Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Porządkowanie – część 5: Łazienka

sprzątanie łazienki

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Łazienka to małe pomieszczenie, wobec którego mamy duże wymagania. Chcemy, aby zmieściły się w niej środki czystości, papier toaletowy, środki higieny osobistej, ręczniki, czy lekarstwa (jeżeli nie trzymacie ich w kuchni lub gdzie indziej). Do tego dochodzi masa innych drobnych przedmiotów.

Pół biedy jak są one pochowane po szufladach lub szafkach, gorzej gdy są porozstawiane po blatach i po kątach. Powoduje to dezorganizację i ciągłe poczucie bałaganu.

Największym wyzwaniem w porządkowaniu łazienki jest znalezienie miejsca dla tych wszystkich dużych i małych przedmiotów.

KROKI PORZĄDKOWANIA

KROK 1. SPRAWDŹ CO MASZ

Opróżnij wszystkie szafy, szafki, półki i blaty ze znajdujących się tam rzeczy. Następnie posegreguj je na różne grupy produktów:

 • produkty do mycia – na przykład szampony, żele, czy mydła,
 • produkty do pielęgnacji – na przykład balsamy, oliwki, dezodoranty, czy perfumy,
 • środki higieniczne – na przykład papier toaletowy, waciki, czy patyczki,
 • preparaty do włosów – na przykład pianki do włosów, balsamy, odżywki, lakiery, czy żele,
 • sprzęty – na przykład suszarka, depilator czy prostownica,
 • kosmetyki – na przykład lakiery do paznokci, pudry, podkłady, szminki, czy cienie do powiek,
 • środki czystości – na przykład mleczko do mycia powierzchni ceramicznych, środki do mycia toalety, płyn do mycia szyb, czy proszki do prania,
 • ręczniki,
 • leki,
 • inne – na przykład gąbki, czy pumeksy.

Dodatkowo ten podział możesz uzupełnić o posegregowanie takich rzeczy jak środki do mycia, pielęgnacji, higieny, czy kosmetyki, według osób, które z nich korzystają.

KROK 2. ZDECYDUJ CO DALEJ

Wykorzystaj do tego metodę „czterech pudełek”. Pisałem już o niej przy okazji omawiania nawyków i strategii. Aby rozpocząć porządkowanie, znajdź cztery pudełka lub zrób miejsce na podłodze na cztery stosiki. Oznacz pudełka w następujący sposób:

 • Zatrzymać – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz zachować,
 • Nie wiem – w tym pudełku umieść wszystkie przedmioty, co do których nie możesz się zdecydować, czy je wyrzucić, czy je zachować,
 • Wyrzucić – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz wyrzucić,
 • Do rozdania – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz podarować innym.

Po przygotowaniu pudełek, wyrzuć wszystko, co znalazło się w pudełku „wyrzucić”. Gdy to zrobisz, przejdź do pudełka, w którym znalazły się przedmioty o niepewnym statusie. Przejrzyj je jeszcze raz i zdecyduj, do którego z trzech pozostałych pudełek powinny trafić. Wybór powinien być o wiele łatwiejsze niż na początku.

KROK 3. POSPRZĄTAJ

Przed ułożeniem wszystkiego na miejsce posprzątaj wszystkie powierzchnie, w tym szafki, szuflady, czy półki. Nie wspominam o prysznicu, umywalce, wannie, czy toalecie, bo to mam nadzieję oczywistość 😉

KROK 4. ZORGANIZUJ

 Teraz czas przejść do pudełka „zatrzymać”. Wszystkie rzeczy, które się w nim znalazły rozmieść w odpowiednich dla nich miejscach.

KROK 5. ROZDAJ

Na koniec możesz sprzedać lub rozdać rzeczy z pudełka „Do rozdania”.

SPRYTNE ROZWIĄZANIA

Jedną z frustrujących rzeczy w większości łazienek jest problem ze znalezieniem miejsca dla wszystkich znajdujących się w niej przedmiotów. Łazienki są zazwyczaj mała i brakuje w nich miejsca do wstawienia odpowiednio dużej szafy. Dodatkowo może do tego dojść brak półek i odpowiednich szuflad.

Poniżej kilka pomysłów na to jak poradzić sobie z bałaganem w łazience:

 • duża szafa – jeżeli masz możliwość, kup szafę do łazienki, w której zmieszczą się nie tylko kosmetyki i chemia domowa, ale również pralka, papier toaletowy i rzeczy do prania,
 • szafka pod zlewem – i to najlepiej z samymi szufladami, to jedno z fajniejszych rozwiązań, dzięki którym można uporządkować drobniejsze przedmioty, takie jak nożyczki, lakiery do paznokci, szczotki do włosów, maszynki do golenia, waciki itp.,
 • półka nad drzwiami – jeżeli masz mało miejsca, zamontuj półkę lub szafkę nad drzwiami do łazienki. Możesz tam umieścić rzeczy, po które sięgasz rzadziej.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z TEJ SERII.

 Jeżeli chcesz uporządkować swoje otoczenie, to mogą Ci się również przydać te artykuły:

W.O.D.A. oczyści Twoje otoczenie

4 proste kroki, aby bezproblemowo radzić sobie z korespondencją

Jak radzić sobie z nadmiarem e-maili?

Desktop Zero, czyli nie tylko pusty pulpit

Inbox Zero, czyli porządek w skrzynce pocztowej

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Sidekix Media i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone