Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Nigdy nie jest za późno na zmianę złych nawyków

zmiana nawyków

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Wiele razy spotkałem się z takim stwierdzeniem, że jest się za starym na zmianę nawyków, że już nie warto. Zazwyczaj mówiły o tym osoby „starsze”, ale słyszałem to również z ust osób przed trzydziestką.

O ile tych drugich nie rozumiem, o tyle wątpliwości tych pierwszych już jak najbardziej. Nawyki powtarzane przez lata, stają się naszą drugą skórą, są głęboko zakorzenione i okopane. Wydaje się, że wyciągnięcie ich z tych okopów i przegnanie jest niemożliwe, że to beznadziejna walka, że szkoda wysiłku.

Jednak wcale tak nie musi być. Można zmieniać nawyki nawet te, które towarzyszą nam od wielu lat, a niekiedy przez całe życie. Wystarczy, że zrobimy pierwszy krok, że podejmiemy wyzwanie.

JEDEN ZŁY NAWYK

Możliwe, że masz jeden zły nawyk, który chcesz zmienić, a możliwe, że jest ich całkiem sporo. Nie próbuj zmieniać wszystkich nawyków jednocześnie. Nie zaczynaj też od najtrudniejszego nawyku, chyba że masz tylko jeden zły nawyk, ale wtedy to Ci zazdroszczę. W każdym razie na początek zacznij od jednego prostego nawyku.

TU I TERAZ

Nie musisz się mierzyć z latami, w czasie, których budowałeś złe nawyki. Ten czas minął i nie masz się co nad nim zastanawiać. Pogódź się z tym i zapomnij o nim. Skup się na zmianie nawyku tu i teraz, na zrobieniu pierwszego kroku.

WYZWALACZ

Zastanów się, co wywołuje u Ciebie dany nawyk. Kiedy go robisz? Czy to z powodu stresu, spotkania towarzyskiego, nudy, smutku, krytyki, podczas jedzenia, oglądania telewizji, czy pracy? Jak już wiesz, co wywołuje dany nawyk zastanów się jaką potrzebę spełnia? Co zaspokaja? Co Ci daje?

Ja często objadam się słodyczami, gdy jestem zestresowany. Pomagają mi się rozluźnić. Inni z tego samego powodu sięgają po papierosy, alkohol, gry komputerowe, głośną muzykę lub ćwiczą do upadłego.

Gdy już sobie uświadomisz kiedy i dlaczego uruchamia się nawyk zauważysz, że wcale nie potrzebujesz tego nawyku do tego, by zaspokajać tę potrzebę. Zauważysz, że możesz to robić w inny, zdrowszy, lepszy sposób.

MAŁY KROK

Umówmy się, wcale nie musisz rzucać się na głęboką wodę. Tak naprawdę wystarczy, że każdego dnia będziesz robił jeden mały krok, aby zmienić stary nawyk i zastąpić go nowym.

ZAANGAŻUJ SIĘ

Zaangażuj się w to co robisz. Ale tak naprawdę, nie na pół, czy ćwierć gwizdka, ale tak naprawdę. Zapisz sobie swój cel, przyklej go w widocznym miejscu. Mów o nim znajomym, pisz o tym na Facebooku, Instagramie, czy Twitterze. Pokazuj postępy, proś o pomoc.

ZNAJDŹ NOWY NAWYK

Znajdź nawyk, który zastąpi poprzedni, ale niech ten nowy nawyk będzie zdrowszy. Niech zaspokaja tę samą potrzebę i niech Ci się podoba, tak bardzo, że nie będziesz się go mógł doczekać. Jeżeli walczysz ze stresem, to możesz zastąpić papierosy, słodycze, czy inne używki, sportem, spacerami, ćwiczeniami oddechowymi, modlitwą, medytacją, jedzeniem warzyw i owoców, czy piciem wody.

PAUZA

Bądź uważny. Gdy znowu poczujesz potrzebę sięgnięcia po stary nawyk, zrób pauzę i poczekaj chwilę. Poczekaj, aż ta potrzeba minie i sięgnij po nowy nawyk. Powtarzaj to, niezależnie od tego, jakie będą rezultaty. Na początku pewnie będziesz zapominał o nowym nawyku, będziesz pękał i wracał do starego, ale nie przejmuj się tym. Cały czas powtarzaj i powtarzaj, a z każdym kolejnym powtórzeniem będzie lepiej. Aż w końcu stary nawyk minie. To może potrwać, nie martw się tym, w końcu masz przed sobą całe życie i może to być życie bez złego nawyku.

Pamiętaj, nigdy nie jest za późno na zmianę nawyków. Wystarczy zrobić jeden krok. Zrób go już dziś.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Bruno Martins i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].