Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Technika pomodoro

technika pomodoro

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

To ostatni z cyklu trzech artykułów na temat „prostych i smacznych metod zarządzania czasem”. Do salami i sera dokładamy pomidora, czyli technikę pomodoro. Za tydzień artykuł, o tym jak można te trzy techniki połączyć w zabójczo zdrową potrawę zwiększającą efektywność pracy.

NA CZYM TO POLEGA?

Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo, a swoją nazwę wzięła od kuchennego czasomierza, który miał kształt pomidora. W zasadniczej części metoda ta opiera się na pracy w 25-minutowych interwałach przerywanych 5-minutowymi przerwami. Natomiast w szczegółach technika ta przebiega według następującego harmonogramu:

  1. Wybierz zadanie, które chcesz wykonać – jego wykonanie powinno zmieścić się w 25-minutowym interwale czasu, czyli w jednym pomodoro. Jeżeli będzie wymagać więcej czasu, podziel je na mniejsze części. Natomiast jeżeli będzie wymagać mniej czasu, dołóż do niego dodatkowe zadanie, tak aby wypełnić całe pomodoro.
  2. Ustaw czasomierz na 25 minut – za czasomierz może Ci posłużyć cokolwiek, co pozwoli zmierzyć upływ czasu i po 25 minutach da znać, że czas upłynął. Wiec wystarczy budzik w telefonie komórkowym. Chyba że chcesz poczuć klimat metody. Wtedy możesz kupić czasomierz w kształcie pomidora.
  3. Pracuj nad zadaniem tak długo, aż nie upłynie 25 minut – w tym czasie odłącz się od wszystkich „przeszkadzajek” takich jak media społecznościowe, Internet, telefon, czy SMS-y. Dodatkowo mała uwaga. Zgodnie z zasadami powinieneś pracować 25 minut, jednak możesz zdecydować się na modyfikację i wydłużyć czas jednego pomodoro. Poeksperymentuj, pamiętając o jednej zasadzie – pomodoro jest niepodzielne. Rób to jednak z rozwagą, pamiętając, że każdy z nas ma swój maksymalny czas skupienia, po którym potrzebuje przerwy. Im dłużej będziesz pracował, tym dłuższej przerwy będziesz potrzebował. A im dłuższa przerwa, tym większe ryzyko wybicia się z rytmu i przerwania pracy.
  4. Gdy zadzwoni budzik, zrób sobie 5-minutową przerwę – to ważne. Przerwa jest niezbędna, aby się zregenerować i mieć siłę przed kolejnym pomodoro. W tym czasie, zamiast siedzieć przed komputerem wstań, przejdź się, wyjrzyj przez okno, idź do łazienki, zaparz sobie kawę lub herbatę.
  5. Po przerwie przystąp do kolejnego pomodoro.
  6. Co cztery pomodoro zrób sobie dłuższą przerwę – dobre będzie 20 – 30 minut. Potem wracaj do kolejnego pomidora.

GDZIE SPRAWDZA SIĘ TECHNIKA POMODORO?

To bardzo efektywna technika, która wspomaga ćwiczenie koncentracji i ułatwia pracę nad dużymi zadaniami oraz projektami. Poprawia również skuteczność radzenia sobie z dystraktorami i multitaskingiem. Na stronie https://cirillocompany.de/pages/pomodoro-technique znajdziesz długą listę zalet, jakie odnoszą różne profesje ze stosowania techniki pomodoro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].