Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Rok bambusa

rok bambusa

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

W 2020 roku minęło 6 lat od kiedy zacząłem blogować. Dokładnie 19 grudnia 2014 roku opublikowałem pierwszy artykuł na nieistniejącym już blogu BS z Pasją! Wow, to niesamowite ile czasu minęło.

To ciekawe, że na co dzień nie zauważamy upływu czasu. Dopiero gdy zaczynamy robić podsumowania, dostrzegamy, ile czasu minęło i co udało nam się zrobić, osiągnąć i gdzie dotrzeć.

BLOG

W 2020 roku chciałem opublikować 52 artykuły, czyli po jednym artykule na każdy tydzień roku. Cel zrealizowałem w 98%, publikując 51 artykułów. Za to nie udało mi się zrealizować innego celu związanego z publikowaniem artykułów. Chciałem przeprowadzić w tym czasie 12 wywiadów, po jednym na każdy miesiąc. Udało mi się przeprowadzić tylko trzy takie rozmowy – ale dały mi one okazję do porozmawiania z naprawdę ciekawymi i fajnymi ludźmi. A jedna z tych znajomości zaprocentowała nowym projektem, którego nie miałem w planach … Ale o tym może za chwilę 😉

W tym czasie wysłałem też 51 wiadomości w ramach newslettera, czyli 98/100. Całkiem nieźle 🙂

W 2020 roku bloga odwiedziło ponad 31.000 osób, to prawie dwa razy więcej niż w 2019 roku. Sporo też zmieniło się na Facebooku, gdzie jest Was ponad pięćset. Dziękuję Wam za to.

PODCAST

To właśnie ten projekt, którego nie miałem w planach. Na przełomie kwietnia i maja napisał do mnie Grzegorz Sztank z bloga Fajne Życie i zaproponował wspólne nagrywanie podcastu. Początkowo bałem się, że nie będę miał czasu na cotygodniowe nagrywanie i nie wywiąże się z zobowiązania, które złożyłem Grześkowi. Jednak ostatecznie okazało się, że moje obawy były płonne i na koniec roku opublikowaliśmy 23 odcinki na PiG Podcastu. Bo tak nazwaliśmy nasz podcast. PiG to oczywiście pierwsze litery naszych imion, a „świnka”, ponieważ ryjemy jak dziki w produktywności 😉

CYBERPUNK 2020

w 1996 roku, grając namiętnie w papierowe RPGi trafiłem na system, w którym zakochałem się od pierwszego wejrzenia. To był Cyberpunk 2020. Wtedy też odkryłem, że dożyję, a przynajmniej powinienem dożyć do 2020 roku i zobaczyć, czy będzie taki, jak opisano go w świecie Cyberpunka.

No cóż, wizja z Cyberpunka z tym jak wyglądał 2020 rok, trochę się rozminęła. Może i dobrze. Ale i tak cieszę się, że mogłem zobaczyć rok, w którym dzieje się akcja mojej ulubionej gry z okresu nastoletniego. Współczuję tym, którzy grają w Warhammera 40.000 :)))

COVID

No tak, o koronawirusie to już powiedziano tyle, że boję się dorzucić coś jeszcze, żeby Cię nie zemdliło. Miałem ja i mieliśmy wspólnie z żoną i córką sporo fajnych planów na 2020 rok. Zwłaszcza tych podróżniczych i sportowych – szermierczych. Prawie wszystkie zostały wykreślone z kalendarza i trafiły na półkę 2021.

Od marca wszyscy pracujemy i uczymy się (z małą przerwą we wrześniu i październiku) zdalnie. Wbrew różnym zapowiedziom, nie pozabijaliśmy się i nikt  nas nie złożył pozwu o rozwód. Za to zbliżyliśmy się do siebie, przypomnieliśmy sobie jak, to jest być znowu naprawdę razem i mieć więcej czasu dla siebie.

10.000 POMPEK

W marcu, gdy zacząłem pracę zdalną, zacząłem też robić codziennie pompki. Postawiłem sobie za cel, że będę w stanie zrobić 100 pompek bez przerwy. Zacząłem od 5 pompek dziennie, a pisząc te słowa, robię 100 pompek w 5 seriach po 20.

