Multitasking – jak przestać to robić?

Multitasking, czyli wielozadaniowość, stał się przekleństwem współczesnych czasów. Nie wiem jak Ty, ale ja zazwyczaj, gdy słyszę słowo multitasking, to widzę człowieka, który ma kilka rąk, a każda z nich jest zajęta. Jedna pisze na komputerze, w drugiej jest telefon stacjonarny, trzecia przekłada dokumenty, czwarta próbuje pisać SMS-a, a piąta…, szósta…- szkoda mówić.

Badania, jak i życie codzienne pokazują, że wraz ze wzrostem liczby zadań, nad którymi pracujemy, spada jakość naszej pracy, pojawiają się błędy, stres i spada efektywność.

CZY MULTITASKING JEST MOŻLIWY?

Multitasking jest możliwy, ale musi wystąpić jedna z dwóch sytuacji:

 • wykonujesz dwa łatwe albo znane zadania – na przykład prowadzisz samochód i rozmawiasz z siedzącą obok Ciebie osobą, biegniesz i słuchasz muzyki, sprzątasz i słuchasz audiobooka,
 • wykonujesz jedno łatwe albo znane zadanie i jedno trudne, albo nieznane zadanie – na przykład uczysz się i słuchasz muzyki, idziesz i rozwiązujesz w myślach problem, który nie daje Ci spokoju, albo idziesz i planujesz, co zrobisz w najbliższym czasie.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ świadoma część umysłu pracuje nad trudniejszym zadaniem, a nieświadoma część umysłu wykonuje zadanie znane i łatwe, które w zasadzie jest wykonywane bezwiednie. Na przykład chodzenie, bieganie, czy jazda na rowerze.

KIEDY MULTITASKING NIE JEST MOŻLIWY?

Tak się dzieje, kiedy jednocześnie próbujemy wykonywać zadania trudne lub zadania dla nas nowe. W takiej sytuacji nasz umysł nie jest w stanie zajmować się nimi jednocześnie. Multitasking nie występuje, a nasz mózg przełącza uwagę pomiędzy zadaniami. Generuje to błędy, stres i spadek efektywności, które są efektem takiego przełączania się.

TRZY PROBLEMY Z MULTITASKINGIEM

Problemy związane z multitaskingiem są wynikiem trzech jego słabości, które zdefiniowali badacze z Uniwersytetu Stanforda:

 • utknięcie w trybie działania – osobom często stosującym multitasking jest trudniej zignorować rozpraszające je bodźce z otoczenia,
 • zdezorganizowana segregacja – u osób stosujących multitasking stwierdzono pogorszenie się pamięci krótkoterminowej. Co wynikało z nadmiaru bodźców dostarczanych mózgowi. Ten nie był w stanie ich odpowiednio przetworzyć i zapamiętać,
 • skażenie – objawia się tym, że osoby, które często stosują multitasking, mają problem z poświęceniem uwagi tylko jednemu zadaniu i wyrzuceniem z pamięci innych zadań, nad którymi w danym momencie nie pracują. Powoduje to osłabienie efektywności.

JAK PRZESTAĆ?

Jeżeli chcesz zrezygnować z multitaskingu, do czego Cię gorąco zachęcam, to poniższe dziesięć sposobów pomoże Ci w tym.

 1. Stwórz listę zadań do zrobienia – najlepiej, gdybyś miał jedną listę na zadania związane z pracą, drugą listę na zadania niezwiązane z pracą (dom, rodzina itp.).
 2. Noś ze sobą notatnik i rób notatki. O zaletach notowania pisałem tutaj.
 3. Utrzymuj porządek, zarówno na komputerze, jak i w przestrzeni fizycznej. O tym, jak to robić, możesz przeczytać w tych artykułach:
 1. Planuj dzień – poświęć kilka minut na zaplanowanie dnia, tak abyś potem nie musiał się zastanawiać co robić. O planowaniu dnia pisałem, chociażby tutaj:
 1. W czasie gdy masz najwyższą wydajność, pracuj nad najtrudniejszym zadaniem. Szerzej pisałem o tym w artykule o planowaniu, a dobowym i tygodniowym rytmie wydajności.
 2. Gdy pracujesz nad zadaniem, skup się tylko na nim. Wyłącz program pocztowy i wyeliminuj wszystkie inne przeszkadzajki. Jeżeli to możliwe nie odbieraj też telefonów.
 3. Jeżeli czujesz potrzebę sprawdzenia e-maila lub przerwania zadania i zrobienia czegoś innego, powstrzymaj się. Zrób głęboki oddech lub kilka oddechów. Zadaj sobie pytanie, czy na pewno chcesz to zrobić (mam nadzieję, że odpowiesz „nie”). A następnie wróć do poprzedniego zadania.
 4. Jeżeli w trakcie pracy nad zadaniem pojawiają się nowe zadania, odkładaj je na bok i nie zajmuj się nimi, dopóki nie skończysz pracować nad bieżącym zadaniem.
 5. Zarezerwuj sobie w ciągu dnia czas na wykonywanie telefonów i odpowiadanie na e-maile. O ile to możliwe ogranicz te czynności tylko do tego czasu.
 6. Rób małe przerwy po każdym zadaniu, by złapać oddech i na chwilę się odprężyć.

Na koniec, pamiętaj, nie wszystko przychodzi łatwo i od razu. Więc jeżeli będziesz wracał do niezdrowego multitaskingu, to nie przejmuj się tym, tylko spróbuj ponownie zająć się tylko jednym zadaniem.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez The Creative Exchange i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

nawyk

Jedna zmiana na raz!

Często jest tak, że chcemy dokonać dużych zmian w swoim życiu, takich jak zadbać o swoje zdrowie, zacząć uprawiać sport, być bardziej produktywnym, uczyć się,

zadania

Zasada trzech

Zasada trzech to jedna z najprostszych (dlatego ten artykuł jest tak krótki 🙂 i najbardziej efektywnych technik zarządzania czasem. Doskonale sprawdza się, gdy każdy Twój

jak czytać więcej książek

Jak czytać więcej książek?

Czytanie książek to jedna z moich ulubionych aktywności. Czytam regularnie i sprawia mi to dużo radości, chociaż znalezienie czasu na książkę nie zawsze jest łatwe.

E-BOOK "JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?"

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK I POBIERZ ZA DARMO E-BOOKA “JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?”

Znajdziesz w nim 15 trików, które przykleją do Ciebie Twoje cele i nawyki.

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim 15 tricków, które spowodują, że Twoje cele i nawyki przykleją się do Ciebie.