Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Tworzenie modeli biznesowych. Przewodnik wizjonera

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Tworzenie modeli biznesowych to książka, która swojego czasu wywołała niezłe zamieszanie. Kolorowa, pełna obrazków z małą zawartością tekstu, w prosty sposób tłumaczyła jak projektować biznes od podstaw.

KILKA SŁÓW O AUTORACH:

Alexander Osterwalder i Yves Pigneur napisali tę książka we współpracy z ponad 470 praktykami z 45 krajów.

Alexander Osterwalder to publicysta, mówca i współzałożyciel firmy programistycznej. Jak sam o sobie mówi, ma obsesję na punkcie tworzenia strategii i innowacji, które są proste, praktyczne i łatwe w zastosowaniu.

Doktor Yves Pigneur jest od 1984 roku profesorem na Uniwersytecie w Lozannie. Gościnie wykłada na Georgia State University, University of British Columbia, National University of Singapore (NUS) Business School, and HEC Montreal. Dr. Pigneur jest również mówcą i gościnnym wykładowcą na innych uniwersytetach, w dużych korporacjach oraz na międzynarodowych konferencjach.

Tworzenie modeli biznesowychCO ZNAJDZIEMY W PUBLIKACJI:

Po pierwsze przygotuj się na mały szok to podręcznik inny niż wszystkie, z którymi miałeś do tej pory do czynienia. Książka przepełniona jest rysunkami, schematami i przykładami. Teoria została ograniczona do minimum, a opis rozwiązań i sposobu ich wdrażania są skondensowane do tego, co najważniejsze. Język, którym ją napisano, jest prosty i zrozumiały nawet dla laików.

Powracając do treści, w książce znajdziemy pełną i spójną koncepcję tworzenia i wykorzystywania tytułowych modeli biznesowych, które autorzy definiują, jako „przesłanki stojące za sposobem, w jaki organizacja tworzy wartość oraz zapewnia i czerpie zyski z tej wytworzonej wartości” (A. Osterwalder i Y. Pigneur 2012, s. 18). Na ponad 280 stronach autorzy opisują sposób tworzenia szablonów biznesowych, schematów, proces ich projektowanie, oraz tworzenia w oparciu o nie strategii oraz wskazują, w jaki sposób wdrożyć tytułowe modele biznesowe do działania.

CEL PUBLIKACJI / PRZYŚWIECAJĄCA JEJ IDEA:

Stworzenie rozwiązania, które ułatwi i uporządkuje proces tworzenia innowacyjnych, wizjonerskich pomysłów, ich opracowywania i wdrażania tak, aby stały się dochodowe.

ADRESAT PUBLIKACJI:

Jak sami autorzy wskazują już na okładce, książka skierowana jest do wizjonerów, do tych, którzy zmieniają reguły gry oraz do osób łamiących schematy myślowe.

Ale tak naprawdę zawarte w niej treści mogą ułatwić prowadzenie przedsiębiorstwa również tym, którym wydaje się, że wcale nie należą do grupy ww. osób. Książkę powinny też przeczytać osoby, które uważają, że biznes może być tylko nudny, szary i poważny.

DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ:

To moim zdaniem książka genialne i przełomowa, prezentująca w bardzo przystępny sposób pełną koncepcję prowadzenia przedsiębiorstwa i wpływu, jaki każdy z elementów może wywierać na całość i inne elementy. Książkę czyta się z wielką przyjemnością, chociaż dla niektórych osób jej wykonanie może stanowić przerost formy nad treścią – w pewnych momentach ja również należałem do grupy osób, które zastanawiały się, po co tyle grafiki, a tak mało treści.

Jedno zastrzeżenie po jej przeczytaniu warto uzupełnić swoją wiedzę o pewne aspekty, które zostały w niej poruszone skrótowo, zwłaszcza kwestie przychodów finansowych i kosztów działalności. Zresztą tego typu pytań pojawi się więcej i moim zdaniem warto znaleźć na nie odpowiedzi w innych publikacjach poświęconych szeroko rozumianemu biznesowi, przedsiębiorczości, organizacji, zarządzaniu i marketingowi.

OCENA:

Wartość merytoryczna: wysoka wartość merytoryczna

Przystępność treści: treść przedstawiona w sposób bardzo przystępny

Sposób prezentacji treści: innowacyjny

Ocena końcowa: warto przeczytać, nie będziesz żałował poświęconego na nią czasu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone