Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

One Pager – czyli cel i plan na jednej stronie

one pager

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

W dobie przebodźcowania i nadmiaru informacji proste rozwiązania są na wagę złota. Jednym z nich jest one pager. Na co dzień jest wykorzystywany w biznesie. Jednak doskonale sprawdza się również przy planowaniu celów.

CZYM JEST ONE PAGER?

One pager to jednostronicowy prospekt informacyjny o firmie, czasami projekcie. Zawiera najważniejsze informacje na temat przedsiębiorstwa, takie jak:

 • nazwa firmy,
 • obszar działania,
 • wybrane dane finansowe,
 • wybrane wskaźniki,
 • podstawowe informacje i produktach i rynkach zbytu,
 • garść informacji o celach firmy i jej planach.

Takie dane wraz z zestawem bardziej rozbudowanych dokumentów lub bez nich trafiają do inwestorów, banków czy innych zainteresowanych osób.

DLACZEGO WARTO WYKORZYSTAĆ ONE PAGER W PLANOWANIU?

One pager to mój ulubiony sposób planowania celów i projektów, którymi zamierzam się zająć. Wynika to z jego podstawowej zalety, jaką jest możliwość ogarnięcia planu jednym rzutem oka. Ułatwia to zdecydowanie realizację celu, jak i kontrolę postępów. Dodatkowo taki plan nie zajmuje dużo miejsca i w większości codziennych sytuacji jest wystarczający. Zresztą, jeżeli strona A4 okaże się za mała, można skorzystać z formatu A3 🙂 lub rozbudować trochę one pagera o dodatkowe strony.

JAK PLANOWAĆ ZA POMOCĄ ONE PAGERA?

Weź kartkę A4 lub A3 i zapisz na niej swój cel oraz najważniejsze informacje na jego temat, takie jak:

 • poszczególne kroki,
 • harmonogram działania,
 • niezbędne zasoby,
 • i inne niezbędne informacje, które uznasz za ważne.

I to wszystko, teraz pozostaje już tylko śledzić postępy w realizacji celów. Chyba że Twój cel nie mieści się na jednej stronie.

ROZBUDOWANY ONE PAGER

Czasami, jeżeli cel jest bardziej rozbudowany, to może okazać się konieczne rozszerzenie one pagera o dodatkowe strony. Wiem, że wtedy to nie jest już ortodoksyjny jednostronicowiec, ale narzędzia są po to, by je dostosowywać do naszych potrzeb, a nie na odwrót.

Większość moich celów jest zapisana na jednej kartce, ale są też takie, które mają załączniki do podstawowej strony. Dotyczy to przede wszystkim wakacyjnych wyjazdów i blogowych celów. Planuję je z one pagerem, który zawiera tylko podstawowe informacje na temat celu. Dodatkowo w związku z tym, że nie wszystko mieści się na jednej stronie, to rozpisuję cel na większej ilości kartek. W przypadku wyjazdów każda dodatkowa kartka to jedna jednodniowa wycieczka. Natomiast w przypadku blogowych celów każda kartka to oddzielny obszar bloga i związany z nim cel. Na przykład:

 • publikowanie artykułów,
 • działania związane z newsletterem,
 • działania na Facebooku,
 • działania na Tweeterze,
 • darmowe wyzwanie,
 • kurs online.

Jeżeli zamierzasz postawić sobie za cel cotygodniowe chodzenie na siłownię, bieganie, naukę języka obcego, czy oszczędzanie pieniędzy, to jedna strona okaże się całkowicie wystarczająca. Gdybyś jednak nie zmieścił się na jednej stronie, to nie krępuj się i dodaj kolejne kartki do one pagera.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Nik MacMillan i pobrane z Unsplash.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].