Pożeracz czasu numer 1 – Brak celów

Gatunek z rodziny „Braku umiejętności zarządzania czasem”. Według badań xQ przeprowadzonych przez Stephena R. Coveya 9 na 10 osób cierpi z powodu braku celów.

Gdyby przenieść wyniki tych badań do świata biegów, oznaczałoby to, że jeden na dziesięciu biegaczy wie, gdzie znajduje się meta, a pozostałych dziewięciu po prostu biega, byleby tylko mieć świadomość, że biegają.

Z powodu działania tego pasożyta, rok rocznie ludzie nie poprawiają swojego losu, nie spełniają marzeń i nie rozwijają się, grzęznąc w teraźniejszości.

Jak rozpoznać działanie Pożeracza czasu numer 1?

Osoby dotknięte tą chorobą wykonują czynności dla samego ich wykonywania, a nie efektu, jaki mają przynieść. Podstawowym objawem działania pożeracza czasu numer 1 jest brak zapisanych celów, brak świadomości tego, co chce się osiągnąć, lub gdzie chce się być, chociażby za rok, nie mówiąc już o dłuższych odcinkach czasy.

Wystarczy, że zapytasz osobę, podejrzanej o infekcję, o posiadane cele. Objawy występowania pożeracza czasu zazwyczaj wyglądają następująco:

  • utrata głosu / zaniemówienie,
  • wydobywanie monosylab,
  • wyrzucenie z siebie szybko kilku wyświechtanych frazesów.

Jak pozbyć się tego pożeracza czasu?

  1. Pierwszym krokiem jest znalezienie spokojnego miejsca, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał.
  2. Drugi krok to wypisanie na kartce wszystkich marzeń, celów, zadań, które kryją się w Twojej głowie. Przelanie ich na papier pomoże Ci uporządkować życie i nadać mu kierunek.
  3. Trzeci krok to wybór jednego marzenia/celu/zadania do wykonania.
  4. Czwarty krok to właściwe zdefiniowanie celu. Możesz w tym przypadku skorzystać z rad zawartych we wpisie poświęconym metodzie SMART.

Po zakończeniu powyższego procesu możesz przystąpić do działania, ale to już całkiem inna sprawa. Powtarzanie powyższych kroków regularnie prowadzi do całkowitej eliminacji pożeracza czasu. W międzyczasie można uzupełniać listę o nowe marzenia i cele, które przecież zawsze mogą się pojawić.

Listę pozostałych pożeraczy czasu znajdziesz w tym wpisie. Niedługo pojawią się opisy kolejnych pożeraczy czasu.

We wpisie wykorzystano grafikę pochodzącą z Pixabay autorstwa mmmCCC.

Nawigacja