Technika pomodoro

To ostatni z cyklu trzech artykułów na temat „prostych i smacznych metod zarządzania czasem”. Do salami i sera dokładamy pomidora, czyli technikę pomodoro. Za tydzień artykuł, o tym jak można te trzy techniki połączyć w zabójczo zdrową potrawę zwiększającą efektywność pracy.

NA CZYM TO POLEGA?

Technika pomodoro została wymyślona przez Francesco Cirillo, a swoją nazwę wzięła od kuchennego czasomierza, który miał kształt pomidora. W zasadniczej części metoda ta opiera się na pracy w 25-minutowych interwałach przerywanych 5-minutowymi przerwami. Natomiast w szczegółach technika ta przebiega według następującego harmonogramu:

  1. Wybierz zadanie, które chcesz wykonać – jego wykonanie powinno zmieścić się w 25-minutowym interwale czasu, czyli w jednym pomodoro. Jeżeli będzie wymagać więcej czasu, podziel je na mniejsze części. Natomiast jeżeli będzie wymagać mniej czasu, dołóż do niego dodatkowe zadanie, tak aby wypełnić całe pomodoro.
  2. Ustaw czasomierz na 25 minut – za czasomierz może Ci posłużyć cokolwiek, co pozwoli zmierzyć upływ czasu i po 25 minutach da znać, że czas upłynął. Wiec wystarczy budzik w telefonie komórkowym. Chyba że chcesz poczuć klimat metody. Wtedy możesz kupić czasomierz w kształcie pomidora.
  3. Pracuj nad zadaniem tak długo, aż nie upłynie 25 minut – w tym czasie odłącz się od wszystkich „przeszkadzajek” takich jak media społecznościowe, Internet, telefon, czy SMS-y. Dodatkowo mała uwaga. Zgodnie z zasadami powinieneś pracować 25 minut, jednak możesz zdecydować się na modyfikację i wydłużyć czas jednego pomodoro. Poeksperymentuj, pamiętając o jednej zasadzie – pomodoro jest niepodzielne. Rób to jednak z rozwagą, pamiętając, że każdy z nas ma swój maksymalny czas skupienia, po którym potrzebuje przerwy. Im dłużej będziesz pracował, tym dłuższej przerwy będziesz potrzebował. A im dłuższa przerwa, tym większe ryzyko wybicia się z rytmu i przerwania pracy.
  4. Gdy zadzwoni budzik, zrób sobie 5-minutową przerwę – to ważne. Przerwa jest niezbędna, aby się zregenerować i mieć siłę przed kolejnym pomodoro. W tym czasie, zamiast siedzieć przed komputerem wstań, przejdź się, wyjrzyj przez okno, idź do łazienki, zaparz sobie kawę lub herbatę.
  5. Po przerwie przystąp do kolejnego pomodoro.
  6. Co cztery pomodoro zrób sobie dłuższą przerwę – dobre będzie 20 – 30 minut. Potem wracaj do kolejnego pomidora.

GDZIE SPRAWDZA SIĘ TECHNIKA POMODORO?

To bardzo efektywna technika, która wspomaga ćwiczenie koncentracji i ułatwia pracę nad dużymi zadaniami oraz projektami. Poprawia również skuteczność radzenia sobie z dystraktorami i multitaskingiem. Na stronie https://cirillocompany.de/pages/pomodoro-technique znajdziesz długą listę zalet, jakie odnoszą różne profesje ze stosowania techniki pomodoro.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

sukces

Pięć poziomów sukcesu

Chyba jednym z największych wyzwań związanych z przekładaniem marzeń na cele jest określenie, kiedy będziemy wiedzieli, że osiągnęliśmy to, co zamierzaliśmy. Czyli, innymi słowy, jaką

maksymy delfickie

MAKSYMY DELFICKIE

Maksymy delfickie, to zbiór krótkich przysłów, które zostały wyryte na steli stojącej przed świątynią Apollona w Delfach. Stanowiły przez wiele wieków podstawę etyki starożytnych Greków.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I NIE PRZEGAP ŻADNEGO ARTYKUŁU.

Dbam o swoich stałych czytelników i zawsze jako pierwsi otrzymują informacje o tym co dzieje się na blogu. Oprócz tego subskrybenci otrzymują porady i triki, a także biorą udział we wszystkich bezpłatnych wydarzeniach, które organizuję.

Dodatkowo na dobry początek znajomości dorzucam bezpłatnego e-booka:

“9 sposobów na więcej czasu.”

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim dziewięć prostych sposobów na to, by mieć więcej czasu i mniej stresów. Dowiesz się z niego między innymi, dlaczego warto mieć porządek, jak sen wpływa na naszą efektywność i dlaczego warto zrezygnować z multitaskingu.