Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Jesteś słoniem, czy ośmiornicą?

test

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Wbrew pozorom to nie żart, tylko test, które pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak podchodzisz do planowania i realizacji zadań. Na ten test natrafiłem w książce Mike’a Claytona Zarządzanie czasem. I od razu mi się spodobał. Postanowiłem się więc nim podzielić.

Aby go wykonać, będziesz potrzebował kartki i czegoś do pisania. Przy każdym stwierdzeniu zaznacz jedną z możliwych odpowiedzi:

  • rzadko,
  • czasami,
  • często.

Tak jak zaznaczyłem w tabelach poniżej, za każdą odpowiedź rzadko przyznaj sobie po 0 punktów, za każdą odpowiedź czasami przyznaj sobie po 1 punkcie, a za każdą odpowiedź często przyznaj sobie po 2 punkty. Następnie zsumuj oddzielnie uzyskane punkty słonia i ośmiornicy.

TEST – CZĘŚĆ 1 – SŁOŃ

  Rzadko

(0 punktów)

Czasem

(1 punkt)

Często

(2 punkty)

Nie śpieszę się.
Czuję się dobrze z tym że inni robią coś więcej.
Nie frustruję się.
Robię rzeczy po kolei, jedna po drugiej.
Planuję i przygotowuję się dokładnie.
Rozkoszuję się zasłużoną przerwą w pracy.
Jestem opanowany i robię coś dobrze.

Suma punktów SŁONIA: ___________

TEST – CZĘŚĆ 2 – OŚMIORNICA

  Rzadko

(0 punktów)

Czasem

(1 punkt)

Często

(2 punkty)

Uważam, że nie wolno mi się spóźniać.
Czuję dużą rywalizację.
Niecierpliwię się.
Robię wiele rzeczy naraz.
Wyrabiam się z pracą „na styk”.
Czuję się winny, kiedy odpoczywam.
Spieszę się, żeby zdążyć z czymś przed upływem terminu.

Suma punktów OŚMIORNICY: __________

TEST – CZĘŚĆ 3 – OBLICZENIA

Teraz wykonaj poniższe obliczenia:

(Punkty Ośmiornicy – Punkty Słonia) + 18 = __________

Otrzymany wynik podziel przez 4:

Otrzymany Wynik / 4 = __________

JESTEŚ SŁONIEM, CZY OŚMIORNICĄ?

Czas przejść do interpretacji wyników. Intuicyjnie czujesz różnicę między słoniem a ośmiornicą. Słoń posługuje się trąbą jak precyzyjnym narzędziem. Niestety trąba jest tylko jedna, więc słonie robią na raz tylko jedną rzecz. Inaczej jest z ośmiornicami. One mają osiem ramion, które ciągle się wiją, kręcą i coś robią. Zazwyczaj jest to kilka czynności naraz.

Twój wynik z testu to informacja ile ramion, a może lepiej rąk, potrzebujesz, by wykonywać swoje obowiązki. Im mniej, tym bliżej Ci do słonia, im więcej, tym bliżej Ci do ośmiornicy. Przy czym bardzo rzadko spotyka się osoby z ekstremalnymi wynikami, czyli zbliżonymi do jedynki lub do ósemki.

SŁOŃ

Zacznijmy od ryzyk, które wiążą się z byciem słoniem. Po pierwsze słonie bardzo łatwo potrafią zaangażować się w jakąś sprawę, czego konsekwencją może być utrata poczucia upływu czasu. Z tego powodu istnieje ryzyko, że spóźnią się z realizacją innych zadań. Po drugie słonie nie lubią się spieszyć i lubią odpoczywać. Więc trudno jest im pracować pod presją.

Słonie przykładają się do swoich obowiązków i niezależnie od tego, co mają do zrobienia, starają się wykonać to jak należy. Mają we krwi zamiłowanie do szczegółów. Co z jednej strony jest zaletą, która pozwala im dobrze zgłębić problem, którym się zajmują. Z drugiej strony może prowadzić do sytuacji, w których poświęcają zbyt dużo czasu rozwiązywaniu kwestii, którymi się zajmują.

Słonie nie lubią nagłych zmian, przymuszania do szybkiego podejmowania decyzji, czy ponaglania w pracy. Aby sprawnie funkcjonować, słonie potrzebują planu i to takiego planu, który dobrze wkomponowuje się w rytm ich dnia.

OŚMIORNICA

Ośmiornice są całkowitym przeciwieństwem słoni. Są bardzo wyczulone na upływ czasu. Ciągle gdzieś się spieszą, ciągle coś robią, zazwyczaj kilka rzeczy naraz. Z jednej strony zwiększa to ryzyko pomyłki, czy błędu. Z drugiej strony okazuje się całkiem dobrą strategią, która pozwala im realizować zadania. Notabene ośmiornice uwielbiają gromadzić zadania i obowiązki. Ciągle potrzebują nowych bodźców. Zazwyczaj ich praca jest przeciętnej jakości. W przeciwieństwie do słoni ośmiornice mają problem z odpoczywaniem. Uważają go za zbędny i trudno jest im znaleźć czas na nic nierobienie.

Patentem na te mankamenty jest planowanie z wyprzedzeniem i dzielenie dużych zadań na mniejsze, tak aby nie stały się zbyt nudne i męczące, a nadal stanowiły dla nich wyzwanie.

Daj znać w komentarzu, czy bliżej Ci do słonia, czy do ośmiornicy.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Qijin Xu i pobrane z Unsplash.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez James Hammond i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].