Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Porządkowanie – część 6: Sypialnia

sprzątanie sypialni

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu. Jakąś 1/3 naszego życia, co prawda śpiąc, ale jednak bałagan i nieporządek mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie.

W sypialni może znaleźć się sporo niepotrzebnych rzeczy, które ukrywają się w różnych zakamarkach sypialni:

  • pod łóżkiem,
  • w szafach,
  • w komodach,
  • szafach ubraniowych – o tych będzie w następnym artykule.

Zatem warto podejść do jej sprzątania etapami. Zamiast tak jak przy sprzątaniu łazienki wszystko wyrzucić i posegregować, tym razem warto sprzątać każdy mebel oddzielnie, np. łóżko, szafkę, komodę, czy kartony pod łóżkiem.

KROKI PORZĄDKOWANIA

KROK 1. SPRAWDŹ CO MASZ

Opróżnij po kolei każdą szafę, komodę, szafkę, półkę czy blat ze znajdujących się tam rzeczy.

KROK 2. ZDECYDUJ CO DALEJ

Wykorzystaj do tego metodę „czterech pudełek”. Pisałem już o niej przy okazji omawiania omawiania nawyków i strategii. Aby rozpocząć porządkowanie, znajdź cztery pudełka lub zrób miejsce na podłodze na cztery stosiki. Oznacz pudełka w następujący sposób:

  • Zatrzymać – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz zachować,
  • Nie wiem – w tym pudełku umieść wszystkie przedmioty, co do których nie możesz się zdecydować, czy je wyrzucić, czy je zachować,
  • Wyrzucić – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz wyrzucić,
  • Do rozdania – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz podarować innym.

Po przygotowaniu pudełek wyrzuć wszystko, co znalazło się w pudełku „wyrzucić”. Gdy to zrobisz, przejdź do pudełka, w którym znalazły się przedmioty o niepewnym statusie. Przejrzyj je jeszcze raz i zdecyduj, do którego z trzech pozostałych pudełek powinny trafić. Wybór powinien być o wiele łatwiejszy niż na początku.

KROK 3. POSPRZĄTAJ

Przed ułożeniem wszystkiego na miejsce posprzątaj sypialnię, w tym łóżko, szafki, szuflady i półki. Przy okazji porządków zmień pościel na łóżku i wypierz narzuty.

KROK 4. ZORGANIZUJ

 Teraz czas przejść do pudełka „zatrzymać”. Wszystkie rzeczy, które się w nim znalazły rozmieść w odpowiednich dla nich miejscach.

KROK 5. ROZDAJ

Na koniec możesz sprzedać lub rozdać rzeczy z pudełka „Do rozdania”.

SPRYTNE ROZWIĄZANIA

ZACZNIJ OD MAŁEGO

Sypialnie mogą wyglądać podejrzanie schludnie, nawet wtedy gdy jest w nich pełno zbędnych przedmiotów i ukrytego po szafach bałaganu. Nie lekceważ sypialni i czasu, jaki możesz w niej spędzić na sprzątaniu. Na początek zacznij od czegoś małego. Mały sukces da Ci siłę do robienia porządków w kolejnych miejscach sypialni.

MAŁE POJEMNIKI NA DROBNE PRZEDMIOTY

Drobne rzeczy mają tendencję do gromadzenia się w sypialni. To zazwyczaj tam można znaleźć zegarki, biżuterię, opaski do włosów, bibeloty, czy drobne pamiątki. I nie jest to nic złego, po prostu w sypialni są zawsze pod ręką.

Możesz zachować te przedmioty, ale aby był tu porządek, zainwestuj w skrzyneczki, małe pojemniki, ceramiczne naczynia, kosze, tace lub organizery do szuflad. Przechowuj podobne przedmioty z podobnymi przedmiotami, aby wiedzieć, po który pojemnik sięgnąć, gdy szukasz czegoś konkretnego. Na przykład biżuteria z biżuterią, pamiątki z pamiątkami itd.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z TEJ SERII.

 Jeżeli chcesz uporządkować swoje otoczenie, to mogą Ci się również przydać te artykuły:

W.O.D.A. oczyści Twoje otoczenie

4 proste kroki, aby bezproblemowo radzić sobie z korespondencją

Jak radzić sobie z nadmiarem e-maili?

Desktop Zero, czyli nie tylko pusty pulpit

Inbox Zero, czyli porządek w skrzynce pocztowej

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Julian Hochgesang i pobrane z Unsplash.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].