Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Moja historia

moja historia

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Czytając mojego bloga mogłeś zacząć zastanawiać się, jakie mam kwalifikacje do udzielania Ci rad i wskazówek na temat osiągania celów, planowania, czy życia.

Cóż nie mam formalnych kwalifikacji, nie jestem trenerem, coachem, czy mentorem, nie mam tytułu doktora (chociaż studia doktoranckie ukończyłem). Nie zarobiłem milionów złotych, nie dotarłem do obu biegunów i nie zdobyłem złotego medalu na olimpiadzie.

Jestem przeciętnym facetem, mężem, ojcem, blogerem i analitykiem kredytowym. Doświadczyłem smaku sukcesu, ale i poznałem gorycz porażki (nawet częściej to drugie niż to pierwsze). Byłem lubiany, ale i poniewierany. Udało mi się zmienić sporo swoich złych nawyków, niektóre jednak pozostały. Odkąd świadomie zacząłem wprowadzać zmiany w swoim życiu i udało mi się:

 • porzucić uzależnienie od gier komputerowych – to był chyba jeden z największych moich sukcesów, który pozwolił mi osiągnąć kolejne cele i zmienić moje życie na lepsze. Granie w gry komputerowe było jak rak, który powoli wypełniał coraz większą część mojego dnia. Najpierw po powrocie ze szkoły, potem ze studiów, a w końcu po powrocie z pracy siadałem do komputera i grałem. Nic innego się nie liczyło. Traciłem na tym ja i traciły na tym moje relacje z żoną. Kilka razy w międzyczasie próbowałem przestać grać. Ostatecznie skończyłem z grami komputerowymi w 2010 roku.
 • zostałem mężem – gdy dla jednych mężczyzn małżeństwo wyznacza granice wolności, dla mnie małżeństwo wyznaczyło granice tego, co dla mnie najważniejsze.
 • zostałem ojcem – w 2010 roku wiele się zmieniło. Najważniejszą zmianę przyniosły narodziny mojej córki. Gdy zobaczyłem jak nagle pojawiła się na świecie, wiele rzeczy i spraw uległo przewartościowaniu. Zrozumiałem, że jestem odpowiedzialny za małego człowieka i za to, kim się kiedyś stanie. Od tego czasu w hierarchii moich wartości rodzina znalazła się na pierwszym miejscu. Teraz gdy podejmuję jakąś decyzję, zawsze zastanawiam się jaki to będzie miało wpływ na moją rodzinę zarówno w krótkim jak i długim terminie.
 • zostałem biegaczem – odkąd pamiętam, zawsze uwielbiałem biegać. Ale dopiero po ukończeniu studiów podszedłem do biegania bardziej kompleksowo i systematycznie. Wciągnąłem w bieganie moją żonę (o tym, jak zaczęliśmy biegać, możesz przeczytać w artykule na temat spełniania marzeń). Pamiętam jak pierwszy raz przebiegliśmy 5 kilometrów bez przerwy. To było niesamowite uczucie. Potem wspólnie ukończyliśmy mnóstwo biegów – zdobyte medale, numery startowe i statuetki zajmują cały karton. Ale nigdy nie chodziło o trofea, czy wygraną, nawet nie chodziło o zdrowie (bo bieganie długodystansowe może wcale nie być takie dobre dla zdrowia 🙂 Chodziło raczej o radość biegania, pokonywanie swoich słabości i ograniczeń.
 • trenowałem krav magę – która utwierdziła mnie w przekonaniu, że proste rozwiązania są niesamowicie szybkie i skuteczne.
 • pełniłem obowiązki kierownika – zespołu administracji i windykacji w banku. Dziwne połączenie powodujące czasami rozdwojenie, spora odpowiedzialność, ale i pewna swoboda działania, a także konieczność współpracy z naprawdę bardzo różnymi ludźmi (od członków zarządu banku, po dyrektorów oddziałów, szeregowych pracowników, robotników, podwykonawców, monterów, dłużników, komorników, sędziów, lokatorów i pośredników handlowych) w różnych sprawach. Gdyby nie kalendarz, wykres Gantta, umiejętności planowania i niesamowici, i wyrozumiali współpracownicy to byłoby krucho. Wtedy zrozumiałem, jak duże znaczenie mają w firmie właściwie dobrani i zmotywowani pracownicy, jakie znaczenie ma właściwa organizacja i planowanie z odpowiednim wyprzedzeniem.
 • zacząłem wstawać wcześnie rano – kiedyś uwielbiałem spać. Spałem, jak najdłużej się dało, a w soboty i niedziele spałem do jedenastej / dwunastej godziny, nieraz dłużej. Marnowałem przez to mnóstwo czasu i czułem się z tym źle. Jednak nie robiłem za dużo, aby to zmienić. Tak było mi wygodnie. Do wcześniejszego wstawania przekonała mnie żona, która zawsze była rannym ptaszkiem. Na początku było ciężko, zwłaszcza że zacząłem od razu od dużego przeskoku. Jednak po pierwszych kilku tygodniach buntu organizm się przyzwyczaił. Teraz bardzo często jest tak, że budzę się przed budzikiem, a wieczorem nie mam problemów z zasypianiem. Wysypiałem się lepiej niż wtedy gdy spałem długo, mimo że teraz śpię 6 – 7 godzin dziennie.
 • porzuciłem stan określany mianem „wierzący niepraktykujący” – zacząłem chodzić do Kościoła, codziennie modlić się i czytać Biblię. To dało mi siłę i odwagę oraz poczucie, że nawet w najcięższych chwilach jest Ktoś do Kogo mogę się zwrócić.
 • zostałem zorganizowanym człowiekiem – zawsze miałem porządek w szafie, a jeżeli chodzi o porządek w pracy to śmiem twierdzić, że nie ma bardziej pedantycznej i zorganizowanej osoby niż ja (jeżeli ktoś twierdzi inaczej, to niech pokaże mi swoje biurko, szafę lub komputer :-). Jednak kilka lat temu stwierdziłem, że to za mało i zacząłem dbać o swój czas. Kalendarz stał się moim przyjacielem, a ja zacząłem planować w długoterminowej perspektywie. Moje obecne plany sięgają kilka lat do przodu, a gdy inni w Nowy Rok leczą kaca po Sylwestrze, ja z żoną planuję  co będziemy robić przez cały rozpoczynający się rok.
