TEA – „Herbatka efektywności”

Poznaj „herbatkę”, która wpływa pozytywnie na Twoją efektywność. Aby jednak tak się stało, jej trzy składniki muszą pozostawać w harmonii.

CO TO JEST MODEL TEA?

To narzędzie, opracowane przez Assian Efficiency, do diagnozowania przyczyn problemów z efektywnością, produktywnością, realizacją planów i osiąganiem celów. Nazwa modelu wywodzi się od pierwszych liter trzech angielskich słów:

– Time, czyli czas,

– Energy, czyli energia,

– Attention, czyli uwaga/skupienie.

Kiedy wszystkie trzy elementy są na miejscu wszystko działa we właściwy sposób. Jednak, gdy zabraknie chociaż jednego z nich, plany zaczynają się sypać.

ELEMENTY SKŁADOWE MODELU TEA

TIME – CZAS

Czas to pierwszy element produktywności według metody TEA. Gdy zauważamy problemy z produktywnością, to analizę zaczynamy od tego jak planujemy, jak wykorzystujemy czas, i w jaki sposób możemy poprawić jego wykorzystanie, aby być bardziej efektywnym.

ENERGY – ENERGIA

Energia jest drugim elementem, który pomaga być efektywnym. Można mieć doskonały plan, ale jeżeli brakuje energii, to nie ma też siły do pracy i łatwiej ulegamy prokastynacji.

ATTENTION – UWAGA/SKUPIENIE

To umiejętność skupienia się na tym, co ważne. Skupienie pozwala na eliminowanie z życia dystraktorów, przeszkadzajek i innych odciągaczy uwagi.

3 PODSTAWOWE PROBLEMY

JEST ENERGIA I SKUPIENIE, ALE BRAKUJE CZASU

To sytuacja, w której masz energię i skupienie, ale brakuje Ci czasu do zrobienia tego, co sobie zaplanowałeś. W takich sytuacjach czujesz się przytłoczony liczbą zadań do wykonania. Zazwyczaj objawami braku czasu będą:

– często wypowiadane sformułowania: nie mam czasu; dla mnie doba musiałby mieć dwa razy tyle godzin itp.,

– zostawanie po godzinach lub wcześniejsze przychodzenie do pracy,

– kalendarz przepełniony spotkaniami i zadaniami do wykonania,

– ciągle poganianie siebie i innych.

Można sobie z tym problemem poradzić poprzez:

– blokowanie w kalendarzu czasu na określone czynności, na które teraz nie mamy czasu i trzymanie się tych godzin niezależnie od wszystkiego,

– poproszenie o pomoc,

– delegowanie zadań,

– zmienienie sposobu planowania lub udoskonalenie stosowanego obecnie,

– a jeżeli masz problem z odmawianiem innym, ćwiczenie asertywności.

JEST CZAS I SKUPIENIE, ALE BRAKUJE ENERGII

To sytuacja, w której masz czas i jesteś skupiony, ale nie masz energii i czujesz się wyczerpany. Będzie się to objawiać:

– problemami ze wstawaniem z łóżka,

– zasypianiem przy biurku,

– brakiem siły do zrobienia czegokolwiek,

– ogólnym zmęczeniem,

 – wypijaniem hektolitrów kawy i napojów energetycznych.

Z problemem braku energii można poradzić sobie poprzez właściwe wysypanie się i regularny odpoczynek.

JEST CZAS I ENERGIA, ALE BRAKUJE SKUPIENIA

To sytuacja, w której masz czas i energię, ale nie jesteś skupiony. Zazwyczaj czujesz się wtedy rozproszony. Rozproszenie będzie przejawiać się:

– częstym wypowiadaniem sformułowań: mam tyle do zrobienia, a nie wiem gdzie zacząć; najchętniej bym tego nie robił, ale muszę,

– robieniem różnych mało ważnych zadań (np. układanie długopisów, sprzątanie mieszkania, przeglądanie i katalogowanie zdjęcia z dzieciństwa), zamiast w tym czasie robić to, co dla nas najważniejsze (np. uczenie się do egzaminu, przygotowanie się do spotkania o pracę, czy spotkania z klientem),

– uleganie pokusą takim jak oglądanie seriali, buszowanie po Internecie, szwędanie się po Facebooku, czy granie w gry komputerowe.

Z problemem braku skupienia można sobie poradzić:

– poprzez usunięcie z widoku wszystkiego, co mogłoby odciągać naszą uwagę,

– zablokowanie przy użyciu odpowiednich aplikacji dostępu do internetu w telefonie i komputerze na czas wykonania danego zadania,

– zapisanie na kartce z planem dnia tylko jednego, najważniejszego do zrobienia zadania.

OD CZEGO ZACZĄĆ POPRAWĘ?

Poniżej proponowana kolejność poszukiwania źródeł problemu:

  1. Czas.
  2. Energia.
  3. Skupienie.

Zatem sprawdzasz najpierw, czy nie masz przeładowanego grafiku i masz odpowiednią ilość czasu na wykonanie zadań. Jeżeli czas nie jest problemem, to przyglądasz się swojemu poziomowi energii. Jeżeli jesteś wypoczęty i masz wystarczająco dużo czasu, to problem tkwi w skupieniu. W ten sposób bardzo szybko znajdziesz przyczynę braku rezultatów.

Czasami może się zdarzyć, że za brak efektywności będzie odpowiadać więcej niż jeden składnik. W ekstremalnych sytuacjach może wystąpić problem z wszystkimi trzema filarami metody TEA. W takich sytuacjach niezbędne będzie kompleksowe działanie w każdym z tych obszarów.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez 五玄土 ORIENTO i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

koło życia

Koło życia

Czasami nachodzi nas refleksja, że coś jest nie tak w naszym życiu, czegoś nam brakuje. Czujemy, że coś musimy zmienić, ale nie wiemy co. W

produktywność

Rób mniej, ale lepiej i mądrzej

Zazwyczaj, gdy myślimy o produktywności, czy efektywności, to jednym z pierwszy skojarzeń, jakie przychodzą nam do głowy, jest robienie więcej i szybciej. Ba wydaje nam

E-BOOK "JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?"

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK I POBIERZ ZA DARMO E-BOOKA “JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?”

Znajdziesz w nim 15 trików, które przykleją do Ciebie Twoje cele i nawyki.

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim 15 tricków, które spowodują, że Twoje cele i nawyki przykleją się do Ciebie.