To nie ja!

To nie ja jestem temu winny, to on, ona, mąż, żona, dzieci, telewizja, Internet, gry komputerowe, szkoła, koledzy, szef, politycy, banksterzy. To oni wszyscy tylko nie ja są winni tego, że jestem taki, jaki jestem, że nic nie mogę osiągnąć, że nie mam wymarzonej pracy, domu, czy czego bym tam chciał. To nie ja jestem winny, to oni.

ZRZUCENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI Z SIEBIE

Takie podejście jest bardzo łatwe i wygodne. Sam przez długie lata obwiniałem za swoje niepowodzenia innych, nie dostrzegając, jak wiele zależy ode mnie i od tego, co robię. Nie robiłem nic i liczyłem, że wszystko przyjdzie do mnie samo. Doskonale oddaje tę postawę metafora, którą zastosował S. R. Covey, przenosząc kwestie sukcesu na grunt rolnictwa i zadając pytanie: czy możliwe jest zebranie jesienią plonów, gdy wiosną nie wyszło się w pole? Odpowiedź jest bardzo prosta: nie można. Jednak ja kiedyś, a wielu ludzi nadal tak właśnie robi: nie sieje, a chce zbierać plony.

KAŻDY JEST KOWALEM SWOJEGO LOSU

Gdy uświadomiłem sobie tę prawdę, ogarnął mnie strach. Pamiętam to, jak dziś. Pomyślałem wtedy, że jestem jedyną osobą, która jest i będzie odpowiedzialna za to, co zrobię, co osiągnę i jak będę żył. Przez pewien czas byłem nawet zły na siebie, że dokonałem tego odkrycia. O ileż bardziej byłoby komfortowo, gdybym usiadł w fotelu i zrzucić winę na innych za to, że nie mogę niczego osiągnąć.

Dzięki temu doświadczeniu rozumiem motywy ludzi, którzy nie chcą za wszelką cenę dopuścić do siebie myśli, że są odpowiedzialni za swoje życie. To ciężkie brzemię, które zmusza do działania i brania odpowiedzialności za siebie, ale daje też dużo satysfakcji i radości. Dużo więcej niż czekanie na mannę z nieba.

NIEPRZEWIDZIANE ZDARZENIA

Mam świadomość, że zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Wszystko wali się na Twoją głowę, bez Twojej winy. Takie zdarzenia jak pożar, włamanie, choroba, czy bankructwo Twojego pracodawcy.

Jednak już tylko od Ciebie zależy:

  • jak zabezpieczysz się na ewentualne nieprzewidziane zdarzenia? Czy ubezpieczysz się i swój majątek, czy będziesz odkładał pieniądze, rozwijał swoje umiejętności i wiedzę,
  • jak zareagujesz na nieprzewidziane zdarzenie? Czy załamiesz ręce i popadniesz w apatię, czy też pozbierasz się i staniesz do walki z przeciwnościami losu?

Więc jeżeli zdarza Ci się zwalać winę na innych za swoje niepowodzenia, to polecam Ci abyś następnym razem, gdy będziesz chciał kogoś obwinić, wziął głęboki oddech i zastanowił się, co możesz z tym zrobić. Jak możesz wykorzystać doświadczenia płynące z tego niepowodzenia. Bo tak naprawdę to tylko Ty odpowiadasz za to, czy osiągniesz swoje cele, spełnisz marzenia i to tylko Ty musisz poradzić sobie z przeciwnościami losu, jakie napotykasz na swojej drodze.

P.S. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakich dwóch słów nie lubię, to zerknij do tego artykułu. Możliwe, że ty też ich nie lubisz.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

multitasking

MULTITASKING – JAK PRZESTAĆ TO ROBIĆ?

Multitasking, czyli wielozadaniowość, stał się przekleństwem współczesnych czasów. Nie wiem jak Ty, ale ja zazwyczaj, gdy słyszę słowo multitasking, to widzę człowieka, który ma kilka

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I NIE PRZEGAP ŻADNEGO ARTYKUŁU.

Dbam o swoich stałych czytelników i zawsze jako pierwsi otrzymują informacje o tym co dzieje się na blogu. Oprócz tego subskrybenci otrzymują porady i triki, a także biorą udział we wszystkich bezpłatnych wydarzeniach, które organizuję.

Dodatkowo na dobry początek znajomości dorzucam bezpłatnego e-booka:

“9 sposobów na więcej czasu.”

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2019 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim dziewięć prostych sposobów na to, by mieć więcej czasu i mniej stresów. Dowiesz się z niego między innymi, dlaczego warto mieć porządek, jak sen wpływa na naszą efektywność i dlaczego warto zrezygnować z multitaskingu.