Ale nie to jest najważniejsze, najważniejsze jest to, że robię codziennie pompki, a pod koniec 2020 roku przekroczyłem 10.000 pompek. Nie wiem, czy od swoich narodzin zrobiłem w życiu, tyle pompek ile zrobiłem w ciągu ostatnich 9 miesięcy. I nie zamierzam na tym poprzestać.

1.000 KM DALEJ

W kwietniu zaczęliśmy intensywnie biegać z żoną. Pisząc intensywnie mam tu na myśli bieganie 5-6 razy w tygodniu po minimum 6 km – 10 km. Rok wcześniej biegaliśmy zdecydowanie mniej i nie wiem, czy dobiliśmy do połowy tego dystansu.

Z tej zmiany bardzo się cieszę, ponieważ zawsze lubiłem biegać, ale z różnych powodów, w tym tak, a nie inaczej ustalonych priorytetów, nie biegałem, tyle ile bym chciał, mam tu na myśli 2019 rok i kilka wcześniejszych lat.

ROK BAMBUSA, CZYLI PLANY NA 2021

Jeżeli czytasz mnie regularnie, to pewnie wiesz, że jestem wychowany na książkach S. R. Coveya. W jednej z nich pewnie w 7 nawykach skutecznego działania, napisał on o bambusie i o tym jak dług trzeba czekać, aż urośnie. Podobno bambus przez 6 lat powoli rozwija się pod ziemią, by w 7 roku wybić się  spod ziemi i szybko wystrzelić w górę, osiągając niesamowite rozmiary.

W 2020 roku po 6 latach blogowania stwierdziłem, że kolejny (2021), czyli 7 rok blogowania będzie rokiem mojego szybkiego wzrostu, czyli kończenia projektów, które wcześniej zacząłem. Tak jak bambus kończy 6 lat pracy w 7 roku i jest gotów na nowe wyzwania, tak i ja zamierzam pokończyć w 2021 roku zaczęte projekty i przejść do nowych wyzwań.

PODCAST

Tu plan jest prosty, jeżeli jeszcze nie zniechęciłem sobą Grzegorza, to będziemy nagrywać, co tydzień jeden odcinek.

BLOG

W 2021 roku zamierzam publikować mniej niż w 2020 roku. Artykuły będą ukazywały się co dwa tygodnie. Robię tak z kilku powodów:

  • 1 artykuł tygodniowo, to przy pracy na etacie, bieganiu, zdalnej nauce i tworzeniu kursów, to zdecydowanie za dużo,
  • to tempo przełożyło się na jakość artykułów (z niektórych z nich nie jestem szczególnie dumny) oraz na spadek frajdy z pisania,
  • i trzeci powód, chcę pisać trochę dłuższe artykuły, które wymagają więcej czasu na ich napisanie.

Tym samym będzie mniej wiadomości w ramach newslettera, ale za to planuję 2-3 konkursy. Wiec obserwujcie mnie bacznie, bo nie znacie dnia, ani godziny 🙂

KURSY

Na koniec 2021 roku planuję opublikować kurs na temat spełniania marzeń i osiągania celów. Zacząłem pracę nad nim w połowie 2020 roku. Na razie nie zdradzam zbyt dużo szczegółów, ale będzie bardzo treściwie, energetyzująco i przede wszystkim będzie w nim masa wiedzy na temat tego jak spełniać marzenia i osiągać cele.

Natomiast w pierwszym kwartale 2021 roku pojawi się kurs w ogóle niezwiązany z tematyką bloga, bo dotyczący analizy wskaźnikowej przedsiębiorstw prowadzących pełną księgowość. Jak jesteś zainteresowany tym tematem, to daj znać w komentarzu, gdy kurs będzie gotowy, czyli gdzieś pod koniec marca, to napiszę Ci gdzie go znaleźć.

CAŁA RESZTA

Oczywiście zostają pompki, zostaje bieganie. Myślę, że w tym roku wrócę do malowania figurek w skali 1:35.

No cóż, jest jeszcze trochę innych planów (w tym podróżniczych), ale wszystko zależy od jednej zmiennej. Ty wiesz, której…

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez frank mckenna i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone