Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Porządkowanie – część 11: Pokój dziecięcy

sprzątanie pokoju dziecięcego

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

To jedna z przestrzeni, które potrafią bardzo szybko zapełnić się masą przedmiotów, a słowo bałagan może stać się synonimem słów pokój dziecięcy.

Z DZIECKIEM, CZY BEZ?

To odwieczne pytanie, które stawiają sobie rodzice, gdy mają zabrać się za sprzątanie pokoju dziecięcego. Gdy nasza córka była młodsza, sprzątaliśmy sami, teraz gdy jest starsza, duże porządki robimy razem, a mniejsze, codzienne i cotygodniowe, robi samemu. To uczy odpowiedzialności za swój pokój i swoje rzeczy.

KROKI PORZĄDKOWANIA

KROK 1. SPRAWDŹ CO MASZ

W pokoju dziecięcym warto porządek robić systematycznie, szafa po szafie. Opróżnij każdą z nich ze znajdujących się tam rzeczy.

KROK 2. ZDECYDUJ CO DALEJ

Wykorzystaj do tego metodę „czterech pudełek”. Pisałem już o niej przy okazji omawiania nawyków i strategii. Aby rozpocząć porządkowanie, znajdź cztery pudełka lub zrób miejsce na podłodze na cztery stosiki. Oznacz pudełka w następujący sposób:

  • Zatrzymać – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz zachować,
  • Nie wiem – w tym pudełku umieść wszystkie przedmioty, co do których nie możesz się zdecydować, czy je wyrzucić, czy je zachować,
  • Wyrzucić – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz wyrzucić. Tu powinny znaleźć się wszystkie zabawki, które są popsute, niekompletne lub zniszczone,
  • Do rozdania – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz podarować innym. To miejsce, w którym powinny znaleźć się zabawki, z których dziecko już wyrosło lub nie pasują do jego zainteresowań.

Po przygotowaniu pudełek wyrzuć wszystko, co znalazło się w pudełku „wyrzucić”. Gdy to zrobisz, przejdź do pudełka, w którym znalazły się przedmioty o niepewnym statusie. Przejrzyj je jeszcze raz i zdecyduj, do którego z trzech pozostałych pudełek powinny trafić. Wybór powinien być o wiele łatwiejszy niż na początku.

My zamiast pudełek „Nie wiem” i „Do rozdania” stosujemy jedno pudełko „Do piwnicy”. Dopiero po jakimś czasie (3-6 miesiącach) rzeczy, które się tam znajdują, rozdzielamy na te, które oddamy i na te które córka chce zachować na pamiątkę. Wiem, że to może nie jest minimalistyczne podejście, ale jest to podejście empatyczne i szanujące zdanie dziecka.

KROK 3. POSPRZĄTAJ

Przed ułożeniem wszystkiego na miejsce posprzątaj wszystkie powierzchnie, w tym szafki, szuflady, czy półki.

KROK 4. ZORGANIZUJ

Teraz czas przejść do pudełka „zatrzymać”. Wszystkie rzeczy, które się w nim znalazły rozmieść w odpowiednich dla nich miejscach.

KROK 5. ROZDAJ

Na koniec możesz sprzedać lub rozdać rzeczy z pudełka „Do rozdania”.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z TEJ SERII.

 Jeżeli chcesz uporządkować swoje otoczenie, to mogą Ci się również przydać te artykuły:

W.O.D.A. oczyści Twoje otoczenie

4 proste kroki, aby bezproblemowo radzić sobie z korespondencją

Jak radzić sobie z nadmiarem e-maili?

Desktop Zero, czyli nie tylko pusty pulpit

Inbox Zero, czyli porządek w skrzynce pocztowej

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Xavi Cabrera i pobrane z Unsplash.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

frustracja

Pokonaj barierę frustracji

Kiedy ostatni raz byłeś na potańcówce (uwielbiam to słowo), wygłosiłeś przemówienie, nauczyłeś się nowego języka, ćwiczyłeś sporty walki, zrobiłeś coś własnoręcznie, czy eksperymentowałeś w kuchni?

PiG Podcast

12 tygodniowy rok | PIG Podcast #36

 Subskrybuj podcast w swojej ulubionej aplikacji: Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Google Podcast. To ostatnie z trzech nagrań na temat radzenia sobie z dużymi celami

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].