Szybkość zaufania

Zaufanie jest wszystkim. Bez zaufania nie uda nam się zbudować żadnej długotrwałej relacji. Jeżeli przyjrzymy się otaczającemu nas światu, to zauważymy, że na zaufaniu opiera się każda nawet najmniejsza aktywność ludzka. S. M. R. Covey i R. R. Merrill, w książce Szybkość zaufania, wprowadzają swoich czytelników w świat zaufania i sposobów świadomego budowania wizerunku osoby godnej zaufania i świadomej znaczenia zaufania w relacjach z innymi ludźmi.

KILKA SŁÓW O AUTORACH:

Stephen M. R. Covey to syn Stephena R. Coveya autora 7 nawyków skutecznego działania, ale również ten 7 letni chłopak, z którym S. R. Covey umówił się na dbanie o trawnik. Dla tych, którzy czytali 7 nawyków… to nie lada gratka zwłaszcza, że możemy poznać tą kwestię z punktu widzenia wtedy 7 letniego Stephena.

Ale powracając do kwalifikacji Stephena M. R. Coveya. Jest on współzałożycielem i dyrektorem generalnym CoveyLink Worldwide. Był generalnym dyrektorem Covey Leadership Center i to za jego kadencji CLC stało się jedną z największych na świecie firmą doradczych z zakresu przywództwa (działa w ponad 40 krajach). Covey jest również mówcą poruszającym tematykę zaufania, przywództwa i etyki. Swoje wykłady wygłasza na całym świecie.

O Rebbecce R. Merrill już trudniej znaleźć bardziej szczegółowe informacje. Z krótkiej notatki pochodzącej ze strony www.simonandschuster.com wynika, że pełniła funkcje przywódcze w organizacjach społecznych, edukacyjnych i kobiecych. Jest współautorką Najpierw rzeczy najważniejsze, którą napisała wspólnie ze Stephenem R. Coveyem oraz swoim mężem A. Roger Merrillem.

szybkość zaufaniaCO ZNAJDZIEMY W PUBLIKACJI:

Jak sam tytuł wskazuje jest to książka poświęcona zaufaniu. Autorzy prezentują w niej koncepcję budowania zaufania w relacjach z innymi ludźmi, w relacjach wewnątrz organizacji, w relacjach z rynkiem i w relacjach z samym sobą.

Szybkość zaufania składa się z 11 rozdziałów, przy czym najważniejsze idee zostały zawarte w trzech rozdziałach, których tytuły określają kolejne kręgi zaufania: Pierwsza Fala – Zaufanie do siebie, Druga Fala – Zaufanie w relacjach, Trzecia, Czwarta i Piąta Fala – Zaufanie partnerów.

W pierwszej fali autorzy przedstawiają cztery podstawy wiarygodności: prawość intencje, umiejętności i rezultaty. W drugiej fali przedstawiają 13 zachowań, które wzmacniają wiarygodność i budują zaufanie w relacjach. Fala trzecia dotyczy zaufania w organizacjach, fala czwarta porusza problematykę zaufania na rynku, a fala piąta zaufania społecznego.

Tak naprawdę najważniejsza jest koncepcja czterech podstaw wiarygodności i łączących się z nimi 13 zachowań wzmacniających wiarygodność i budujących zaufanie w relacjach z innymi. Zaproponowana przez autorów idea jest moim zdaniem spójna i bardzo prawdziwa – dotyka źródeł zagadnienia budowania zaufania i wiarygodności w relacjach z innymi.

Warto również wnikliwie zapoznać się z kwestią podatku i dywidendy od zaufania, które umożliwiają ocenę przedsiębiorstwa pod kątem wysokości podatku lub ewentualnej dywidendy od zaufania i jej wpływu na uzyskiwane przez nie wyniki.

CEL PUBLIKACJI / PRZYŚWIECAJĄCA JEJ IDEA:

Książce przyświeca jedna prosta idea: zaufanie jest wszystkim. Jak autorzy wskazują, że zaufanie oddziałuje na nas 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku (lub 366 jeżeli akurat jest rok przestępny 🙂 )

Szybkość zaufania ma za zadanie pomóc czytelnikowi zrozumieć podstawy budowania wiarygodności i zaufania, a następnie pomóc mu wdrożyć zawarte w niej idee w życie.

ADRES PUBLIKACJI:

Wbrew tytułowi książkę, nie jest to tylko książka dla biznesmenów, a powinien przeczytać ją każdy.

DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ:

Po pierwsze, dlatego że zaufanie to jedna z najważniejszych rzeczy w relacjach z innymi. Jeżeli nie ma zaufania, to nie tylko nie można zbudować wartościowych relacji z innymi, ale również ponosi się dodatkowe koszty związane z zabezpieczeniem się na wypadek oszustwa, zwłaszcza dotyczy to biznesu, gdzie podatek od braku zaufania może osiągnąć poziom 80% zysku (tzn. zysk, który osiąga obecnie firma przy braku zaufania stanowi jedynie 20% możliwego do osiągnięcia przez nią zysku).

Spotkałem się z opiniami, że książka ta jest tylko dla osób mało rozgarniętych, ponieważ każdy inny człowiek rozumie znaczenie zaufania i nie potrzebuje o tym czytać, zwłaszcza książki, która liczy mniej więcej 300 stron. Jednak wbrew pozorom, nawet gdy mamy świadomość znaczenia zaufania to bardzo często nie potrafimy w pełni świadomie go budować, nie mamy wiedzy dotyczącej podstaw zaufania, sposobów postępowania wzmacniających zaufanie i zwiększających naszą wiarygodność. Dodatkowym atutem książki jest naprawdę prosty sposób wyjaśniania mechanizmu i podstaw budowania zaufania.

Żeby nie było tak słodko, czasami mam wrażenie, że autorzy „leją wodę” i niektóre kwestie mogliby ująć w bardziej zwięzły sposób.

OCENA:

Wartość merytoryczna: wysoka wartość merytoryczna

Przystępność treści: treść przedstawiona w sposób przystępny

Sposób prezentacji treści: przeciętny poziom edytorski

Ocena końcowa: warto przeczytać Szybkość zaufania, nie będziesz żałował poświęconego na nią czasu

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

eksperymentowanie

Nie bój się eksperymentować!

Dokładnie, nie bój się eksperymentować! Nie bój się sprawdzać i próbować nowych rozwiązań. Jeżeli chcesz osiągnąć jakiś cel, chcesz coś zmienić w swoim życiu, to

E-BOOK "JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?"

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK I POBIERZ ZA DARMO E-BOOKA “JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?”

Znajdziesz w nim 15 trików, które przykleją do Ciebie Twoje cele i nawyki.

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim 15 tricków, które spowodują, że Twoje cele i nawyki przykleją się do Ciebie.