Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Porządkowanie – Część 1: Zalety regularnego porządkowania

porządek

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bałagan. Bałagan stwarza masę problemów i to na wiele sposobów. Może wywoływać uczucie niepokoju, stres, czy wrażenie, że mamy za mało miejsca i rzeczywiście tego miejsca będzie mało. Do tego bałagan sprawia, że ​​sprzątanie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, a znalezienie czegokolwiek w bałaganie jest zdecydowanie trudniejsze niż w uporządkowanym domu.

PORZĄDEK ≠ CZYSTOŚĆ

Od razu na początku ustalmy, że porządek to nie jest to samo co czystość. Choć po zakończeniu porządkowania, mieszkania będzie również czyste. Natomiast po zakończeniu sprzątania/czyszczenia wcale nie musi być uporządkowane.

Porządek oznacza, że wszystko ma swoje miejsce i wszystko jest na swoim miejscu. Natomiast czystość oznacza, że w mieszkaniu nie ma brudu.

KORZYŚCI Z PORZĄDKÓW

Najbardziej oczywistą zaletą porządkowania jest to, że dzięki niemu twój dom, czy mieszkanie wygląda lepiej. Istnieje jednak wiele innych, mniej oczywistych, choć równie ważnych korzyści.

BEZPIECZEŃSTWO

To jedna z mało docenianych korzyści z utrzymywania porządku, o której myślimy raczej rzadko. W końcu bałagan może stać się źródłem zagrożenia pożarowego, zwłaszcza wtedy, gdy trzymamy rzeczy blisko źródeł ciepła. Dodatkowo sterty nieuporządkowanych ubrań, gazet, czy resztek jedzenia, mogą być doskonałą pożywką dla bakterii, pleśni i innych alergenów. Dlatego im mamy większy porządek, tym mniej zagrożeń na nas czyha w domu. A jak pamiętamy z reklamy Sprita, najwięcej wypadków zdarza się w domu.

REDUKCJA STRESU I LEPSZE SAMOPOCZUCIE

Wiem, że nieład może kojarzyć się nam z twórczością i kreatywnością, a sam Albert Einstein pytał retorycznie: Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, to czego oznaką jest puste biurko?

W końcu zabałaganione biurka mieli Stephen Hawking, Mark Twain, Steve Jobs, Al Gore, czy Maria Skłodowska-Curie. Ale to nie oznacza, że masz mieć bałagan w domu, brud po kątach, nieład w sypialni, czy sterty nieumytych naczyń w kuchni, a do tego masz się bać wejść do skrytki, piwnicy, czy garażu, do których upchnąłeś wszystko, co tylko może się przydać.

Na biurku, czy w miejscu, gdzie tworzysz możesz zostawić błagana jeżeli go lubisz. Chociaż i tam warto zrobić od czasu do czasu porządek.

Ja pisząc, lubię otaczać się książkami, notatkami, artykułami, czy pustymi kartkami, ale po skończonej pracy porządkuje to i robię miejsce na nowe zadania. I to jest ok.

Jednak bałagan rozprzestrzeniający się na cały dom już nie jest ok. Zwłaszcza że u wielu osób taki brak porządku i stabilności może wywoływać niepokój, czy stres. I w całym tym bałaganie możemy nawet nie być świadomi tego skąd biorą się te negatywne emocje. A wystarczy tylko posprzątać, poukładać i uporządkować rzeczy, aby poprawić sobie nastrój i poczuć się lepiej.

POPRAWA KONCENTRACJI

Nieład ciągle przyciąga naszą uwagę, przypomina nam o rzeczach, czy sprawach, które mamy do załatwienia, a to utrudnia koncentrację. Czasami może to być:

 • sterta rachunków do zapłacenia, która ciągle krzyczy „zapłać mnie”,
 • stos książek, które domagają się odłożenia na półki,
 • kopiec ubrań do poprasowania i odłożenia do szafy,
 • czy zlew pełen brudnych naczyń, do którego jakimś cudem idzie dołożyć kolejne kilka kubków, czy talerzy.

Im mniej jest takich rzeczy w twoim otoczeniu, tym łatwiej będzie Ci się skoncentrować na twojej pracy, będziesz mógł sprawniej i szybciej działać.

ZAGUBIONE SKARBY

Na sam koniec zostawiłem moją ulubioną zaletę porządkowania, choć coraz rzadziej mi się przydarza. Ale to w sumie dobrze. W każdym razie, porządkując mieszkanie lub dom, możesz poczuć się jak Indiana Jones, co prawda nie będziesz walczył z Niemcami, ale za to możesz natrafić na skarby, o których istnieniu dawno już zapomniałeś, a możliwe, że wcześniej poszukiwałeś ich bezskutecznie.

Na liście Twoich skarbów mogą się znaleźć:

 • dokumenty,
 • fotografie,
 • biżuteria,
 • klucze,
 • pieniądze,
 • magazyny,
 • książki,
 • pamiątki,
 • i wiele innych ważnych dla Ciebie rzeczy.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z TEJ SERII.

 Jeżeli chcesz uporządkować swoje otoczenie, to mogą Ci się również przydać te artykuły:

W.O.D.A. oczyści Twoje otoczenie

4 proste kroki, aby bezproblemowo radzić sobie z korespondencją

Jak radzić sobie z nadmiarem e-maili?

Desktop Zero, czyli nie tylko pusty pulpit

Inbox Zero, czyli porządek w skrzynce pocztowej

Zdjęcie wykorzystane  artykule zostało wykonane przez Minh Pham i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].