Pożeracz czasu numer 1 – Brak celów

Gatunek z rodziny „Braku umiejętności zarządzania czasem”. Według badań xQ przeprowadzonych przez Stephena R. Coveya 9 na 10 osób cierpi z powodu braku celów.

Gdyby przenieść wyniki tych badań do świata biegów, oznaczałoby to, że jeden na dziesięciu biegaczy wie, gdzie znajduje się meta, a pozostałych dziewięciu po prostu biega, byleby tylko mieć świadomość, że biegają.

Z powodu działania tego pasożyta, rok rocznie ludzie nie poprawiają swojego losu, nie spełniają marzeń i nie rozwijają się, grzęznąc w teraźniejszości.

JAK ROZPOZNAĆ DZIAŁANIA POŻERACZA CZASU NUMER 1?

Osoby dotknięte tą chorobą wykonują czynności dla samego ich wykonywania, a nie efektu, jaki mają przynieść. Podstawowym objawem działania pożeracza czasu numer 1 jest brak zapisanych celów, brak świadomości tego, co chce się osiągnąć, lub gdzie chce się być, chociażby za rok, nie mówiąc już o dłuższych odcinkach czasy.

Wystarczy, że zapytasz osobę, podejrzanej o infekcję, o posiadane cele. Objawy występowania pożeracza czasu zazwyczaj wyglądają następująco:

  • utrata głosu / zaniemówienie,
  • wydobywanie monosylab,
  • wyrzucenie z siebie szybko kilku wyświechtanych frazesów.

JAK POZBYĆ SIĘ TEGO POŻERACZA CZASU?

  1. Pierwszym krokiem jest znalezienie spokojnego miejsca, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał.
  2. Drugi krok to wypisanie na kartce wszystkich marzeń, celów, zadań, które kryją się w Twojej głowie. Przelanie ich na papier pomoże Ci uporządkować życie i nadać mu kierunek.
  3. Trzeci krok to wybór jednego marzenia/celu/zadania do wykonania.
  4. Czwarty krok to właściwe zdefiniowanie celu. Możesz w tym przypadku skorzystać z rad zawartych w artykule poświęconym metodzie SMART.

Po zakończeniu powyższego procesu możesz przystąpić do działania, ale to już całkiem inna sprawa. Powtarzanie powyższych kroków regularnie prowadzi do całkowitej eliminacji pożeracza czasu. W międzyczasie można uzupełniać listę o nowe marzenia i cele, które przecież zawsze mogą się pojawić.

Listę pozostałych pożeraczy czasu znajdziesz w tym artykule. Niedługo pojawią się opisy kolejnych pożeraczy czasu.

W artykule wykorzystano grafikę pochodzącą z Pixabay autorstwa mmmCCC.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

sukces

Pięć poziomów sukcesu

Chyba jednym z największych wyzwań związanych z przekładaniem marzeń na cele jest określenie, kiedy będziemy wiedzieli, że osiągnęliśmy to, co zamierzaliśmy. Czyli, innymi słowy, jaką

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I NIE PRZEGAP ŻADNEGO ARTYKUŁU.

Dbam o swoich stałych czytelników i zawsze jako pierwsi otrzymują informacje o tym co dzieje się na blogu. Oprócz tego subskrybenci otrzymują porady i triki, a także biorą udział we wszystkich bezpłatnych wydarzeniach, które organizuję.

Dodatkowo na dobry początek znajomości dorzucam bezpłatnego e-booka:

“9 sposobów na więcej czasu.”

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim dziewięć prostych sposobów na to, by mieć więcej czasu i mniej stresów. Dowiesz się z niego między innymi, dlaczego warto mieć porządek, jak sen wpływa na naszą efektywność i dlaczego warto zrezygnować z multitaskingu.