytania:

 • Czy moje umiejętności są użyteczne?
 • Czy wiedza, którą posiadam, odpowiada współczesnym wymaganiom?
 • Czy to, co umiem, odpowiada moim predyspozycją?

Jim Collins w udzielonym kiedyś wywiadzie stwierdził, że wielu pracowników dopada „przekleństwo kompetencji”. Polega ono na tym, że ludzie stają się dobrzy w czymś do czego nie mają żadnych predyspozycji ani pasji. A jeżeli brakuje ich w tym co robimy, to nigdy nie uda nam się osiągnąć mistrzostwa, nigdy nie staniemy się ekspertem. Nigdy też nie dotrzemy na szczyt piramidy swoich możliwości.

piramida umiejetności

Piramida umiejętności przedstawia 5 poziomów zaawansowania, jakie można osiągnąć, rozwijając swoje zdolności:

 • laik – osoba, która nie ma żadnej wiedzy w danej dziedzinie,
 • początkujący – osoba, która posiada niedużą wiedzę na dany temat. Zna podstawowe pojęcia i zagadnienia z danej dziedziny,
 • średniozaawansowany – to poziom umiejętności odpowiadający osobie, która ugruntowała swoją wiedzę w danym obszarze kompetencyjnym. Ukończyła szkolenia z danego zakresu, przeczytała podstawowe pozycje literaturowe związane z daną umiejętnością, grupą umiejętności lub dziedzinę wiedzy,
 • profesjonalista – to osoba, która należy w danej dziedzinie do grona osób posiadających duży zasób wiedzy. Często tego typu osoby dzielą się swoją wiedzą w pracy lub na forum publicznym, na przykład szkoląc lub nauczając innych, udzielając się na forach internetowych, prowadząc bloga poświęconego danej tematyce, publikując artykuły,
 • ekspert – to osoba, która wie prawie wszystko z danej dziedziny. Z jej opinią liczą się specjaliści z danej dziedziny, wpływa na standardy branżowe. Jest zapraszana na konferencje, pisze regularnie artykuły, możliwe, że ma za sobą publikacje pozycji książkowych. Ten poziom rozwoju można osiągnąć tylko wtedy gdy dana umiejętność jest naszą pasją, gdy na jej rozwijanie poświęcamy nie tylko czas w pracy, ale również czas wolny.

Im nasze umiejętności są wyższe, tym wyższy jest ich wpływ na naszą wiarygodność. I na odwrót im umiejętności te są niższe, tym nasza wiarygodność jest niższa.

S. M. R. Covey w Szybkości zaufania wskazuje, że istnieją trzy sposoby doskonalenia swoich umiejętności, tak aby nigdy nie zostać z tyłu:

 • podążanie w kierunku swoich mocnych stron – czyli odkrycie, a następnie rozwijanie i doskonalenie tych umiejętności, które wiążą się z naszą pasją i predyspozycjami,
 • pozostawanie użytecznym – ciągłe doskonalenie posiadanych umiejętności, ustawiczne kształcenie się. Tak, aby nasza wiedza pozostawała cały czas aktualna,
 • posiadanie wiedzy na temat tego dokąd zmierzamy – czyli świadomości tego, co chcemy osiągnąć w życiu i kim chcemy się stać.

REZULTATY

Nierozerwalnie związanym z umiejętnościami elementem są rezultaty, czyli efekt podejmowanych przez nas działań, historia naszych dokonań. Każde dobrze wykonane zadanie powoduje, że wzrasta nasza wiarygodność jako producenta, usługodawcy, czy wykonawcy (wzrasta wtedy również nasza samoocena). Natomiast nieosiąganie zamierzonych rezultatów powoduje, że tracimy wiarygodność (obniża się również nasza samoocena). W przypadku rezultatów decydujące są pytania:

 • Jaki jest mój życiorys zawodowy?
 • Jakie są moje osiągnięcia?

To, co osiągnęliśmy, decyduje o tym jak jesteśmy postrzegani. Możemy być ludźmi prawymi o dobrych intencjach oraz wysokich umiejętnościach, ale możemy nie osiągać rezultatów. Wtedy nasza wiarygodność spada i tracimy zaufanie, którym nas obdarzono. Wpływ rezultatów na naszą wiarygodność łatwo zauważyć w przypadku pracy. Zazwyczaj ludzi zatrudnia się  ze względu na ich umiejętności, a zwalnia za brak rezultatów.

S. M. R. Covey w Szybkości zaufania wskazuje, że istnieją trzy sposoby poprawiania swoich rezultatów:

 • przyjmowanie odpowiedzialności za rezultaty,
 • oczekiwanie wygranej,
 • mocne finiszowanie.

SYNERGIA

Jeżeli chcemy osiągnąć trwały sukces, to musimy skupić się zarówno na podnoszeniu umiejętności jak i osiąganiu rezultatów. Tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie efektu synergii i podnoszenie swojego poziomu wiarygodności oraz samooceny.

Zdjęcie wykorzystane na początku artykułu zostało wykonane przez Larisa Birta i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone