Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Porządkowanie – część 11: Pokój dziecięcy

sprzątanie pokoju dziecięcego

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

To jedna z przestrzeni, które potrafią bardzo szybko zapełnić się masą przedmiotów, a słowo bałagan może stać się synonimem słów pokój dziecięcy.

Z DZIECKIEM, CZY BEZ?

To odwieczne pytanie, które stawiają sobie rodzice, gdy mają zabrać się za sprzątanie pokoju dziecięcego. Gdy nasza córka była młodsza, sprzątaliśmy sami, teraz gdy jest starsza, duże porządki robimy razem, a mniejsze, codzienne i cotygodniowe, robi samemu. To uczy odpowiedzialności za swój pokój i swoje rzeczy.

KROKI PORZĄDKOWANIA

KROK 1. SPRAWDŹ CO MASZ

W pokoju dziecięcym warto porządek robić systematycznie, szafa po szafie. Opróżnij każdą z nich ze znajdujących się tam rzeczy.

KROK 2. ZDECYDUJ CO DALEJ

Wykorzystaj do tego metodę „czterech pudełek”. Pisałem już o niej przy okazji omawiania nawyków i strategii. Aby rozpocząć porządkowanie, znajdź cztery pudełka lub zrób miejsce na podłodze na cztery stosiki. Oznacz pudełka w następujący sposób:

  • Zatrzymać – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz zachować,
  • Nie wiem – w tym pudełku umieść wszystkie przedmioty, co do których nie możesz się zdecydować, czy je wyrzucić, czy je zachować,
  • Wyrzucić – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz wyrzucić. Tu powinny znaleźć się wszystkie zabawki, które są popsute, niekompletne lub zniszczone,
  • Do rozdania – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz podarować innym. To miejsce, w którym powinny znaleźć się zabawki, z których dziecko już wyrosło lub nie pasują do jego zainteresowań.

Po przygotowaniu pudełek wyrzuć wszystko, co znalazło się w pudełku „wyrzucić”. Gdy to zrobisz, przejdź do pudełka, w którym znalazły się przedmioty o niepewnym statusie. Przejrzyj je jeszcze raz i zdecyduj, do którego z trzech pozostałych pudełek powinny trafić. Wybór powinien być o wiele łatwiejszy niż na początku.

My zamiast pudełek „Nie wiem” i „Do rozdania” stosujemy jedno pudełko „Do piwnicy”. Dopiero po jakimś czasie (3-6 miesiącach) rzeczy, które się tam znajdują, rozdzielamy na te, które oddamy i na te które córka chce zachować na pamiątkę. Wiem, że to może nie jest minimalistyczne podejście, ale jest to podejście empatyczne i szanujące zdanie dziecka.

KROK 3. POSPRZĄTAJ

Przed ułożeniem wszystkiego na miejsce posprzątaj wszystkie powierzchnie, w tym szafki, szuflady, czy półki.

KROK 4. ZORGANIZUJ

Teraz czas przejść do pudełka „zatrzymać”. Wszystkie rzeczy, które się w nim znalazły rozmieść w odpowiednich dla nich miejscach.

KROK 5. ROZDAJ

Na koniec możesz sprzedać lub rozdać rzeczy z pudełka „Do rozdania”.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z TEJ SERII.

 Jeżeli chcesz uporządkować swoje otoczenie, to mogą Ci się również przydać te artykuły:

W.O.D.A. oczyści Twoje otoczenie

4 proste kroki, aby bezproblemowo radzić sobie z korespondencją

Jak radzić sobie z nadmiarem e-maili?

Desktop Zero, czyli nie tylko pusty pulpit

Inbox Zero, czyli porządek w skrzynce pocztowej

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Xavi Cabrera i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone