Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Podcasty – 5 powodów, dla których warto ich słuchać

podcast

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Przygoda z podcastami w moim przypadku zaczęła się wcale nie od podcastów, ale od audiobooków. Potem dopiero sięgnąłem po podcasty. I żałuję, że nie odkryłem ich wcześniej.

Jeżeli nie słuchałeś do tej pory podcastów, to mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zmienisz to. Co prawda o ich zaletach wspominałem już przy okazji artykułu o pożeraczu czasu, jakim są dojazdy do i z pracy/szkoły/uczelni. Teraz podam Ci jednak kilka innych powodów, dla których warto po nie sięgnąć.

1. POZYTYWNY MULTITASKING, CZYLI DWA W JEDNYM

To chyba jedna z nielicznych form multitaskingu, którą akceptuję i uważam za efektywną. Z jednej strony jest podcast, którego słucham, a z drugiej czynność, którą wykonuję. Zazwyczaj słucham podcastów podczas sprzątania, prasowania, biegania, jazdy rowerem lub samochodem. Czyli wtedy, gdy wykonuję proste, dobrze wyuczone, czynności fizyczne.

2. ŹRÓDŁO WIEDZY

Podcasty to kopalnia wiedzy. Wystarczy, że wybierzesz interesującą Cię dziedzinę, a okaże się, że jest mnóstwo podcastów na dany temat.

3. MOŻESZ UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH

Możesz uczyć się języków obcych, słuchając podcastów i do tego możesz to robić na dwa sposoby. Pierwszy to słuchanie podcastów poświęconych nauce danego języka obcego. Drugi to słuchanie obcojęzycznych podcastów na tematy, które Cię interesują. W tym drugim przypadku korzyści są podwójne. Z jednej strony zdobywasz wiedzę z obszaru, który Cię interesuje, a z drugiej strony „mimochodem” poprawiasz znajomość języka obcego.

4. SŁUCHAJĄC PODCASTÓW CZUJESZ SIĘ, JAKBYŚ UCZESTNICZYŁ W ROZMOWIE

Może nie do końca jest to uczestniczenie w rozmowie, ale przysłuchiwanie się jej. Dodatkowo wsłuchując się w głos podcasterów i ich emocje, możemy lepiej poznać nie tylko temat, o którym mówią, ale również ludzi, którzy o nim opowiadają. Zwłaszcza że wiele podcastów to wywiady lub dyskusje dwóch, lub kilku osób. Wtedy wrażenie uczestnictwa w dyskusji, co prawda biernego, jest jeszcze większe.

5. PODCASTY SĄ DARMOWE

Myślę, że ten punkt nie wymaga szerszego komentarza 🙂

NA CZYM SŁUCHAĆ?

Podcastów możesz słuchać na dowolnym urządzeniu, komputerze, smartfonie, tabletcie, czy telewizorze 😉 Przypuszczam jednak, że najczęściej będziesz sięgał po podcasty, korzystając z telefonu komórkowego.

Zatem, jeżeli jesteś posiadaczem iPhona, to wybór jest oczywisty iTunes. Natomiast jeżeli posiadasz urządzenie z androidem, wybór jest mniej oczywisty. Aplikacji do słuchania podcastów jest mnóstwo, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Ja korzystam z Player FM, który jest darmowy, ale ma „trochę” nieintuicyjną nawigację. Co prawda jest sporo płatnych aplikacji, które tej wady nie mają, ale jeżeli zaczynasz słuchania podcastów i jeszcze nie wiesz, czy Ci się to spodoba, to nie zaczynałbym od nich, tylko wybrał jedną z darmowych.

KOGO SŁUCHAĆ?

Odpowiem przewrotnie. Słuchaj kogo chcesz. Nie mam wiedzy ani kompetencji do tego, by autorytarnie powiedzieć, które podcasty są dobre, a które złe. Zwłaszcza że może Cię interesować coś zupełnie innego niż mnie.

Zresztą ja sam słucham podcastów w bardzo wybiórczy sposób. Szukam podcastów na bardzo konkretne tematy. Gdy szukałem informacji na temat lepszego pisania newsletterów, przesłuchałem kilkanaście podcastów na ten temat autorstwa różnych podcasterów. Z każdego z tych podcastów wyciągnąłem coś dla siebie.

Jeżeli zaczynasz przygodę z podcastami, to polecam Ci dwa wyjścia:

  • możesz tak jak ja buszować po podcastach i wybrać te, które najbardziej Cię interesują,
  • możesz poszukać wśród twórców podcastów swoich ulubionych blogerów, youtuberów, czy innych osób, które śledzicie w internecie.

Jeżeli już słuchasz podcastów, to proszę, podziel się w komentarzu podcastami, które polecasz.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Alice Moore i pobrane z serwisu Unsplash.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

sukces

SUKCES NIE DAJE SZCZĘŚCIA

Tak, nie przewidziało Ci się – sukces nie daje szczęścia. Sukces jest przereklamowany, plastikowy i stał się afrodyzjakiem XXI wieku. Pełno go wśród tanich haseł

innowacja

Optymalizacja czy innowacja

Dwoma kluczowymi czynnikami rozwoju osobistego jest optymalizacja i innowacja. Innowacja jest zazwyczaj błyskotliwa, szybka i potężna, ale nieprzewidywalna. Natomiast optymalizacja jest mała, powolna, regularna, niezbyt

frustracja

Pokonaj barierę frustracji

Kiedy ostatni raz byłeś na potańcówce (uwielbiam to słowo), wygłosiłeś przemówienie, nauczyłeś się nowego języka, ćwiczyłeś sporty walki, zrobiłeś coś własnoręcznie, czy eksperymentowałeś w kuchni?

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].