 • zacząłem podróżować – wraz z żoną mieszkaliśmy rok w Austrii, byliśmy we Włoszech, Niemczech, Holandii, Czechach, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Serbii, Albanii, Macedonii, Rumunii na Litwie, Łotwie i Węgrzech. W niektórych z tych krajów więcej niż raz. Wszystkie wyjazdy planowaliśmy i organizowaliśmy sami.
 • ukończyłem studia doktoranckie – ale nie zostałem doktorem. Siedem lat próbowałem napisać rozprawę doktorską, trzy razy zmieniałem temat, zamieniłem swoje życie w monotonię, na którą składało się spanie, praca zawodowa i pisanie pracy doktorskiej. Przez trzy lata nie było miejsca na nic innego, również na rodzinę. I nic, pomimo upływu czasu nawet nie byłem w połowie drogi do celu. Intuicyjnie wiedziałem, że tematyka, którą poruszam, była bardzo ważna, jednak nie byłem w stanie tego udowodnić naukowo. To nie był, jakby się wydawało na pierwszy rzut oka, czas stracony. Poprawiłem swój angielski, poznałem dzieła wybitnych praktyków i specjalistów z zakresu zarządzania i organizacji. Zobaczyłem, jak można prowadzić działalność gospodarczą z pasją, jak jasne cele i wyraźnie nakreślone wizje połączone z determinacją i działaniem zamieniały się w rzeczywistość. W końcu powróciłem do pisania, wystąpiłem na konferencji naukowej, napisałem kilka artykułów i poznałem fajnych ludzi.
 • zacząłem w pełni kontrolować swoje finanse – przestałem wydawać wszystkie zarobione pieniądze, zacząłem oszczędzać i kontrolować domowe finanse. Porzuciłem impulsywne i nieprzemyślane zakupy. Nauczyłem się jak zarządzać budżetem domowy. Obecnie prowadzimy z żoną rozbudowaną księgowość rodzinną, dzięki czemu wiemy ile pieniędzy wydaliśmy, możemy więcej oszczędzać i lepiej kontrolować swoje wydatki. Mamy cele finansowe, które chcemy osiągnąć i systematycznie dążymy do ich realizacji.
 • mam finansową poduszkę – która pozwala mi czuć się pewnie. Rzadko z niej korzystam jednak sama świadomość, że ją mam pozwala mi spać spokojnie. Jeżeli nie masz takiego zabezpieczenia, to zacznij je natychmiast tworzyć (najlepiej, gdyby stanowiła trzykrotność Twoich miesięcznych dochodów).
 • zrezygnowałem z wielozadaniowości – multitasking jest przereklamowany. Jeżeli skupisz się na jednej rzeczy i zrobisz ją porządnie, a następnie weźmiesz się za następną, to obie zajmą Ci mniej czasu niż gdybyś robił je jednocześnie. A do tego wydatnie spadnie liczba popełnionych błędów i problemów z motywacją.
 • uprościłem swoje życie – pozbyłem się sporej ilości rzeczy, których nie używałem. Systematycznie opróżniam szafy z tego, co nie jest mi potrzebne. Zrobiłem też porządek w sferze umysłowej. Zredukowałem liczbę moich zainteresowań oraz ograniczyłem liczbę celów, które chcę osiągnąć do tych, na których najbardziej mi zależy.
 • zrezygnowałem z oglądania telewizji – dzięki temu nie oglądam wiadomości, które zalewały moje życie samymi tragediami i nieszczęściami. Nie oglądam głupich seriali, które robią ludziom wodę z mózgu. Nie oglądam reklam i nie jestem zdany na łaskę osób planujących ramówkę. Zwłaszcza że w dobie wszechobecnego Internetu można spokojnie samemu wybierać to, co chce się oglądać i kiedy chce się to oglądać.
 • schudłem – ponad 10 kilogramów i czuję się dobrze.
 • zacząłem jeździć do pracy rowerem – niezależnie od pogody i pory roku jeżdżę do pracy rowerem. Dzięki temu codziennie uprawiam sport, moja kondycja się poprawia, a moja odporność wzrasta. Rower pozwolił mi skrócić czas dojazdu do pracy o ponad połowę, oszczędzam na biletach komunikacji miejskiej i mogę słuchać w trakcie jazdy audiobooków.
 • ukończyłem Weekend Charakteru – czterodniowe wyzwanie fizyczne, psychiczne i duchowe, które w ekstremalnych warunkach pogodowych pomaga zbliżyć się do Boga i pokonać swoje słabości.
 • zostałem wolontariuszem projektu BAKCYL – w ramach którego prowadzę z młodzieżą gimnazjalną zajęcia na temat dobrych praktyk zarządzania finansami osobistymi.
 • zostałem blogerem – po porzuceniu doktoratu założyłem bloga i zacząłem pisać najpierw o zarządzaniu, organizacji, planowaniu i marketingu w bankach spółdzielczych. Później blog zaczął ewoluować i przyjął obecną formę i treść. Początki były trudne, nie wiedziałem, o czym piać, chociaż wydawało mi się, że jest tak dużo kwestii do poruszenia. To się zmieniło z czasem. Teraz siadam do pisania, a zazwyczaj robię to po dziesiątej wieczorem i odzyskuję energię, odchodzi zmęczenie i senność. Czasami mam tak, że mógłbym pisać do rana i tylko odpowiedzialność zmusza mnie do położenia się, chociaż na chwilę spać.
 • publikowałem u innych – współpracowałem z magazynami branżowymi bs.net i Bank spółdzielczy, wystąpiłem gościnnie w podcaście Justyny Falkowskiej i u Grzegorza Sztanka z fajnezycie.pl.
 • współprowadzę podcast – tak się złożyło, że jakiś czas temu po wywiadzie u Grzegorza Sztanka, zaczęliśmy wspólnie prowadzić PiG Podcast, w którym z radością ryjemy w produktywności i opowiadamy o spełnianiu marzeń, celach i fajnym życiu.
 • blog roku 2020 – tak spełniło się jedno z moich wielkich marzeń i mój blog zajął I miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! w kategorii Pasja i Praca.
 • przeszkoliłem ponad 400 osób – w tym 200 na sali, a ponad 200 podczas bezpłatnego dwutygodniowego wyzwania online.

