Prawo wyczucia czasu

John C. Maxwell w książce 21 niezaprzeczalnych praw przywództwa wskazał na istnienie prawa wyczucia czasu. Abstrahując od znaczenia tego prawa w przywództwie, warto zastanowić się, jaki wpływ prawo to wywiera na decyzje, które podejmujesz, a tym samym efekty, jakie osiągasz.

CZTERY KATEGORIE WYNIKÓW

Każda decyzja, którą podejmujesz, może mieścić się w czterech kategoriach wyników:

 • niewłaściwe działanie w niewłaściwym czasie = katastrofa
 • właściwe działanie w niewłaściwym czasie = opór
 • niewłaściwe działanie we właściwym czasie = błąd
 • właściwe działanie we właściwym czasie = sukces

prawo wyczucia czasuNIEWŁAŚCIWE DZIAŁANIE W NIEWŁAŚCIWYM CZASIE = KATASTROFA

Pierwsze prawo wyczucia czasu. Niewłaściwe działanie w niewłaściwym czasie oznacza katastrofę. Myślę, że znasz mnóstwo takich przypadków ze swojego życia, lub życia innych, kiedy to podjęte działanie nie tylko było niewłaściwe, ale zostało wykonane w nieodpowiednim czasie. Mam tu na myśli takie działania jak:

 • pójście na imprezę zamiast na ważny egzamin na studiach. Konsekwencja: wykładowca, który przeprowadzał egzamin, był wyjątkowo wredny, typem, który bardzo nie lubi osób nieprzychodzącym na egzamin. Zazwyczaj osoby takie oblewają wszystkie poprawki i wylatują ze studiów albo muszą poprawiać rok. I tak też się stało w tym przypadku,
 • zabranie się za archiwizację dokumentów zamiast dokończenie pilnego projektu. Konsekwencje: firma traci możliwość pozyskania środków od inwestora, a pracownik, który wolał archiwizować dokumenty, niż skończyć projekt traci pracę,
 • chodzenie do pracy z zapaleniem płuc. Konsekwencja: poważne powikłania i długi pobyt w szpitalu,
 • ruszenie samochodem na czerwonym świetle prosto pod nadjeżdżającą ciężarówkę. Konsekwencja: śmierć lub kalectwo.

Ten ostatni przykład chyba najlepiej oddaje sens tego typu działań i rozmiarów katastrofy, jakie może nieść za sobą podjęcie niewłaściwego działania w niewłaściwym czasie. To najgorszy z możliwych scenariuszy, który może położyć na łopatki firmę, lub sprowadzić bardzo poważne problemy na każdego, kto dokonuje takich wyborów, takich jak utrata pracy, problemy z prawem, choroba, kalectwo lub śmierć.

WŁAŚCIWE DZIAŁANIE W NIEWŁAŚCIWYM CZASIE = OPÓR

Drugie prawo wyczucia czasu. Właściwe działanie w niewłaściwym czasie oznacza opór. Często zdarza się, że podejmujesz jakąś decyzję, na przykład zaczynasz się odchudzać, uprawiać sport, zdrowo odżywiać, czy uczyć czegoś nowego i okazuje się, że wszystko idzie jak po grudzie. Całe ciało odmawia współpracy. Może tak być, ponieważ podjąłeś się zadanie w niewłaściwym czasie. Nie byłeś na nie gotowy. Do takich sytuacji można zaliczyć:

 • rozpoczęcie uprawiania forsownego sportu, gdy borykasz się z problemami zdrowotnymi. Opór wywołany przez: dodatkowe obciążenie organizmu, który próbuje poradzić sobie z chorobą,
 • zaangażowanie się w działalność charytatywną, gdy na głowie masz już kilka innych projektów, pracujesz po godzinach w pracy, a w domu właśnie przeprowadzasz duży remont. Opór wywołany przez: nadmiar obowiązków, którym nie jesteś w stanie sprostać.

Do tej grupy należą sytuacje, w których najpierw musisz sobie poradzić z problemami / wyzwaniami, które pojawiły się wcześniej, a dopiero później możesz zająć się nowym obszarem czy działaniem. Musisz przygotować odpowiedni grunt pod działanie, aby było ono efektywne.

NIEWŁAŚCIWE DZIAŁANIE WE WŁAŚCIWYM CZASIE = BŁĄD

Trzecie prawo wyczucia czasu. Ta grupa działań ma wiele wspólnego z grupą działań, które kończą się katastrofą. Jednak nie do końca. Działania te, pomimo że nie są właściwe, to ich wykonanie nastąpiło w odpowiednim czasie i nie niesie ze sobą tak katastrofalnych skutków. Zatem może być tak, że:

 • do lekarza przyszedł pacjent z zapaleniem płuc. Lekarz przepisał mu zbyt słabe lekarstwo (niewłaściwe działanie). Popełnił błąd. Lek powstrzymał rozwój choroby, ale nie spowodował jaj zwalczenia, konieczne było podanie dodatkowego silniejszego leku i wydłużenie okresu leczenia,
 • dyrektor przydzielił wykonanie pilnego i ważnego projektu niedoświadczonemu pracownikowi, który nigdy nie zajmował się tego typu projektami. Popełni błąd. Ponieważ już po tygodniu okazało się, że pracownik sobie nie poradzi i projekt trzeba było przydzielić innej osobie,
 • chciałeś nauczyć się jakiejś nowej umiejętności. Jednak, zamiast samemu zastanowić się co Ci się przyda, lub czego nauka sprawi Ci przyjemność podjąłeś decyzję na podstawie podpowiedzi innych. Poszedłeś na kurs języka portugalskiego, chociaż nie lubisz uczyć się języków. Popełniłeś błąd.

Takich przykładów jest wiele, niekiedy na pierwszy rzut oka wydają się katastrofą, ale po głębszej analizie są to tylko błędy. Niekiedy wiążą się ze stratą pieniędzy, czasu czy utratą dobrego samopoczucia, ale zazwyczaj nie stanowią dla nas poważniejszego problemu. Ich wczesne wykrycie minimalizuje ewentualne koszty.

WŁAŚCIWE DZIAŁANIE WE WŁAŚCIWYM CZASIE = SUKCES

Czwarte prawo wyczucia czasu. Myślę, że ta sytuacja nie wymaga szerszego komentarza. W tej kategorii mieszczą się te wszystkie działania, które podejmowane są właściwie i w odpowiednim czasie. Odnosząc się do przykładów z pierwszej kategorii, będziemy mieli następujące działania we właściwym czasie:

 • pójście przygotowanym i wypoczętym na ważny egzamin na studiach. Konsekwencja: dobra ocena i brak problemów ze zdaniem przedmiotu,
 • dokończenie pilnego projektu. Konsekwencje: firma pozyskuje środki od inwestora. Pracownik awansuje, dostaje podwyżkę lub inną gratyfikację,
 • poczekanie na czerwonym świetle i ruszenie samochodem dopiero na zielonym świetle. Konsekwencja: brak wypadku,
 • pójście do lekarza z zapaleniem płuc. Konsekwencja: brak powikłań i konieczności pobytu w szpitalu, szybszy powrót do zdrowia.

Z tą kategorią działań wiąże się zazwyczaj nagroda, ewentualnie brak kary. Jednak często są to nagrody, które otrzymuje się w dłuższej perspektywie czasu lub tak jak zdanie egzaminu, czy uniknięcie wypadku chroni nas przed negatywnymi konsekwencjami. Osiągając sukces, uzyskujemy efekt synergii pomiędzy umiejętnością ustalania priorytetów, zdolnością wyczucia konsekwencji i czasu działania.

Powodzenia w podejmowaniu właściwych decyzji we właściwym czasie.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

nawyk

Jedna zmiana na raz!

Często jest tak, że chcemy dokonać dużych zmian w swoim życiu, takich jak zadbać o swoje zdrowie, zacząć uprawiać sport, być bardziej produktywnym, uczyć się,

zadania

Zasada trzech

Zasada trzech to jedna z najprostszych (dlatego ten artykuł jest tak krótki 🙂 i najbardziej efektywnych technik zarządzania czasem. Doskonale sprawdza się, gdy każdy Twój

jak czytać więcej książek

Jak czytać więcej książek?

Czytanie książek to jedna z moich ulubionych aktywności. Czytam regularnie i sprawia mi to dużo radości, chociaż znalezienie czasu na książkę nie zawsze jest łatwe.

E-BOOK "JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?"

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK I POBIERZ ZA DARMO E-BOOKA “JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?”

Znajdziesz w nim 15 trików, które przykleją do Ciebie Twoje cele i nawyki.

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim 15 tricków, które spowodują, że Twoje cele i nawyki przykleją się do Ciebie.