Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Multitasking – jak przestać to robić?

multitasking

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Multitasking, czyli wielozadaniowość, stał się przekleństwem współczesnych czasów. Nie wiem jak Ty, ale ja zazwyczaj, gdy słyszę słowo multitasking, to widzę człowieka, który ma kilka rąk, a każda z nich jest zajęta. Jedna pisze na komputerze, w drugiej jest telefon stacjonarny, trzecia przekłada dokumenty, czwarta próbuje pisać SMS-a, a piąta…, szósta…- szkoda mówić.

Badania, jak i życie codzienne pokazują, że wraz ze wzrostem liczby zadań, nad którymi pracujemy, spada jakość naszej pracy, pojawiają się błędy, stres i spada efektywność.

CZY MULTITASKING JEST MOŻLIWY?

Multitasking jest możliwy, ale musi wystąpić jedna z dwóch sytuacji:

 • wykonujesz dwa łatwe albo znane zadania – na przykład prowadzisz samochód i rozmawiasz z siedzącą obok Ciebie osobą, biegniesz i słuchasz muzyki, sprzątasz i słuchasz audiobooka,
 • wykonujesz jedno łatwe albo znane zadanie i jedno trudne, albo nieznane zadanie – na przykład uczysz się i słuchasz muzyki, idziesz i rozwiązujesz w myślach problem, który nie daje Ci spokoju, albo idziesz i planujesz, co zrobisz w najbliższym czasie.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ świadoma część umysłu pracuje nad trudniejszym zadaniem, a nieświadoma część umysłu wykonuje zadanie znane i łatwe, które w zasadzie jest wykonywane bezwiednie. Na przykład chodzenie, bieganie, czy jazda na rowerze.

KIEDY MULTITASKING NIE JEST MOŻLIWY?

Tak się dzieje, kiedy jednocześnie próbujemy wykonywać zadania trudne lub zadania dla nas nowe. W takiej sytuacji nasz umysł nie jest w stanie zajmować się nimi jednocześnie. Multitasking nie występuje, a nasz mózg przełącza uwagę pomiędzy zadaniami. Generuje to błędy, stres i spadek efektywności, które są efektem takiego przełączania się.

TRZY PROBLEMY Z MULTITASKINGIEM

Problemy związane z multitaskingiem są wynikiem trzech jego słabości, które zdefiniowali badacze z Uniwersytetu Stanforda:

 • utknięcie w trybie działania – osobom często stosującym multitasking jest trudniej zignorować rozpraszające je bodźce z otoczenia,
 • zdezorganizowana segregacja – u osób stosujących multitasking stwierdzono pogorszenie się pamięci krótkoterminowej. Co wynikało z nadmiaru bodźców dostarczanych mózgowi. Ten nie był w stanie ich odpowiednio przetworzyć i zapamiętać,
 • skażenie – objawia się tym, że osoby, które często stosują multitasking, mają problem z poświęceniem uwagi tylko jednemu zadaniu i wyrzuceniem z pamięci innych zadań, nad którymi w danym momencie nie pracują. Powoduje to osłabienie efektywności.

JAK PRZESTAĆ?

Jeżeli chcesz zrezygnować z multitaskingu, do czego Cię gorąco zachęcam, to poniższe dziesięć sposobów pomoże Ci w tym.

 1. Stwórz listę zadań do zrobienia – najlepiej, gdybyś miał jedną listę na zadania związane z pracą, drugą listę na zadania niezwiązane z pracą (dom, rodzina itp.).
 2. Noś ze sobą notatnik i rób notatki. O zaletach notowania pisałem tutaj.
 3. Utrzymuj porządek, zarówno na komputerze, jak i w przestrzeni fizycznej. O tym, jak to robić, możesz przeczytać w tych artykułach:
 1. Planuj dzień – poświęć kilka minut na zaplanowanie dnia, tak abyś potem nie musiał się zastanawiać co robić. O planowaniu dnia pisałem, chociażby tutaj:
 1. W czasie gdy masz najwyższą wydajność, pracuj nad najtrudniejszym zadaniem. Szerzej pisałem o tym w artykule o planowaniu, a dobowym i tygodniowym rytmie wydajności.
 2. Gdy pracujesz nad zadaniem, skup się tylko na nim. Wyłącz program pocztowy i wyeliminuj wszystkie inne przeszkadzajki. Jeżeli to możliwe nie odbieraj też telefonów.
 3. Jeżeli czujesz potrzebę sprawdzenia e-maila lub przerwania zadania i zrobienia czegoś innego, powstrzymaj się. Zrób głęboki oddech lub kilka oddechów. Zadaj sobie pytanie, czy na pewno chcesz to zrobić (mam nadzieję, że odpowiesz „nie”). A następnie wróć do poprzedniego zadania.
 4. Jeżeli w trakcie pracy nad zadaniem pojawiają się nowe zadania, odkładaj je na bok i nie zajmuj się nimi, dopóki nie skończysz pracować nad bieżącym zadaniem.
 5. Zarezerwuj sobie w ciągu dnia czas na wykonywanie telefonów i odpowiadanie na e-maile. O ile to możliwe ogranicz te czynności tylko do tego czasu.
 6. Rób małe przerwy po każdym zadaniu, by złapać oddech i na chwilę się odprężyć.

Na koniec, pamiętaj, nie wszystko przychodzi łatwo i od razu. Więc jeżeli będziesz wracał do niezdrowego multitaskingu, to nie przejmuj się tym, tylko spróbuj ponownie zająć się tylko jednym zadaniem.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez The Creative Exchange i pobrane z Unsplash.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].