Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Porządkowanie – część 4: Dlaczego bałaganimy?

dlaczego bałaganimy

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Przyjrzyjmy się, skąd bierze się bałagan, dlaczego ludzie bałaganią, dlaczego zbierają niepotrzebne przedmioty i dlaczego nie chcą się ich pozbywać.

Oczywiście nie wszystkie z tych przyczyn będą dotyczyły Cię lub Twoich bliskich. W rzeczywistości może to być jeden, albo dwa powody, które przyczyniają się do bałaganu.

NISKA SAMOOCENA

Są dwa powody, dla których ludzie chorobliwie gromadzą rzeczy i ostatecznie żyją w bałaganie. Czasami ludzie trzymają się bałaganu, ponieważ czują, że nie zasługują na nic lepszego niż życie w nieporządku. Innym razem trzymają się bałaganu, ponieważ wierzą, że posiadanie dużej ilości przedmiotów poprawia ich samopoczucie, podnosi samoocenę oraz świadczy o ich wartości.

SENTYMENTY

Wiele osób przywiązuje się do swoich rzeczy. Przedmioty, które posiadają, stają się sposobem na przechowywanie różnych wspomnień, a myśl o ich oddaniu jest zbyt bolesna.

PROKASTYNACJA

Porządkowanie to ciężka praca, a pozbycie się bałaganu wymaga zarówno czasu jak i pracy. Stąd wiele osób nie podejmuje żadnych działań w kierunku sprzątania domu, gdyż obezwładnia ich ogrom czekającej pracy.

STYL ŻYCIA

Czasami bałagan jest wyborem – stylem życia. Zwłaszcza w przypadku osób, które mają słabo rozwinięte umiejętności organizacyjne i dodatkowo mają skłonność do kupowania wielu rzeczy.

NADMIAR OBOWIĄZKÓW

Ponieważ porządkowanie wymaga czasu, ludziom, którzy są przepracowani, trudniej będzie usunąć bałagan niż tym, którzy nie robią nadgodzin. Osoby, które:

  • wykonują jednocześnie kilka prac,
  • spędzają ponad 40 godzin tygodniowo w pracy,
  • spędzają dużo czasu na dojazdach do i z pracy,
  • czy mają małe dzieci,

mogą mieć trudności z utrzymaniem domu w czystości i porządku.

UCZUCIE PRZYTŁOCZENIA

Bałagan może być przytłaczający. Zwłaszcza gdy nigdy nie robiliśmy dużych porządków i teraz ogrom pracy, jaki jest przed nami, powoduje, że nie wiemy, od czego zacząć.

BRAK JASNYCH GRANIC

Czasami musisz powiedzieć „Nie, nie potrzebuję tego.” Brak wiedzy, kiedy i jak to zrobić, może przyczynić się do gromadzenia rzeczy i powstawania bałaganu w domu.

PODEJŚCIE DO BAŁAGANU

LUDZIE, KTÓRZY NIE ZAUWAŻAJĄ BAŁAGANU

Zdecydowanie największą grupą ludzi, którzy gromadzą rzeczy w domu, a tym samym przyczyniają się do powstawania bałaganu, są osoby, które go nie zauważają. To nie jest tak, że nagle pojawia się bałagan i nadmiar rzeczy, to dzieje się bardzo powoli, jeden przedmiot po drugim. Tym samym przyzwyczajamy się do coraz większej ilości rzeczy i zapominamy, jak to było wcześniej, gdy było ich mniej. W końcu jedna dodatkowa książka na biurku nie zaszkodzi, jeden karton w sypialni więcej, to nie problem, a kolejny mikser czy blender w kuchni na pewno się przyda.

OSOBY, KTÓRE WYRZUCAJĄ, A NASTĘPNIE ZNOWU KUPUJĄ

Druga grupa ludzi jest znana z okresowego sprzątania bałaganu. Rozpoznają bałagan i chcą się go pozbyć. Niestety po uprzątnięciu bałaganu szybko zaczynają kupować więcej rzeczy, które z powrotem zagracają dom. Po prostu nie potrafią żyć w pustych przestrzeniach.

SUPERMAN LUB SUPERWOMAN

Super mężczyzna lub super kobieta to osoby, które są dobrze zorganizowane, ale jednocześnie są zbyt zajęte by mieć czas na porządkowanie domu, czy mieszkania. To często pracoholicy i to nie tylko korporacyjni, ale też wykonujący inne zawody. W końcu można być przepracowanym lekarzem, rolnikiem, artystą, czy fryzjerem.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z TEJ SERII.

 Jeżeli chcesz uporządkować swoje otoczenie, to mogą Ci się również przydać te artykuły:

W.O.D.A. oczyści Twoje otoczenie

4 proste kroki, aby bezproblemowo radzić sobie z korespondencją

Jak radzić sobie z nadmiarem e-maili?

Desktop Zero, czyli nie tylko pusty pulpit

Inbox Zero, czyli porządek w skrzynce pocztowej

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Ricardo Viana i pobrane z Unsplash.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

sprzątanie kuchni

Porządkowanie – część 9: Kuchnia

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, których nie lubię sprzątać. Może dlatego, że pełno w nim naczyń, garnków, sztućców, sprzętów, żywności, pojemników i różnych zakamarków.

sprzątanie przedpokoju

Porządkowanie – część 8: Przedpokój

Wejście do domu to często pierwsze pomieszczenie, które widzą goście, gdy wchodzą do Twojego domu. Zagracony hol wejściowy robi złe wrażenie, idealnie byłoby zatem, gdyby

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].