Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Porządkowanie – część 10: Salon

sprzątanie salonu

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Pokój dzienny to zazwyczaj jedna z najtrudniejszych do uporządkowania przestrzeni, ponieważ jest używany przez wszystkich domowników.

Do tego każdy członek rodziny ma swoje zdanie na temat tego, co powinno, a co nie powinno znajdować się w salonie, gdzie co powinno stać i jak powinien wyglądać salon. Dlatego tak ważna jest współpraca wszystkich domowników w utrzymaniu porządku. Zresztą powinni oni być zaangażowani w porządkowanie wszystkich pomieszczeń 🙂

KROKI PORZĄDKOWANIA

KROK 1. SPRAWDŹ CO MASZ

Opróżnij wszystkie szafy, szafki, półki i blaty ze znajdujących się tam przedmiotów. Następnie posegreguj je na różne grupy i dokonaj ich przeglądu. Przy tej okazji zwróć szczególną uwagę na to by:

  • usunąć zbędne dokumenty. Jeśli lubisz płacić rachunki przed telewizorem lub odrabiać lekcje w salonie, to istnieje duża szansa, że ​​w Twoim salonie znajduje się masa papierów, dokumentów, książek i zeszytów. Gdy się nimi zajmujesz to nie problem, gorzej, gdy przestaną być potrzebne, a Ty, zamiast je odnieść we właściwe miejsce, zostawiasz w salonie,
  • jeżeli masz kolekcję płyt DVD, czy kaset VHS, a ich nie oglądasz, to jest to okazja do pozbycia się ich. Można je sprzedać lub oddać komuś za darmo,
  • przenieść zabawki dzieci do ich pokoju. Jeżeli masz dzieci i lubią się one bawić w salonie, to na koniec dnia powinny po sobie posprzątać, tak aby wygląd pokoju wrócił do normy,
  • przyjrzeć się uważnie bibelotom, figurkom i innym dekoracjom, które zajmują przestrzeń. Może nie wszystko jest Ci potrzebne i może nie wszystko nadal zdobi Twój salon.

KROK 2. ZDECYDUJ CO DALEJ

Wykorzystaj do tego metodę „czterech pudełek”. Pisałem już o niej przy okazji omawiania nawyków i strategii. Aby rozpocząć porządkowanie, znajdź cztery pudełka lub zrób miejsce na podłodze na cztery stosiki. Oznacz pudełka w następujący sposób:

  • Zatrzymać – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz zachować,
  • Nie wiem – w tym pudełku umieść wszystkie przedmioty, co do których nie możesz się zdecydować, czy je wyrzucić, czy je zachować,
  • Wyrzucić – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz wyrzucić,
  • Do rozdania – w tym pudełku umieść wszystko, co chcesz podarować innym.

Po przygotowaniu pudełek wyrzuć wszystko, co znalazło się w pudełku „wyrzucić”. Gdy to zrobisz, przejdź do pudełka, w którym znalazły się przedmioty o niepewnym statusie. Przejrzyj je jeszcze raz i zdecyduj, do którego z trzech pozostałych pudełek powinny trafić. Wybór powinien być o wiele łatwiejszy niż na początku.

KROK 3. POSPRZĄTAJ

Przed ułożeniem wszystkiego na miejsce posprzątaj wszystkie powierzchnie, w tym szafy, komody, fotele, krzesła, sofy i blaty.

KROK 4. ZORGANIZUJ

 Teraz czas przejść do pudełka „zatrzymać”. Wszystkie rzeczy, które się w nim znalazły rozmieść w odpowiednich dla nich miejscach.

KROK 5. ROZDAJ

Na koniec możesz sprzedać lub rozdać rzeczy z pudełka „Do rozdania”.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z TEJ SERII.

 Jeżeli chcesz uporządkować swoje otoczenie, to mogą Ci się również przydać te artykuły:

W.O.D.A. oczyści Twoje otoczenie

4 proste kroki, aby bezproblemowo radzić sobie z korespondencją

Jak radzić sobie z nadmiarem e-maili?

Desktop Zero, czyli nie tylko pusty pulpit

Inbox Zero, czyli porządek w skrzynce pocztowej

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Kam Idris i pobrane z Unsplash.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].