Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Nie bój się eksperymentować!

eksperymentowanie

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dokładnie, nie bój się eksperymentować! Nie bój się sprawdzać i próbować nowych rozwiązań. Jeżeli chcesz osiągnąć jakiś cel, chcesz coś zmienić w swoim życiu, to musisz eksperymentować.

Zresztą eksperymentowanie wpisane jest w nasze życie i życie wszystkich istot na ziemi. Wszyscy wokół eksperymentują, firmy komputerowe tworzą lepsze oprogramowanie, producenci samochodów projektują coraz lepsze samochody, firmy farmaceutyczne tworzą leki na choroby, które kiedyś były nieuleczalne. Żyjemy w czasach, w których pojawiło się mnóstwo nowych rzeczy, rozwiązań i możliwości. Zanim powstały, ktoś musiał spróbować, zaryzykować i sprawdzić, czy to, co wymyślił, zadziała. Podobno Edison wynalazł żarówkę po ponad 5.000 próbach.

Tak samo jest w naszym życiu. Nie możemy tkwić w epoce kamienia łupanego i stosować tych samych rozwiązań licząc na inne efekty. Musimy cały czas eksperymentować, szukając najlepszych rozwiązań.

Jednak aby móc eksperymentować będziemy potrzebowali trzech rzeczy:

  • otwartego umysłu,
  • elastyczności,
  • gotowość do ponoszenia porażek.

OTWARTY UMYSŁ

To pierwszy element niezbędny do eksperymentowania i poszukiwania nowych rozwiązań. Jeżeli zamkniemy się we własnej bańce wiedzy, możemy wtedy coś przeoczyć, możemy czegoś wartościowego nie dostrzec.

Bill Gates czyta dużo książek i artykułów z różnych dziedzin nauki i obszarów życia, aby cały czas pozostawać na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie. Jak sam mówił w jednym z wywiadów, by z jednej strony dostrzec problemy, z którymi borykają się firmy z innych branż, a z drugiej strony, by samemu znaleźć rozwiązania swoich problemów. Od czasu, gdy się o tym dowiedziałem, robię podobnie, ale na mniejszą skalę. Gdy jestem u fryzjera, czytam magazyny dla fryzjerów. Gdy czekam do dentysty lub lekarza, czytam magazyny medyczne, do tego staram się codziennie czytać przynajmniej jeden artykuł w Internecie i zawsze mam w pobliżu siebie jakąś książkę. W ten sposób nie tylko poznaję inne punkty widzenia, ale również ćwiczę otwartość umysłu na nowe rozwiązanie, które mógłbym wykorzystać.

ELASTYCZNOŚĆ

To umiejętność dostosowania się, i to nie tylko do zmieniających się okoliczności zewnętrznych, nawet tych radykalnych, ale przede wszystkim gotowość do zmiany własnych przyzwyczajeń i nawyków tylko po to, aby sprawdzić, czy jakieś nowo poznane rozwiązanie, pomysł lub idea zadziała i przyjmie się u nas i poprawi jakość naszego życia, lub zbliży nas do upragnionego celu.

GOTOWOŚĆ DO PONOSZENIA PORAŻEK

Czasami, a może nawet często nasze eksperymenty okażą się klapą. Niekiedy będzie tak dlatego, że to, co próbowaliśmy wdrożyć w nasze życie, nie pasowało do nas w żaden sposób. Czasami poniesiemy porażkę, ponieważ to będzie niewłaściwy moment lub etap życia.

Tak naprawdę, nieważne jaki, będzie powód niepowodzenia, o wiele ważniejsze będzie to by po takich porażkach nie poddawać się i próbować dalej. W końcu na nieudanych eksperymentach zbudowane jest wszystko to, co nas otacza.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Louis Reed i pobrane z Unsplash.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone