Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Jestem Rzecznikiem (INFJ), a Ty kim jesteś?

rzecznik

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

To jak na razie najbardziej osobisty artykuł, jaki do tej pory napisałem, ponieważ pokazuje kawałek mojego wnętrza i tego, co się w nim dzieje. A to jeden z tych obszarów, które należą do najpilniej strzeżonych miejsc w moim życiu.

Artykuł ten jednak nie powstał tylko po to, aby opowiedzieć coś o sobie. Chcę nim zachęcić Cię do zrobienia testu i sprawdzenia, jakim jesteś typem osobowości. Mnie też, ktoś do tego zainspirował. A zrobiła to Emilia Gotz z bloga ROZWÓJ I CELE. Test na typ osobowości oparty o metodologię Isabel Briggs Myers i Katherine Cook Briggs (czyli ten, do którego Cię zachęcam) robiłem wcześniej dwukrotnie, w odstępie kilku lat i za każdym razem otrzymywałem ten sam wynik (INFJ). Tak też było i tym razem.

 JESTEM RZECZNIKIEM, CZYLI INFJ

Rzecznik to najrzadszy typ osobowości i jednocześnie najrzadszy typ introwertyzmu z jakim można się spotkać. Według badań jedynie 1% ludzi charakteryzuje ten typ osobowości, z czego tylko 20% to mężczyźni. Do tego jest on pełen sprzeczności, których kiedyś nie byłem w stanie zrozumieć i często uważałem za wadę. Teraz natomiast dostrzegam w nich sprzymierzeńca, który daje mi szeroki wachlarz działań.

Rzecznicy należą do typów osobowości idealistycznych, czyli takich, które cechuje wrodzone poczucie idealizmu i moralności, połączone z silnym dążeniem do eliminowania problemów u źródeł, tak by nie było potrzeby podejmowania działań ratunkowych, czy tworzenia rozwiązań prowizorycznych. I tu zawsze pojawiał się problem, nie potrafiłem zrozumieć osób, które nie podzielały moich przekonań i potrzeby dążenia do rozwiązań moralnych, sprawiedliwych i sięgających źródeł problemu. Co z kolei prowadziło do kolejnego problemu. Nie potrafiłem znaleźć płaszczyzny porozumienia z osobami, które „wzbogacały się” kosztem innych.

TWÓRCZY ALTRUIZM

Jak, ktoś słusznie zauważył, zaciekle walczę o prawa innych i przeciwstawiam się niesprawiedliwości, natomiast smutnym paradoksem jest to, że nie potrafię walczyć o siebie. I przez wiele lat tak właśnie było. Zresztą nadal jest, tak że stawiam dobro innych przed korzyściami, które mógłbym uzyskać, będąc bardziej egoistycznym.

Do tego dochodzi połączenie dwóch cech: cichości i bardzo wyrazistych poglądów, którym blisko do tego, co Martin Luther King określał twórczym altruizmem (działanie z korzyścią zarówno dla siebie, jak i innych). Co zresztą znajduje u mnie wyraz w postaci chętnego pomagania innym, unikania podziałów na my i oni (mam na to straszną alergię) oraz potrzeby dzielenia się wiedzą z innymi – co realizuję między innymi poprzez prowadzenie bloga, a zamierzam także poprzez inne projekty, które czekają już w kolejce na realizację.

KREATYWNY ANALITYK

Osoby z tym typem osobowości są w takim samym stopniu analityczne, jak i kreatywne. Do tego w centrum uwagi stawiają człowieka, co w pewien sposób predysponuje ich do zajęć, które pozwalają na wyzwolenie kreatywności:

 • pisarz – zawsze lubiłem pisać, a mój komputer zapełniają setki opowiadań i niedokończonych historii,
 • artysta – od zawsze rysowałem, malowałem, rzeźbiłem, budowałem makiety, tworzyłem dioramy i sklejałem modele, a także opracowywałem własne gry, z których 99% nigdy nie ujrzało światła dziennego.

Z drugiej strony miałem i nadal mam silne zapędy naukowe i strategiczne. Stąd moja przygoda z doktoratem i ciągła potrzeba poznawania nowych rzeczy, sprawdzania ich, eksperymentowania i dzielenia się wiedzą z innymi.

PEŁNIA SPRZECZNOŚCI

Żeby nie było tak cukierkowo, to wcale nie jest łatwo być Rzecznikiem. Wynika to z kilku sprzeczności, którymi targane są osoby o tym typie osobowości:

 • potrzeba kontaktu z innymi ludźmi i wspólnego zmieniania świata, nawet w mikroskali, połączona z silną potrzebą przebywania w samotności i ciszy,
 • silne emocje wewnątrz połączone z całkowitym spokojem na zewnątrz,
 • wspomniany już wcześniej umysł analityczno-kreatywny,
 • optymistyczny pesymista i pesymistyczny optymista,
 • walka o innych i zapominanie o sobie.

Czasami można zwariować, ale coraz częściej dochodzę do wniosku, że takie skrajności odpowiednio wykorzystane stają się moimi największymi zaletami. Dodatkowo bycie introwertykiem ma sporo zalet.

DOBOROWE TOWARZYSTWO

Do powyższych plusów można dodać świetne towarzystwo. Podobno ten typ osobowości posiadają / posiadali:

 • Martin Luther King,
 • Nelson Mandela,
 • Matka Teresa,
 • Alanis Morissette,
 • Jimmy Carter,
 • Nicole Kidman,
 • Goethe,
 • Morgan Freeman.

A z postaci fikcyjnych między innymi:

 • Jon Snow z Gry o Tron – teraz już wiem dlaczego tak lubię tego bohatera 🙂
 • James Wilson z serialu Dr House,
 • Aragorn z Władcy pierścieni,
 • Galadriera z Władcy pierścieni,
 • Aramis z Trzech muszkieterów.

KILKA SŁÓW O METODOLOGII

Czyli przez chwilę będzie technicznie. Test MBTI jest popularnym narzędziem, często wykorzystywanym w podejmowaniu decyzji o rozwoju kariery. Test ten został opracowany przez Isabel Briggs Myers i jej matkę Katherine Cook Briggs. Panie rozwinęły twórczo koncepcję Carla Gustava Junga, który stworzył 8 typów osobowości. Nadały one hierarchię poszczególnym preferencją w każdym typie osobowości oraz dodały wymiar opisujący nastawienie do świata zewnętrznego. Tym samym stworzyły 4 pary preferencji, które decydują o naszej osobowości:

 • Introwertyzm vs. Ekstrawertyzm – czyli skąd czerpiesz energię i gdzie preferujesz kierować swoją uwagę?
 • Poznanie vs. Intuicja – czyli w jaki sposób preferujesz gromadzić informację? Jakim informacjom ufasz?
 • Myślenie vs. Odczuwanie – czyli w jaki sposób wolisz podejmować decyzje?
 • Osądzanie vs. Obserwacja – jak sobie radzisz z otaczającym Cię światem?

Test, z którego skorzystałem, dzieli osobowości na 16 typów, które podzielono na cztery grupy:

 • Analitycy: Architekt, Logik, Dowódca, Dyskutant,
 • Dyplomaci: Rzecznik, Pośrednik, Protagonista, Działacz,
 • Strażnicy: Logistyk, Obrońca, Wykonawca, Doradca,
 • Odkrywcy: Wirtuoz, Poszukiwacz Przygód, Przedsiębiorca, Animator.

ZRÓB TEST!

I nie żartuję, mówię poważnie. Zrób test osobowości, a dowiesz się wielu wartościowych informacji o sobie. A te z pewnością pomogą Ci lepiej zrozumieć siebie i pozwolą Ci rozwinąć się i żyć w większej zgodzie z samym sobą.

Test jest darmowy i można go zrobić w języku polskim. Po polsku są zarówno wszystkie pytania, jak i podstawowy opis typu osobowości. Dodatkowe informacje są po angielsku i obejmują takie obszary jak:

 • mocne i słabe strony,
 • miłość,
 • przyjaźń,
 • rodzicielstwo,
 • kariera,
 • nawyki w pracy.

Jest również możliwość zakupu ebooka o swoim typie osobowości, jak i wzięcia udziału w kursie on-line pomagającym rozwinąć swój typ osobowości, ale w bezpłatnym opisie jest tyle informacji, że na początek w zupełności wystarczą. Dodatkowo po rozwiązaniu testu skrót typu osobowości możemy wrzucić w Google i sprawdzić więcej informacji na jego temat.

ROBIĘ TEST OSOBOWOŚCI

Oczywiście należy pamiętać, że jak każdy test wskazuje nam pewien ogólny wizerunek, jednak nigdy nie opisze nas w 100% takimi, jakimi jesteśmy. Więc jeżeli spodziewasz się właśnie tego, to możesz się rozczarować.

Jak już zrobisz test i będziesz chciał się podzielić swoimi przemyśleniami lub typem osobowości, to zachęcam Cię do pozostawienia komentarza.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Jeswin Thomas i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

sukces

SUKCES NIE DAJE SZCZĘŚCIA

Tak, nie przewidziało Ci się – sukces nie daje szczęścia. Sukces jest przereklamowany, plastikowy i stał się afrodyzjakiem XXI wieku. Pełno go wśród tanich haseł

innowacja

Optymalizacja czy innowacja

Dwoma kluczowymi czynnikami rozwoju osobistego jest optymalizacja i innowacja. Innowacja jest zazwyczaj błyskotliwa, szybka i potężna, ale nieprzewidywalna. Natomiast optymalizacja jest mała, powolna, regularna, niezbyt

frustracja

Pokonaj barierę frustracji

Kiedy ostatni raz byłeś na potańcówce (uwielbiam to słowo), wygłosiłeś przemówienie, nauczyłeś się nowego języka, ćwiczyłeś sporty walki, zrobiłeś coś własnoręcznie, czy eksperymentowałeś w kuchni?

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].