PODSUMOWANIE

Patrząc na to wszystko z perspektywy czasu, przyznam, że udało mi się sporo osiągnąć. Jednak to wszystko nie spotkało mnie na raz, chociaż wiele z tych wydarzeń miało miejsce w 2010 roku lub jego okolicach. Większość z nich była rozłożona w czasie, a każde z nich nauczyło mnie czegoś innego.

Zostałem w tym czasie wielkim zwolennikiem planowania. Nie dążę jednak do perfekcjonizmu i zdarza mi się zapomnieć o kalendarzu. Mam świadomość, że życie według sztywnego planu jest utopią. Nadal popełniam błędy, upadam, ale podnoszę się. Nie zatrzymuję się i każdego dnia krok po kroku dokonuję postępów.

Jak osiągnąłem to wszystko? Nie korzystałem z magicznych sztuczek, nie miałem coacha, ani mentora. Po prostu wstałem z kanapy i zacząłem czytać,  myśleć i działać, spełniać marzenia. Korzystałem przy tym z pokładów drzemiącej we mnie determinacji, wsparcia bliskich, prostych metod, o których piszę na blogu oraz z umiejętności, które cały czas doskonalę, a których nie miałem, gdy zaczynałem przygodę z planowaniem.

Gdy myślę o swoim życiu, to mam świadomość, że to podróż/droga, której cel jest mi jeszcze nieznany. Jednak coraz częściej odczuwam, że kierunek, w którym podążam, jest właściwy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].