Nie bój się eksperymentować!

Dokładnie, nie bój się eksperymentować! Nie bój się sprawdzać i próbować nowych rozwiązań. Jeżeli chcesz osiągnąć jakiś cel, chcesz coś zmienić w swoim życiu, to musisz eksperymentować.

Zresztą eksperymentowanie wpisane jest w nasze życie i życie wszystkich istot na ziemi. Wszyscy wokół eksperymentują, firmy komputerowe tworzą lepsze oprogramowanie, producenci samochodów projektują coraz lepsze samochody, firmy farmaceutyczne tworzą leki na choroby, które kiedyś były nieuleczalne. Żyjemy w czasach, w których pojawiło się mnóstwo nowych rzeczy, rozwiązań i możliwości. Zanim powstały, ktoś musiał spróbować, zaryzykować i sprawdzić, czy to, co wymyślił, zadziała. Podobno Edison wynalazł żarówkę po ponad 5.000 próbach.

Tak samo jest w naszym życiu. Nie możemy tkwić w epoce kamienia łupanego i stosować tych samych rozwiązań licząc na inne efekty. Musimy cały czas eksperymentować, szukając najlepszych rozwiązań.

Jednak aby móc eksperymentować będziemy potrzebowali trzech rzeczy:

  • otwartego umysłu,
  • elastyczności,
  • gotowość do ponoszenia porażek.

OTWARTY UMYSŁ

To pierwszy element niezbędny do eksperymentowania i poszukiwania nowych rozwiązań. Jeżeli zamkniemy się we własnej bańce wiedzy, możemy wtedy coś przeoczyć, możemy czegoś wartościowego nie dostrzec.

Bill Gates czyta dużo książek i artykułów z różnych dziedzin nauki i obszarów życia, aby cały czas pozostawać na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie. Jak sam mówił w jednym z wywiadów, by z jednej strony dostrzec problemy, z którymi borykają się firmy z innych branż, a z drugiej strony, by samemu znaleźć rozwiązania swoich problemów. Od czasu, gdy się o tym dowiedziałem, robię podobnie, ale na mniejszą skalę. Gdy jestem u fryzjera, czytam magazyny dla fryzjerów. Gdy czekam do dentysty lub lekarza, czytam magazyny medyczne, do tego staram się codziennie czytać przynajmniej jeden artykuł w Internecie i zawsze mam w pobliżu siebie jakąś książkę. W ten sposób nie tylko poznaję inne punkty widzenia, ale również ćwiczę otwartość umysłu na nowe rozwiązanie, które mógłbym wykorzystać.

ELASTYCZNOŚĆ

To umiejętność dostosowania się, i to nie tylko do zmieniających się okoliczności zewnętrznych, nawet tych radykalnych, ale przede wszystkim gotowość do zmiany własnych przyzwyczajeń i nawyków tylko po to, aby sprawdzić, czy jakieś nowo poznane rozwiązanie, pomysł lub idea zadziała i przyjmie się u nas i poprawi jakość naszego życia, lub zbliży nas do upragnionego celu.

GOTOWOŚĆ DO PONOSZENIA PORAŻEK

Czasami, a może nawet często nasze eksperymenty okażą się klapą. Niekiedy będzie tak dlatego, że to, co próbowaliśmy wdrożyć w nasze życie, nie pasowało do nas w żaden sposób. Czasami poniesiemy porażkę, ponieważ to będzie niewłaściwy moment lub etap życia.

Tak naprawdę, nieważne jaki, będzie powód niepowodzenia, o wiele ważniejsze będzie to by po takich porażkach nie poddawać się i próbować dalej. W końcu na nieudanych eksperymentach zbudowane jest wszystko to, co nas otacza.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Louis Reed i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

produktywność

Zadania, których nie ma

Jaki jest najszybszy sposób na pozbywanie się zadań z „listy do zrobienia”? Wystarczy, że je z niej wykreślimy, albo jeszcze lepiej nie umieścimy ich w

nawyk

Jedna zmiana na raz!

Często jest tak, że chcemy dokonać dużych zmian w swoim życiu, takich jak zadbać o swoje zdrowie, zacząć uprawiać sport, być bardziej produktywnym, uczyć się,

E-BOOK "JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?"

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK I POBIERZ ZA DARMO E-BOOKA “JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?”

Znajdziesz w nim 15 trików, które przykleją do Ciebie Twoje cele i nawyki.

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim 15 tricków, które spowodują, że Twoje cele i nawyki przykleją się do Ciebie.