Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Planowanie tygodnia za pomocą map myśli

planowanie tygodnia i mapa myśli

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Czy można zaplanować tydzień nielinearnie? Czy planowanie tygodnia może być zabawą, a jego plan bardziej przypominać kolarz, aniżeli plan lekcji ze szkoły lub terminarz z korpo? Tak może, w tym artykule zobaczysz jak wykorzystać mapy myśli do planowania tygodnia.

CO TO JEST MAPA MYŚLI?

Mapa myśli to szczególny rodzaj notowania, mający według jego twórców, dwóch brytyjskich naukowców: Tony’ego Buzana i Barry’ego Buzana (tak to bracia):

  • zwiększać efektywność pracy
  • zwiększać efektywność zapamiętywania,
  • aktywować intuicję,

dzięki wykorzystaniu synergicznej współpracy obu półkul mózgowych.

Czyli ma nam pomóc usystematyzować i zapamiętać wiedzę, ale nie tylko. W artykule na temat map myśli znajdziesz więcej jej zastosowań, w tym natomiast chciałbym się skupić na jednym z nich. Zresztą jednym z najrzadziej omawianych i opisywanych zastosowań map myśli, a więc planowaniu zadań i aktywnościach.

JAK PLANOWAĆ ZA POMOCĄ MAPY MYŚLI?

Poniżej znajdziesz trzy najbardziej popularne sposoby planowania tygodnia za pomocą map myśli, czyli planowanie:

  • niesformalizowane,
  • za pomocą obszarów życia,
  • z wykorzystaniem poszczególnych dni tygodnia.

PLANOWANIE NIESFORMALIZOWANE

Sprowadza się do zgromadzenia wokół głównego tematu wszystkich aktywności, które chcemy wykonać w danym tygodniu. Spis następuje w luźny i niesformalizowany sposób.

PLANOWANIE ZA POMOCĄ OBSZARÓW ŻYCIA

W przypadku planowania za pomocą obszarów życia można potraktować planowanie niesformalizowane, jako wstęp do planowania za pomocą obszarów życia. I na jej podstawie stworzyć plan z bardziej przejrzystą strukturą.

PLANOWANIE Z WYKORZYSTANIEM POSZCZEGÓLNYCH DNI TYGODNIA

To trzecia wersja planowania tygodnia za pomocą map myśli, która łączy w sobie zalety planowania za pomocą obszarów życia oraz poszczególnych dni tygodnia.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Alberto Bobbera i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone