Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Na czym polega życie

Na czym polega życie

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Pewnego razu, żyła dziewczynka, która mogła zrobić cokolwiek, czego tylko zapragnęła. Jedyne co musiała zrobić, to wybrać coś i skupić się na tym. Tak więc pewnego dnia usiadła przed sztalugą i zaczęła malować.

Z każdym pociągnięcie, z każdym kolejnym płótnem jej ruchy nabierały gracji, a pociągnięcia pędzla stawały się coraz pewniejsze. Za każdym razem, gdy kończyła obraz, na jej twarzy gościł uśmiech, a serce rozpalała duma z ukończonego dzieła.

Każdy, kto widział jej obrazy, wiedział, że ma dar. Ona też to wiedziała, wiedziała, że jest artystką. Mimo to, z każdym namalowanym obrazem ogarniał ją coraz większy niepokój. W końcu przestała malować. Zrobiła to, ponieważ odkryła, że może, robić cokolwiek tylko zechce, a spędzała całe dnie wyłącznie z pędzlem w ręku i płótnem przed twarzą.

Poczuła, że na świecie jest tyle rzeczy, które można zrobić, tyle miejsc, które można odwiedzić, jest tyle możliwości. Ale z drugiej strony, jeżeli zdecyduje się zrobić coś innego. Jeżeli porzuci malowanie, to tak jakby zmarnowała czas.

Mimo to, rzucając swoim obrazom ostatnie tęskne spojrzenie, wyszła z domu. Zrobiła parę kroków, potem kilka kolejnych i następnych. Każdemu z jej kroków towarzyszyły uporczywe myśli: Co powinna teraz zrobić? Może powinna zacząć studiować medycynę? A może jednak zająć się projektowaniem? A może powinna zostać opiekunką? A może…?

Tyle możliwości. Dziewczynka nie mogła jednak wybrać tej jednej. Była coraz bardziej niezdecydowana i zakłopotana swoją sytuacją.

Trzydzieści lat później dziewczynka popłakała się. Stało się tak dlatego, że w końcu spostrzegła, jak długą drogę przebyła i jak przez cały ten czas była zakochana w możliwości wyboru, nigdy niekończącej się możliwości dokonywania wyborów. I cóż z tego, skoro nigdy nie zrobiła niczego, co miałoby dla niej znaczenie. I wtedy zrozumiała, że życie to nie nieskończone możliwości. Życie to podejmowanie decyzji. Podejmowanie decyzji, które kierują nas w stronę tego, co dla nas ważne.

A więc dziewczynka, która dziewczynką już od dawna nie była, kupiła płótno, farby i pędzle, usiadła w parku przed sztalugą i zaczęła malować. Pociągnięcie za pociągnięciem, tak samo, jak robiła to lata temu. W końcu po którymś z pociągnięć, uśmiechnęła się, tak jak ktoś, kto znajduje miejsce, którego od dawna szukał. I właśnie wtedy zrozumiała jeszcze jedną rzecz, że nadal zostaje jej trochę czasu, by próbować tego wszystkiego, co oferuje świat.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez MUILLU i pobrane z Unsplash.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone