Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Planowanie tygodnia za pomocą map myśli

planowanie tygodnia i mapa myśli

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Czy można zaplanować tydzień nielinearnie? Czy planowanie tygodnia może być zabawą, a jego plan bardziej przypominać kolarz, aniżeli plan lekcji ze szkoły lub terminarz z korpo? Tak może, w tym artykule zobaczysz jak wykorzystać mapy myśli do planowania tygodnia.

CO TO JEST MAPA MYŚLI?

Mapa myśli to szczególny rodzaj notowania, mający według jego twórców, dwóch brytyjskich naukowców: Tony’ego Buzana i Barry’ego Buzana (tak to bracia):

  • zwiększać efektywność pracy
  • zwiększać efektywność zapamiętywania,
  • aktywować intuicję,

dzięki wykorzystaniu synergicznej współpracy obu półkul mózgowych.

Czyli ma nam pomóc usystematyzować i zapamiętać wiedzę, ale nie tylko. W artykule na temat map myśli znajdziesz więcej jej zastosowań, w tym natomiast chciałbym się skupić na jednym z nich. Zresztą jednym z najrzadziej omawianych i opisywanych zastosowań map myśli, a więc planowaniu zadań i aktywnościach.

JAK PLANOWAĆ ZA POMOCĄ MAPY MYŚLI?

Poniżej znajdziesz trzy najbardziej popularne sposoby planowania tygodnia za pomocą map myśli, czyli planowanie:

  • niesformalizowane,
  • za pomocą obszarów życia,
  • z wykorzystaniem poszczególnych dni tygodnia.

PLANOWANIE NIESFORMALIZOWANE

Sprowadza się do zgromadzenia wokół głównego tematu wszystkich aktywności, które chcemy wykonać w danym tygodniu. Spis następuje w luźny i niesformalizowany sposób.

PLANOWANIE ZA POMOCĄ OBSZARÓW ŻYCIA

W przypadku planowania za pomocą obszarów życia można potraktować planowanie niesformalizowane, jako wstęp do planowania za pomocą obszarów życia. I na jej podstawie stworzyć plan z bardziej przejrzystą strukturą.

PLANOWANIE Z WYKORZYSTANIEM POSZCZEGÓLNYCH DNI TYGODNIA

To trzecia wersja planowania tygodnia za pomocą map myśli, która łączy w sobie zalety planowania za pomocą obszarów życia oraz poszczególnych dni tygodnia.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Alberto Bobbera i pobrane z Unsplash.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].