Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

TEA – „Herbatka efektywności”

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Poznaj „herbatkę”, która wpływa pozytywnie na Twoją efektywność. Aby jednak tak się stało, jej trzy składniki muszą pozostawać w harmonii.

CO TO JEST MODEL TEA?

To narzędzie, opracowane przez Assian Efficiency, do diagnozowania przyczyn problemów z efektywnością, produktywnością, realizacją planów i osiąganiem celów. Nazwa modelu wywodzi się od pierwszych liter trzech angielskich słów:

– Time, czyli czas,

– Energy, czyli energia,

– Attention, czyli uwaga/skupienie.

Kiedy wszystkie trzy elementy są na miejscu wszystko działa we właściwy sposób. Jednak, gdy zabraknie chociaż jednego z nich, plany zaczynają się sypać.

ELEMENTY SKŁADOWE MODELU TEA

TIME – CZAS

Czas to pierwszy element produktywności według metody TEA. Gdy zauważamy problemy z produktywnością, to analizę zaczynamy od tego jak planujemy, jak wykorzystujemy czas, i w jaki sposób możemy poprawić jego wykorzystanie, aby być bardziej efektywnym.

ENERGY – ENERGIA

Energia jest drugim elementem, który pomaga być efektywnym. Można mieć doskonały plan, ale jeżeli brakuje energii, to nie ma też siły do pracy i łatwiej ulegamy prokastynacji.

ATTENTION – UWAGA/SKUPIENIE

To umiejętność skupienia się na tym, co ważne. Skupienie pozwala na eliminowanie z życia dystraktorów, przeszkadzajek i innych odciągaczy uwagi.

3 PODSTAWOWE PROBLEMY

JEST ENERGIA I SKUPIENIE, ALE BRAKUJE CZASU

To sytuacja, w której masz energię i skupienie, ale brakuje Ci czasu do zrobienia tego, co sobie zaplanowałeś. W takich sytuacjach czujesz się przytłoczony liczbą zadań do wykonania. Zazwyczaj objawami braku czasu będą:

– często wypowiadane sformułowania: nie mam czasu; dla mnie doba musiałby mieć dwa razy tyle godzin itp.,

– zostawanie po godzinach lub wcześniejsze przychodzenie do pracy,

– kalendarz przepełniony spotkaniami i zadaniami do wykonania,

– ciągle poganianie siebie i innych.

Można sobie z tym problemem poradzić poprzez:

– blokowanie w kalendarzu czasu na określone czynności, na które teraz nie mamy czasu i trzymanie się tych godzin niezależnie od wszystkiego,

– poproszenie o pomoc,

– delegowanie zadań,

– zmienienie sposobu planowania lub udoskonalenie stosowanego obecnie,

– a jeżeli masz problem z odmawianiem innym, ćwiczenie asertywności.

JEST CZAS I SKUPIENIE, ALE BRAKUJE ENERGII

To sytuacja, w której masz czas i jesteś skupiony, ale nie masz energii i czujesz się wyczerpany. Będzie się to objawiać:

– problemami ze wstawaniem z łóżka,

– zasypianiem przy biurku,

– brakiem siły do zrobienia czegokolwiek,

– ogólnym zmęczeniem,

 – wypijaniem hektolitrów kawy i napojów energetycznych.

Z problemem braku energii można poradzić sobie poprzez właściwe wysypanie się i regularny odpoczynek.

JEST CZAS I ENERGIA, ALE BRAKUJE SKUPIENIA

To sytuacja, w której masz czas i energię, ale nie jesteś skupiony. Zazwyczaj czujesz się wtedy rozproszony. Rozproszenie będzie przejawiać się:

– częstym wypowiadaniem sformułowań: mam tyle do zrobienia, a nie wiem gdzie zacząć; najchętniej bym tego nie robił, ale muszę,

– robieniem różnych mało ważnych zadań (np. układanie długopisów, sprzątanie mieszkania, przeglądanie i katalogowanie zdjęcia z dzieciństwa), zamiast w tym czasie robić to, co dla nas najważniejsze (np. uczenie się do egzaminu, przygotowanie się do spotkania o pracę, czy spotkania z klientem),

– uleganie pokusą takim jak oglądanie seriali, buszowanie po Internecie, szwędanie się po Facebooku, czy granie w gry komputerowe.

Z problemem braku skupienia można sobie poradzić:

– poprzez usunięcie z widoku wszystkiego, co mogłoby odciągać naszą uwagę,

– zablokowanie przy użyciu odpowiednich aplikacji dostępu do internetu w telefonie i komputerze na czas wykonania danego zadania,

– zapisanie na kartce z planem dnia tylko jednego, najważniejszego do zrobienia zadania.

OD CZEGO ZACZĄĆ POPRAWĘ?

Poniżej proponowana kolejność poszukiwania źródeł problemu:

  1. Czas.
  2. Energia.
  3. Skupienie.

Zatem sprawdzasz najpierw, czy nie masz przeładowanego grafiku i masz odpowiednią ilość czasu na wykonanie zadań. Jeżeli czas nie jest problemem, to przyglądasz się swojemu poziomowi energii. Jeżeli jesteś wypoczęty i masz wystarczająco dużo czasu, to problem tkwi w skupieniu. W ten sposób bardzo szybko znajdziesz przyczynę braku rezultatów.

Czasami może się zdarzyć, że za brak efektywności będzie odpowiadać więcej niż jeden składnik. W ekstremalnych sytuacjach może wystąpić problem z wszystkimi trzema filarami metody TEA. W takich sytuacjach niezbędne będzie kompleksowe działanie w każdym z tych obszarów.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez 五玄土 ORIENTO i pobrane z Unsplash.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone