Na czym polega życie

Pewnego razu, żyła dziewczynka, która mogła zrobić cokolwiek, czego tylko zapragnęła. Jedyne co musiała zrobić, to wybrać coś i skupić się na tym. Tak więc pewnego dnia usiadła przed sztalugą i zaczęła malować.

Z każdym pociągnięcie, z każdym kolejnym płótnem jej ruchy nabierały gracji, a pociągnięcia pędzla stawały się coraz pewniejsze. Za każdym razem, gdy kończyła obraz, na jej twarzy gościł uśmiech, a serce rozpalała duma z ukończonego dzieła.

Każdy, kto widział jej obrazy, wiedział, że ma dar. Ona też to wiedziała, wiedziała, że jest artystką. Mimo to, z każdym namalowanym obrazem ogarniał ją coraz większy niepokój. W końcu przestała malować. Zrobiła to, ponieważ odkryła, że może, robić cokolwiek tylko zechce, a spędzała całe dnie wyłącznie z pędzlem w ręku i płótnem przed twarzą.

Poczuła, że na świecie jest tyle rzeczy, które można zrobić, tyle miejsc, które można odwiedzić, jest tyle możliwości. Ale z drugiej strony, jeżeli zdecyduje się zrobić coś innego. Jeżeli porzuci malowanie, to tak jakby zmarnowała czas.

Mimo to, rzucając swoim obrazom ostatnie tęskne spojrzenie, wyszła z domu. Zrobiła parę kroków, potem kilka kolejnych i następnych. Każdemu z jej kroków towarzyszyły uporczywe myśli: Co powinna teraz zrobić? Może powinna zacząć studiować medycynę? A może jednak zająć się projektowaniem? A może powinna zostać opiekunką? A może…?

Tyle możliwości. Dziewczynka nie mogła jednak wybrać tej jednej. Była coraz bardziej niezdecydowana i zakłopotana swoją sytuacją.

Trzydzieści lat później dziewczynka popłakała się. Stało się tak dlatego, że w końcu spostrzegła, jak długą drogę przebyła i jak przez cały ten czas była zakochana w możliwości wyboru, nigdy niekończącej się możliwości dokonywania wyborów. I cóż z tego, skoro nigdy nie zrobiła niczego, co miałoby dla niej znaczenie. I wtedy zrozumiała, że życie to nie nieskończone możliwości. Życie to podejmowanie decyzji. Podejmowanie decyzji, które kierują nas w stronę tego, co dla nas ważne.

A więc dziewczynka, która dziewczynką już od dawna nie była, kupiła płótno, farby i pędzle, usiadła w parku przed sztalugą i zaczęła malować. Pociągnięcie za pociągnięciem, tak samo, jak robiła to lata temu. W końcu po którymś z pociągnięć, uśmiechnęła się, tak jak ktoś, kto znajduje miejsce, którego od dawna szukał. I właśnie wtedy zrozumiała jeszcze jedną rzecz, że nadal zostaje jej trochę czasu, by próbować tego wszystkiego, co oferuje świat.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez MUILLU i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

sukces

Pięć poziomów sukcesu

Chyba jednym z największych wyzwań związanych z przekładaniem marzeń na cele jest określenie, kiedy będziemy wiedzieli, że osiągnęliśmy to, co zamierzaliśmy. Czyli, innymi słowy, jaką

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I NIE PRZEGAP ŻADNEGO ARTYKUŁU.

Dbam o swoich stałych czytelników i zawsze jako pierwsi otrzymują informacje o tym co dzieje się na blogu. Oprócz tego subskrybenci otrzymują porady i triki, a także biorą udział we wszystkich bezpłatnych wydarzeniach, które organizuję.

Dodatkowo na dobry początek znajomości dorzucam bezpłatnego e-booka:

“9 sposobów na więcej czasu.”

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim dziewięć prostych sposobów na to, by mieć więcej czasu i mniej stresów. Dowiesz się z niego między innymi, dlaczego warto mieć porządek, jak sen wpływa na naszą efektywność i dlaczego warto zrezygnować z multitaskingu.