Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Pożeracz czasu numer 1 – Brak celów

Pożeracz czasu - brak celów

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Gatunek z rodziny „Braku umiejętności zarządzania czasem”. Według badań xQ przeprowadzonych przez Stephena R. Coveya 9 na 10 osób cierpi z powodu braku celów.

Gdyby przenieść wyniki tych badań do świata biegów, oznaczałoby to, że jeden na dziesięciu biegaczy wie, gdzie znajduje się meta, a pozostałych dziewięciu po prostu biega, byleby tylko mieć świadomość, że biegają.

Z powodu działania tego pasożyta, rok rocznie ludzie nie poprawiają swojego losu, nie spełniają marzeń i nie rozwijają się, grzęznąc w teraźniejszości.

JAK ROZPOZNAĆ DZIAŁANIA POŻERACZA CZASU NUMER 1?

Osoby dotknięte tą chorobą wykonują czynności dla samego ich wykonywania, a nie efektu, jaki mają przynieść. Podstawowym objawem działania pożeracza czasu numer 1 jest brak zapisanych celów, brak świadomości tego, co chce się osiągnąć, lub gdzie chce się być, chociażby za rok, nie mówiąc już o dłuższych odcinkach czasy.

Wystarczy, że zapytasz osobę, podejrzanej o infekcję, o posiadane cele. Objawy występowania pożeracza czasu zazwyczaj wyglądają następująco:

  • utrata głosu / zaniemówienie,
  • wydobywanie monosylab,
  • wyrzucenie z siebie szybko kilku wyświechtanych frazesów.

JAK POZBYĆ SIĘ TEGO POŻERACZA CZASU?

  1. Pierwszym krokiem jest znalezienie spokojnego miejsca, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał.
  2. Drugi krok to wypisanie na kartce wszystkich marzeń, celów, zadań, które kryją się w Twojej głowie. Przelanie ich na papier pomoże Ci uporządkować życie i nadać mu kierunek.
  3. Trzeci krok to wybór jednego marzenia/celu/zadania do wykonania.
  4. Czwarty krok to właściwe zdefiniowanie celu. Możesz w tym przypadku skorzystać z rad zawartych w artykule poświęconym metodzie SMART.

Po zakończeniu powyższego procesu możesz przystąpić do działania, ale to już całkiem inna sprawa. Powtarzanie powyższych kroków regularnie prowadzi do całkowitej eliminacji pożeracza czasu. W międzyczasie można uzupełniać listę o nowe marzenia i cele, które przecież zawsze mogą się pojawić.

Listę pozostałych pożeraczy czasu znajdziesz w tym artykule. Niedługo pojawią się opisy kolejnych pożeraczy czasu.

W artykule wykorzystano grafikę pochodzącą z Pixabay autorstwa mmmCCC.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone