Wiem, że można osiągnąć to samo albo prawie to samo stosując zarządzanie autokratyczne, dusząc pracowników i karając ich kijem. Można, ale można też tak jak napisał to Ken Blanchard, dbając o pracowników i zapewniając mu możliwości rozwoju. O tej właśnie różnicy jest Przywództwo wyższego stopnia.
KILKA SŁÓW O AUTORACH:
Ken Blanchard (właściwie doktor Kenneth Hartley Blanchard) to amerykański autor i ekspert z dziedziny zarządzania. Autor ponad 30 bestsellerów (w tym Jednominutowy Menadżer, Raving fans czy Gung Ho). Blanchard to również wykładowca Uniwersytetu w San Diego i współzałożyciel The Ken Blanchard Companies – firmy doradczej (obecnie pełni w niej funkcję dyrektora ds. rozwoju duchowego).
CEL PUBLIKACJI / PRZYŚWIECAJĄCA JEJ IDEA:
Jak sami autorzy wskazują, że podstawowym celem książki jest propagowanie przywództwa na najwyższym poziomie. Książka ta ma pomóc im urzeczywistnić wizję przyszłego przywództwa, w którym lider najpierw będzie służył, a dopiero potem będzie przewodził.
CO ZNAJDZIEMY W PUBLIKACJI:
Książka została podzielona na trzynaście rozdziałów, które połączono w cztery grupy. Część pierwsza poświęcona jest celowi organizacji, znaczeniu wizji w przywództwie i działaniu przedsiębiorstwa. Przy okazji autorzy prezentują model HPO SCORESTM, który stosowany jest przez The Ken Blanchard Companies jako narzędzie wspomagające przedsiębiorstwa w ich działalności (tak na marginesie to ciekawa alternatywa do modelu 7s McKinseya).
Część druga poświęcona jest poziomowi obsługi klientów – nie znajdziemy tu nic nowego, czego nie ma w innych tego typu książkach. Znajdziemy natomiast kilka dających do myślenia przykładów prezentujących niski i wysoki poziom obsługi klientów.
Część trzecia, zresztą najbardziej obszerna, została poświęcona właściwemu traktowaniu pracowników tak, aby stawali się „orłami, a nie kaczkami”. W części tej znajdziemy dużo o empowermencie, przywództwie sytuacyjnym, przewodzeniu samemu sobie, trochę o jednominutowym zarządzaniu i zarządzaniu zmianami.
Ostatnia część została poświęcona przywództwu służebnemu i kształtowaniu osobistej wizji – w szerokim ujęciu (wizja, wartości i misja).
Książka napisana bardzo przystępnym językiem z dużą liczbą przykładów i praktycznych wskazówek. Czyta się ją jednym tchem.
ADRESAT PUBLIKACJI:
Książka jest przede wszystkim dla tych, którzy nie boją się krytycznym okiem spojrzeć na swój styl przewodzenia i chcą oraz są gotowi do stawania się każdego dnia lepszymi przywódcami.
DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ:
Ponieważ znajdziemy w tej książce spójny, acz dość ogólny (moim zdaniem) pomysł na to, jak wzmocnić pracowników i zachęcić ich do działania, uwolnić ich potencjał tak, aby służył lepszej obsłudze klientów. Idea prezentowana przez Blancharda jest prosta: zadowoleni pracownicy to zadowoleni klienci, a zadowoleni klienci to zadowoleni właściciele. Uważam, że w tym krótkim podsumowaniu znajduje się cała moc tej książki i powód, dla którego warto ją przeczytać.
OCENA:
Wartość merytoryczna: wysoka wartość merytoryczna
Przystępność treści: treść przedstawiona w sposób przystępny
Sposób prezentacji treści: przeciętny poziom edytorski
Ocena końcowa: warto przeczytać Przywództwo wyższego stopnia, nie będziesz żałował poświęconego na nią czasu