Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Optymalizacja czy innowacja

innowacja

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dwoma kluczowymi czynnikami rozwoju osobistego jest optymalizacja i innowacja. Innowacja jest zazwyczaj błyskotliwa, szybka i potężna, ale nieprzewidywalna. Natomiast optymalizacja jest mała, powolna, regularna, niezbyt seksowna, ale za to przewidywalna. Rozwój osobisty wymaga obu, ale mam wrażenie, że optymalizacja jest niedoceniana.

TU I TERAZ

Żyjemy w kulturze „dzisiaj”, oczekujemy, aby wszystko było wspaniałe, szybkie i tanie. Z drugiej strony skupiamy się na wspaniałych rewolucyjnych ideach, które w dramatyczny sposób mogą zmienić nasze otoczenie:

  • skolonizowanie Marsa,
  • budowa podmorskich miast,
  • dostarczanie przesyłek za pomocą dronów,
  • autonomiczne samochody.

To jest świat, w którym nie tylko chcemy stawać się lepszymi, ale chcemy, aby odbywało się to w sposób, którego nie przewidywaliśmy wcześniej. Takie podejście, doprowadziło do jednostronności w rozwoju osobistym. Wystarczy, że wejdziesz do pierwszej z brzegu księgarni i zerkniesz na półki uginające się od książek, które promują szybkie, łatwe i rewolucyjne rozwiązania, które mają odmienić raz na zawsze nasze życie.

To oczywiście jest ważny element rozwoju, jednak jeżeli oprzemy go tylko na innowacji, to prawdopodobnie nie zajdziemy zbyt daleko. Z drugiej strony mamy optymalizację, która jest podstawą rozwoju osobistego – jego długoterminowym fundamentem.

OPTYMALIZACJA

Najprostszym sposobem dostrzeżenia optymalizacji w swoim życiu jest spojrzenie na wczorajszy dzień i zadanie sobie krótkiego pytania: Co ulepszyłeś i czego nauczyłeś się wczoraj? Jeżeli nie potrafisz odpowiedzieć na to pytanie, to prawdopodobnie niczego nie zoptymalizowałeś wczoraj. Nie martw się, ja też nie optymalizuję swojego życia codziennie.

Problem z optymalizacją polega na tym, że musisz poświęcać jej uwagę regularnie, aby osiągnąć rezultaty. Z innowacją jest trochę inaczej, to nagły przebłysk geniuszu, dlatego innowacja jest taka kusząca i widowiskowa.

Jednak najważniejszym powodem, dla którego optymalizacja jest tak ważna, jest to, że optymalizacja rozwiązuje problemy, których innowacja nie jest w stanie rozwiązać. Innowacje nie są w stanie budować wiedzy, charakteru, czy umiejętności. Co prawda w krótkim terminie, optymalizacja sprawia wrażenie, jakby nie dawała żadnych rezultatów. Jednak szybko okaże się, że małe kroczki akumulują się i prowadzą do dużych zmian.

KLUCZ DO OPTYMALIZACJI

Klucz do optymalizacji leży w innym miejscu niż w przypadku innowacji. Filozofia innowacji w rozwoju osobistym opiera się na znalezieniu właściwego narzędzia, które szybko dokona zmiany w naszym życiu.

Natomiast optymalizacja jest nastawiona na robieniu każdego dnia małych kroczków, które prowadzą do wspaniałych rezultatów.

Twórcy gier komputerowych, często powtarzają, że różnica pomiędzy wspaniałym produktem, który sprzedaje się w milionach egzemplarzy, a takim, który jest klapą, nie leży w jednej dużej rzeczy, ale w dużej ilości drobnych rzeczy. A stworzenie gry, która porywa miliony, wymaga czasu. Wystarczy spojrzeć, chociażby na Cyberpunka 2077, który powstawał przez 8 lat.

TO CO WYBRAĆ?

Czy to oznacza, że nie powinniśmy poświęcać czasu innowacji? Oczywiście, że nie. Innowacja wyrasta z optymalizacji. Pracując każdego dnia nad swoim rozwojem, bądź czujny na kryjącą się gdzieś innowację.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Matt Palmer i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].