Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Nie jedz tej żaby!

zjedz tę żabę

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Przynajmniej na samym początku dnia. Jest kilka powodów, dla których nie warto zaczynać dnia od najtrudniejszego zadania lub zadania, które będzie miało na nas największy wpływ.

CO TO JEST ŻABA?

Zanim napiszę, dlaczego nie warto zjadać na śniadanie żaby, pozwolę sobie opowiedzieć Ci o dwóch podejściach do tego pojęcia, o których mogłeś już gdzieś słyszeć:

 • pierwsze podejście zaleca wykonywanie od samego rana zadań, które są najtrudniejsze, najmniej przyjemne i wymagające największego wysiłku,
 • drugie podejście reprezentowane przez Briana Tracy, autora książki Zjedz tę żabę, wskazuje na konieczność zaczynania dnia od zadań, które będą miały na nas największy pozytywny wpływ lub negatywny, jeżeli ich nie wykonamy.

Jednak, czy zawsze tak musi być? Niekoniecznie. Są przynajmniej cztery powody, dla których nie warto zaczynać wykonywania zadań od tych najważniejszych lub najtrudniejszych.

1. ZADANIE JEST NIEPRZYJEMNE

Niekiedy trafiają się takie zadania, które powodują, że czujesz się zdesperowany, przygnębiony lub smutny. Jeżeli zaczniesz dzień od takiego zadania, to z dużym prawdopodobieństwem staną się dwie rzeczy:

 • negatywny nastrój udzieli Ci się na resztę dnia,
 • poczujesz ulgę z wykonania tego zadania i „zejdzie z Ciebie całe powietrze”, czyli stracisz rozpęd i energię. W końcu wykonałeś kawał dobrej roboty i należy Ci się odpoczynek i nie ma konieczności przejmować się pozostałymi zadaniami. Nieprawdaż?

2. POTRZEBA ROZPĘDU

Są osoby, które zaraz po wejściu do pracy mogą zasiąść za biurkiem i zacząć pracować. Jednak mam wrażenie, że całkiem spora grupa osób potrzebuje czasu, by się rozpędzić (w tym i ja). Zanim przejdą do wykonywania najważniejszych zadań, potrzebują:

 • wypić kawę / herbatę,
 • zjeść siadanie,
 • zrobić kilka prostych zadań, które pozwolą im się wdrożyć w rolę pracownika i atmosferę pracy.

Jeżeli należysz do grupy tych osób, to jeżeli zaczniesz pracę od najtrudniejszego zadania, to skończy się to jedynie utratą energii i tempa pracy, a twój mózg już do końca dnia nie osiągnie swojego optymalnego poziomu wydajności.

3. POPRZEDNIE SUKCESY USKRZYDLAJĄ

Łatwiej zabrać się za zadanie trudne lub ważne zadanie, jeżeli mamy za sobą kilka sukcesów, nawet wtedy, gdy są one nieduże. Takie małe sukcesy to wiatr w nasze żagle. Warto zatem zrobić kilka małych i prostych zadań, które spowodują, że poczujemy się lepiej i podejdziemy do dużego zadania z większą porcją zapału i pozytywnej energii.

4. ZMIENNE ŚRODOWISKO PRACY

Są miejsca pracy, w których można robić plany i trzymać się ich sztywno, są jednak też takie miejsca pracy, gdzie sztywne planowanie nie zdaje egzaminu. To dynamiczne środowiska, w których bardzo często praca polega na reagowaniu na nadchodzące z zewnątrz bodźce, takie jak:

 • informacje od klientów,
 • zamówienia,
 • skargi,
 • reklamacje,
 • konieczność naprawy awarii,
 • bieżące spotkania,
 • i tym podobne.

W takich przypadkach lepiej sprawdza się planowanie dużych zadań na „liście do wykonania” i robienie ich w chwili mniejszego obciążenia niż wpisywanie ich do kalendarza pod konkretną datą i godziną.

Zatem jeżeli dotyczy Cię jedna lub więcej z powyższych sytuacji, a dodatkowo masz ciągle wyrzuty sumienia, że nie zaczynasz pracy od najważniejszych zadań, to czas byś zmienił podejście. Bo żabę można zjeść nie tylko na śniadanie, ale także na drugie śniadanie, obiad lub podwieczorek, a niekiedy dopiero kolacja będzie na to najlepszą porą.

A Ty jakie masz podejście do najważniejszych i najtrudniejszych zadań?

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez David Clode i pobrane z serwisu Unsplash.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].