Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Metoda 4D

metoda 4d

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Borykasz się z dużą liczbą e-maili, ktoś coś ciągle od Ciebie chce? Jest proste rozwiązanie pomagające poradzić sobie z nadmiarem zadań i wiadomości.

METODA 4D

To prosta technika usprawniająca nadawanie priorytetów zadaniom i pozwalająca odsiać to, co istotne od tego, co nieistotne. Nazwa metody pochodzi od pierwszych liter czterech słów:

  • Delete/Drop – usuń/odpuść,
  • Delegate – deleguj,
  • Defer – odraczaj,
  • Do – zrób.

DELETE/DROP – USUŃ/ODPUŚĆ

To pierwszy etap metody 4D, polega on na przejrzeniu skrzynki odbiorczej i usunięciu wszystkich niepotrzebnych wiadomości oraz wiadomości, z którymi nic nie musisz robić. Pierwsza kategoria wiadomości to wszelkiego rodzaju spam, reklamy, oferty, łańcuszki itp. Druga grupa wiadomości to plaga korporacji, gdzie każdy w ramach chronienia swoich czterech liter wysyła e-maile do wszystkich, którzy przyjdą mu do głowy.

Gdy już skasujesz wszystkie niepotrzebne wiadomości, możesz przejść do kroku drugiego.

DELEGATE – DELEGUJ

To punkt, który zazwyczaj dotyczy osób zajmujących stanowiska kierownicze, a wiec mają możliwość delegowania zadań. Nie oszukujmy się, większości pracowników szeregowych bardzo rzadko zdarza się delegowanie zadań, ale jak już zdarzy się taka okazja, to warto z niej skorzystać.

Jeżeli zadanie, które otrzymałeś, nie jest skierowane do Ciebie lub jest ktoś, kto może to zrobić je tak samo dobrze jak Ty, lub prawie tak dobrze jak Ty to przekaż je dalej.

DEFER – ODRACZAJ

Nie wiem, jakie Ty masz doświadczenie, ale z mojego doświadczenia większość zadań nie wymaga natychmiastowej reakcji i natychmiastowego wykonania. I zamiast od razu rzucać się na nie lepiej odłożyć ich wykonanie na później. W tej grupie są zadania, które często pozostawione same sobie, dezaktualizuje się bez szkody dla kogokolwiek lub są robione przez kogoś innego.

DO – ZROBIĆ

To zadania, które należą do zakresu Twoich obowiązków i musisz je zrealizować sam. Te zadania umieść na liście zadań do zrobienia i ustal termin ich wykonania.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Brett Jordan i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].