Prosta metoda określania przyczyn niepowodzenia w realizacji zadań

Czasami jest tak, że wszystko, co zaplanowaliśmy, kończy się wyłącznie na planach. Realizacja zadań opóźnia się lub w ogóle nie udaje się ich zrealizować. Dodatkowo nie jesteśmy w stanie powiedzieć, dlaczego tak się stało i na co przeznaczyliśmy czas.

Jeżeli tak masz, to nie martw się jest na to proste rozwiązanie, które pomogło mi pozbyć się wielu zgubnych nawyków, utrudniających realizację moich planów. Poniżej omawiam jak zastosować tę metodę praktyce.

4 KROKI DO OKREŚLENIA PRZYCZYNY NIEPOWODZENIA W REALIZACJI ZADAŃ

1. Określenie przyczyn niepowodzenia w wykonywaniu zadań. Krok ten zazwyczaj zajmie Ci najwięcej czasu i będzie wymagał dokonywania codziennych podsumowań tego, co zrobiłeś i tego, czego nie zrobiłeś.

Przy każdym z zadań, które miałeś do wykonania, a nie wykonałeś lub zrobiłeś z opóźnieniem, napisz dlaczego tak się stało. Nie rozpisuj się, wystarczy kilka słów kluczy, takich jak: błąd, zmęczenie, buszowanie po Internecie, oglądanie telewizji, itp.

2. Po upływie 1 – 2 tygodni dokonaj podsumowania przyczyn niepowodzenia w formie tabelarycznej.

Przyczyna Liczba wystąpień
Błąd 2
Przeglądanie Internetu 17
Zmęczenie 4
Zmiana priorytetów 3
Granie w gry komputerowe 12
Oglądanie telewizji 9
Nieprzewidziane zdarzenie 5

 

3. Uporządkuj ww. przyczyny, poczynając od tych najczęściej występujących do tych, które występują najrzadziej. Dodaj dodatkową kolumnę z procentowym udziałem, każdej z przyczyn w całkowitej liczbie przyczyn.

Przyczyna Liczba wystąpień Udział procentowy
Przeglądanie Internetu 17 33%
Granie w gry komputerowe 12 23%
Oglądanie telewizji 9 17%
Nieprzewidziane zdarzenie 5 10%
Zmęczenie 4 8%
Zmiana priorytetów 3 6%
Błąd 2 4%

 

4. Przedstaw na wykresie wszystkie przyczyny problemów z wykonywaniem zadań. Najlepiej sprawdza się wykres kołowy (taki jak poniżej).

przyczyny niepowodzeń w realizacji zadańJuż na podstawie tak przygotowanego wykresu widać, które przyczyny odpowiadają za większość naszych niepowodzeń w realizacji planów. I to właśnie od nich należy rozpocząć likwidację złych nawyków.

2 DODATKOWE KROKI, BEZ KTÓRYCH SIĘ NIE OBĘDZIE

To, że znalazłeś odpowiedź na pytanie, dlaczego masz opóźnienia, lub zawalasz zadania, to dopiero jedna trzecia drogi do sukcesu. Pozostają jeszcze dwa kolejne kroki, które odpowiadają za dwie trzecie tej drogi.

5. Określenie sposobu likwidacji najważniejszych przyczyn opóźnień w realizacji zadań lub braku ich wykonania.

6. Wdrożenie zaplanowanych działań w życie, czyli zastąpienie starych nawyków, nowymi.

Na koniec mam jeszcze pytanie, czy stosujesz jakąś metodę kontroli przyczyn braku realizacji zadań? Jeżeli tak to proszę, podziel się nią w komentarzu.

Czy znasz też metodę 5 Why, która również pomaga w poszukiwaniu przyczyn problemów?

Przypisy:

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Edwin Andrade i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

sukces

Pięć poziomów sukcesu

Chyba jednym z największych wyzwań związanych z przekładaniem marzeń na cele jest określenie, kiedy będziemy wiedzieli, że osiągnęliśmy to, co zamierzaliśmy. Czyli, innymi słowy, jaką

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I NIE PRZEGAP ŻADNEGO ARTYKUŁU.

Dbam o swoich stałych czytelników i zawsze jako pierwsi otrzymują informacje o tym co dzieje się na blogu. Oprócz tego subskrybenci otrzymują porady i triki, a także biorą udział we wszystkich bezpłatnych wydarzeniach, które organizuję.

Dodatkowo na dobry początek znajomości dorzucam bezpłatnego e-booka:

“9 sposobów na więcej czasu.”

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim dziewięć prostych sposobów na to, by mieć więcej czasu i mniej stresów. Dowiesz się z niego między innymi, dlaczego warto mieć porządek, jak sen wpływa na naszą efektywność i dlaczego warto zrezygnować z multitaskingu.