Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Porządkowanie – część 12: Garaż, strych i piwnica

sprzątanie piwnicy

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

To miejsca, w których może być wszystko. Stare meble, zabawki, sprzęt RTV i AGD, książki, magazyny, naczynia, garnki, puszki z farbami, drabiny, opony, narzędzia i masa innych rzeczy.

Warto tam zaglądać przynajmniej raz do roku i robić porządki, aby nie stały się miejscem, gdzie wrzuca się wszystko, co jest niepotrzebne w domu, a potem nie idzie do nie jej wejście. Przyznaję się bez bicia, że przez pięć lat nie robiłem porządku w piwnicy. Po tym czasie jej wysprzątanie zajęło nam trzy dni po 8 godzin dziennie. Po tym ciężkim doświadczeniu porządkujemy piwnicę raz do roku i zamiast poświęcać na to kilka dni, teraz zajmuje nam nie więcej niż 4 godziny.

KROKI PORZĄDKOWANIA

KROK 1. SPRAWDŹ CO MASZ

Tutaj sprawdzi się metoda, półka po półce, karton po kartonie, pudełko po pudełku. Lepiej nie wyrzucać wszystkiego z piwnicy, garażu, czy strychu i ponownie tego układać. Choć jeżeli wolisz takie rozwiązanie, to się nie krępuj. Ważne, abyś zrobił porządek i pozbył się nadmiaru rzeczy.

KROK 2. ZDECYDUJ CO DALEJ

Wykorzystaj do tego metodę „czterech pudełek”. Pisałem już o niej przy okazji omawiania nawyków i strategii. Aby rozpocząć porządkowanie, znajdź cztery pudełka lub zrób miejsce na podłodze na cztery stosiki. Oznacz pudełka w następujący sposób:

  • Zatrzymać – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz zachować,
  • Nie wiem – w tym pudełku umieść wszystkie przedmioty, co do których nie możesz się zdecydować, czy je wyrzucić, czy je zachować,
  • Wyrzucić – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz wyrzucić,
  • Do rozdania – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz podarować innym.

Po przygotowaniu pudełek wyrzuć wszystko, co znalazło się w pudełku „wyrzucić”. Gdy to zrobisz, przejdź do pudełka, w którym znalazły się przedmioty o niepewnym statusie. Przejrzyj je jeszcze raz i zdecyduj, do którego z trzech pozostałych pudełek powinny trafić. Wybór powinien być o wiele łatwiejszy niż na początku.

KROK 3. POSPRZĄTAJ

Przed ułożeniem wszystkiego na miejsce posprzątaj wszystkie powierzchnie, odkurz półki, szafki i podłogi.

KROK 4. ZORGANIZUJ

 Teraz czas przejść do pudełka „zatrzymać”. Wszystkie rzeczy, które się w nim znalazły rozmieść w odpowiednich dla nich miejscach.

KROK 5. ROZDAJ

Na koniec możesz sprzedać lub rozdać rzeczy z pudełka „Do rozdania”.

SPRYTNE ROZWIĄZANIA

  • przedmioty z tych samych kategorii, na przykład słoiki z przetworami, środki czystości, farby starajmy się trzymać w jednym miejscu. Dzięki temu w piwnicy, garażu, czy na strychu będzie większy porządek, a my będziemy potrzebowali mniej czasu na znalezienie tego co potrzebujemy,
  • jeżeli to możliwe umieść jak najwięcej rzeczy w kartonach i pudłach. Ważne, aby były zamykane, dzięki temu znajdujące się w nich rzeczy nie będą się kurzyć,
  • ciężkie rzeczy, sprzęty i urządzenia najlepiej trzymać na najniższych półkach. Zapewni to łatwy dostęp do nich,
  • mniejsze przedmioty, takie jak: taśm, kleje, latarki, narzędzia, metrówki, nożyczki warto umieścić w organizerach lub na półkach z przegródkami,
  • przedmioty, które zajmują dużo miejsca, takie jak rowery, drabiny, szczotki do zamiatania, łopaty, węże ogrodowe, czy grabie powieś na ścianie. Dzięki temu nie będziesz miał problemu z ciągłym przestawianiem tych rzeczy, by dostać się do innych przedmiotów,
  • umieść w garażu, piwnicy i na strychu po jednym koszu na śmieci. Dzięki temu, zamiast stwierdzać „Wyrzucę następnym razem” od razu możesz wyrzucić to co jest niepotrzebne. Ważne, aby regularnie go opróżniać.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z TEJ SERII.

 Jeżeli chcesz uporządkować swoje otoczenie, to mogą Ci się również przydać te artykuły:

W.O.D.A. oczyści Twoje otoczenie

4 proste kroki, aby bezproblemowo radzić sobie z korespondencją

Jak radzić sobie z nadmiarem e-maili?

Desktop Zero, czyli nie tylko pusty pulpit

Inbox Zero, czyli porządek w skrzynce pocztowej

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Vivint Solar i pobrane z Unsplash.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

frustracja

Pokonaj barierę frustracji

Kiedy ostatni raz byłeś na potańcówce (uwielbiam to słowo), wygłosiłeś przemówienie, nauczyłeś się nowego języka, ćwiczyłeś sporty walki, zrobiłeś coś własnoręcznie, czy eksperymentowałeś w kuchni?

PiG Podcast

12 tygodniowy rok | PIG Podcast #36

 Subskrybuj podcast w swojej ulubionej aplikacji: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcast. To ostatnie z trzech nagrań na temat radzenia sobie z dużymi celami

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].