Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Metoda GPS – dobry kierunek na cel

cel

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Jestem wielkim fanem robienia jednej rzeczy na raz. Skupienia się na jednym zadaniu, celu, czy czynności na raz. Tylko wtedy możliwe jest wyciśnięcie maksymalnych efektów z tego, co robimy. Jeżeli czujesz podobnie, to metoda GPS może Ci się spodobać.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<read more>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

CZYM JEST METODA GPS?

U podstawy metody GPS leży idea, która ogranicza liczbę realizowanych na raz celów do jednego. GPS to akronim od trzech angielskich wyrazów:

 • G – odpowiada za jeden cele (ang. goal)
 • P – odpowiada za trzy priorytety (ang. priorities), które pomagają osiągnąć nam cel,
 • S – odpowiada za pięć strategii (ang. strategies), które pomagają wykonać trzy priorytety.

Gdy jeden cel zostanie osiągnięty, możemy przejść do realizacji kolejnego.

JAK STOSOWAĆ W PRAKTYCE METODĘ GPS?

1. OBSZAR ŻYCIA

Określ obszary życia, które są dla ciebie najważniejsze. To może być rodzina, praca, życie duchowe, zdrowie, finanse, czy rozwój osobisty. Przy identyfikacji tych obszarów możesz wesprzeć się kołem życia.

2. CEL I POWIĄZANIE

Powiązanie celu z obszarem życia. Cele, które chcemy realizować, powinny być dla nas ważne i powinny wiązać się z ważnymi dla nas sferami życia. Inaczej trudno nam będzie je realizować cele, ponieważ cele, które nie mają dla nas żadnej wartości i nie wiążą się z żadnym z ważnych obszarów życia, nie motywują nas do działania. Zatem jeżeli chcesz na przykład zacząć uprawiać fitness, to możesz ten cel powiązać z jednym, albo kilkoma obszarami życia. Na przykład ze zdrowiem lub sprawnością fizyczną.

3. TRZY PRIORYTETY

Następnie określ trzy priorytety (kroki), które pomogą Ci osiągnąć wybrany cel. W przypadku uprawiania fitenssu mogą to być następujące priorytety:

 • chodzenie dwa razy w tygodniu na fitness,
 • znalezienie klubu, w którym będzie Ci się dobrze ćwiczyć,
 • wybranie odpowiedniego typu fitenssu (na przykład aqua aerobik, taneczny aerobik, czy fat burning).

Oczywiście może się okazać, że będzie potrzebna mniejsza lub większa ilość priorytetów. Te trzy priorytety to pewna umowna wartość nie zapominaj, że metody są dla Ciebie, a nie na odwrót. Dlatego możesz mieć równie dobrze dwa priorytety, jak i 4 lub więcej.

4. PIĘĆ STRATEGII

Określenie dla każdego z trzech priorytetów pięciu strategii, które pomogą je osiągnąć, a tym samym pomogą jednocześnie osiągnąć główny cel. W przypadku fitenssu i priorytetu „znalezienie klubu, w którym będzie Ci się dobrze ćwiczyło”, to mogą być następujące strategie:

 • czytanie opinii w Internecie,
 • pytanie na forach,
 • pytanie znajomych, którzy już chodzą na fitness,
 • wybranie się na próbne zajęcia do kilku klubów,
 • wybranie się ze znajomą do klubu fitness, do którego ona już chodzi.

5. STRATEGIE NA DZIAŁANIE

Po tym, jak określisz cel, przyporządkujesz go do konkretnego obszaru życia, wybierzesz 3 priorytety i zaplanujesz strategie, pozostaje jeszcze wdrożenie tego wszystkiego w życie. W końcu bez działania cel nigdy nie zostanie osiągnięty.

Dlatego wszystkie działania powinny znaleźć się na Twojej liście zadań, w Twoim kalendarzu lub planie. W zależności od tego, z czego korzystasz. Do tego to, co prowadzi Cię do celu, powinno mieć najwyższy priorytet na liście Twoich działań. Tylko wtedy, gdy te zadania będą dla Ciebie ważne, możliwe jest osiągnięcie celu.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Samuel Foster i pobrane z Unsplash.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone