Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Prosta metoda określania przyczyn niepowodzenia w realizacji zadań

metoda określania przyczyn niepowodzenia

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Czasami jest tak, że wszystko, co zaplanowaliśmy, kończy się wyłącznie na planach. Realizacja zadań opóźnia się lub w ogóle nie udaje się ich zrealizować. Dodatkowo nie jesteśmy w stanie powiedzieć, dlaczego tak się stało i na co przeznaczyliśmy czas.

Jeżeli tak masz, to nie martw się jest na to proste rozwiązanie, które pomogło mi pozbyć się wielu zgubnych nawyków, utrudniających realizację moich planów. Poniżej omawiam jak zastosować tę metodę praktyce.

4 KROKI DO OKREŚLENIA PRZYCZYNY NIEPOWODZENIA W REALIZACJI ZADAŃ

1. Określenie przyczyn niepowodzenia w wykonywaniu zadań. Krok ten zazwyczaj zajmie Ci najwięcej czasu i będzie wymagał dokonywania codziennych podsumowań tego, co zrobiłeś i tego, czego nie zrobiłeś.

Przy każdym z zadań, które miałeś do wykonania, a nie wykonałeś lub zrobiłeś z opóźnieniem, napisz dlaczego tak się stało. Nie rozpisuj się, wystarczy kilka słów kluczy, takich jak: błąd, zmęczenie, buszowanie po Internecie, oglądanie telewizji, itp.

2. Po upływie 1 – 2 tygodni dokonaj podsumowania przyczyn niepowodzenia w formie tabelarycznej.

Przyczyna Liczba wystąpień
Błąd 2
Przeglądanie Internetu 17
Zmęczenie 4
Zmiana priorytetów 3
Granie w gry komputerowe 12
Oglądanie telewizji 9
Nieprzewidziane zdarzenie 5

 

3. Uporządkuj ww. przyczyny, poczynając od tych najczęściej występujących do tych, które występują najrzadziej. Dodaj dodatkową kolumnę z procentowym udziałem, każdej z przyczyn w całkowitej liczbie przyczyn.

Przyczyna Liczba wystąpień Udział procentowy
Przeglądanie Internetu 17 33%
Granie w gry komputerowe 12 23%
Oglądanie telewizji 9 17%
Nieprzewidziane zdarzenie 5 10%
Zmęczenie 4 8%
Zmiana priorytetów 3 6%
Błąd 2 4%

 

4. Przedstaw na wykresie wszystkie przyczyny problemów z wykonywaniem zadań. Najlepiej sprawdza się wykres kołowy (taki jak poniżej).

przyczyny niepowodzeń w realizacji zadańJuż na podstawie tak przygotowanego wykresu widać, które przyczyny odpowiadają za większość naszych niepowodzeń w realizacji planów. I to właśnie od nich należy rozpocząć likwidację złych nawyków.

2 DODATKOWE KROKI, BEZ KTÓRYCH SIĘ NIE OBĘDZIE

To, że znalazłeś odpowiedź na pytanie, dlaczego masz opóźnienia, lub zawalasz zadania, to dopiero jedna trzecia drogi do sukcesu. Pozostają jeszcze dwa kolejne kroki, które odpowiadają za dwie trzecie tej drogi.

5. Określenie sposobu likwidacji najważniejszych przyczyn opóźnień w realizacji zadań lub braku ich wykonania.

6. Wdrożenie zaplanowanych działań w życie, czyli zastąpienie starych nawyków, nowymi.

Na koniec mam jeszcze pytanie, czy stosujesz jakąś metodę kontroli przyczyn braku realizacji zadań? Jeżeli tak to proszę, podziel się nią w komentarzu.

Czy znasz też metodę 5 Why, która również pomaga w poszukiwaniu przyczyn problemów?

Przypisy:

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Edwin Andrade i pobrane z Unsplash.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].