Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Zmiana domeny. Jak to zrobiłem?

zmiana domeny

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

W tym artykule dowiesz się, co musiałem zrobić po zakupie nowej domeny dla bloga, z czym miałem problemy i jak sobie z nimi poradziłem.

Mała uwaga na początek: opiszę rzeczy tak, jak powinny być moim zdaniem zrobione, natomiast w szarym polu napisałem, co poszło nie tak i jakie błędy popełniłem.

ZAKUP I ZAPARKOWANIE DOMENY

W październiku kupiłem domenę jakosiagaccele.com. Do zmiany nazwy i domeny bloga przymierzałem się od dłuższego czasu. Miałem przy tym problem z wyborem odpowiedniej nazwy, lista była długa, ale jakoś nic mi z niej nie odpowiadało. W końcu wymyśliłem nazwę „jak osiągać cele?”, która najlepiej oddawała, to o czym chcę pisać na blogu. Miałem mały dylemat z rozszerzeniem, polskie było zajęte, pozostałe były wolne. Zdecydowałem się ostatecznie na „com”.

Zakup domeny i zaparkowanie poszło bez żadnych problemów, podobnie jak przekierowanie poprzedniej domeny na nową. Wystarczyło wejść w domeny zaparkowane i dodać nową domenę, a następnie przekierować starą domenę na nową. Chociaż nie do końca dobrze poszło z tym przekierowaniem starej domeny.

1-zaparkowane-domeny

Problem 1.

Po zaparkowaniu nowej domeny i przekierowaniu starej wystąpił pewien problem. Po wpisaniu w przeglądarkę bszpasja.pl strona gładko przechodziła na jakosiagaccele.com. Jednak po wpisaniu dowolnej podstrony np. bszpasja.pl/newsletter/ strona pozostawał na bszpasja.pl/newsletter/ i nie przechodziła na odpowiednią stronę pod domeną jakosiagaccele.com. Rozwiązanie tego problemu opiszę poniżej.

PRZEKIEROWANIE 301

Na początek wyjaśniam, że przekierowanie 301 jest przekierowaniem stałym, które jest bardzo ważne w SEO. Przekierowuje ono linki ze starej strony na nową – tym samym po zmianie domeny nie traci ona ruchu, który pozyskała wcześniej.

Problem 1 c.d.

Z przekierowaniem 301 miałem sporo problemów. Pomimo że był to pierwszy punkt na mojej liście, to ostatecznie zrobiłem go w niedzielę jako ostatni. Prawdopodobnie zabrakło mi umiejętności lub robiłem jakiś prosty szkolny błąd.

W końcu przy pomocy wtyczki Simple 301 Redirects dokonałem tego, czego nie mogłem zrobić przez poprzednie dwa dni. Tak więc nagle w niedzielę udało mi się przekierować jedną podstroję, a potem kolejną i następne. Co prawda metoda była bardzo nużąca i polegała na robieniu w kółko “kopiuj / wklej”, to jednak w moim przypadku skuteczna. Poniżej część efektów mojej pracy.

2-przekierowanieZMIANA WEWNĘTRZNYCH ODNOŚNIKÓW

Miałem ich sporo i ręczna zmiana odnośników w artykułach, stronach i innych miejscach zajęłaby mi pewnie kilka godzin i nadal miałbym wątpliwości co do efektu tych prac. Po krótkich poszukiwaniach na forach i blogach pomogła mi wtyczka Velvet Blues Update URLs.

3-update-urlsDziałanie wtyczki jest bardzo proste. W pierwsze pole wpisujemy starą domenę. W drugie pole wpisujemy nową domenę. Następnie zaznaczamy pięć górnych pól (ostatniego nie zaznaczamy) i klikamy przycisk Update URLs Now. Po chwili gotowe. Wszystkie stare odnośniki zostały zamienione na nowe.

Jedyne miejsce, gdzie nie dokonały się zmiany to plugin newslettera, tam wszystkie zmiany musiałem wykonać ręcznie, ale nie było tego za dużo.

NEWSLETTER

Problem 2.

Wtyczka Velvet Blues Update URLs jest bardzo fajna, jednak nie dokonała zmiany starej domeny na nową we wtyczce Newsletter.

W związku z tym konieczna była ręczna zmiana wszystkich odnośników na podstronach związanych z:

  • zapisaniem się do newslettera,
  • wypisaniem się z newslettera,
  • oraz w zaplanowanych już do wysyłki wiadomościach z informacją o nowych postach.

ZMIANA USTAWIEŃ CRONA

Problem 3.

Zapomniałem o zmianie ustawień crona serwerowego. Dopiero w poniedziałek po informacji przesłanej przez Mateusza Kiszło z bloga http://www.jakzarabiacpieniadze.com.pl/ poprawiłem ustawienia crona.

W związku z tym, że wyłączyłem wbudowanego w WordPressie crona, musiałem dokonać zmiany w ustawieniach crona serwerowego. Zmian dokonałem w Zadaniach crona w cPanelu. U mnie po zmianie wygląda to tak (w moim przypadku cron uruchamia zadania co godzinę):

4-cronZMIANA E-MAILI

Wraz ze zmianą domeny zmieniłem też emaila z kontakt@bszpasja.pl na piotr.szostak@jakosiagaccele.com. Ten pierwszy zostawiłem sobie i ustawiłem przekierowanie na nowy adres. Tym samym nic mi nie umknie, a odpowiem już z nowego adresu.

TOŻSAMOŚĆ WITRYNY

Na następny ogień poszła tożsamość witryny, której ustawienia zmieniłem:

  • w ustawieniach tematu strony (u mnie tych zmian można dokonać w Personalizacji tematu). Zmieniłem: Tytuł witryny, Opis i Ikonę witryny.
  • w ustawieniach Yoast SEO. Tu zmian było sporo, więc zamiast zamieszczać kilka zrzutów ekranu wymienię ścieżki do miejsc, w których dokonywałem zmian:

 – Dashboard \ Twoje dane,

 – Tytuły i Meta Tagi \ Strona główna,

 – Tytuły i Meta Tagi \ Typy treści,

 – Tytuły i Meta Tagi \ Taksonomie,

 – Tytuły i Meta Tagi \ Archiwa,

 – Społeczności \ Profile,

 – Społeczności \ Facebook,

 – dodatkowo zmiany wymagał adres strony w Ustawieniach Search Console, ale o tym za chwilę.

  • w ustawieniach ogólnych i w ustawieniach profilu, gdzie zmieniłem nazwę bloga i jego adres.

USTAWIENIA SEARCH CONSOLE

W Search Console dodałem nową domenę w dwóch wersjach jakosiagaccele.com i www.jakosiagaccele.com. Jednocześnie wykasowałem poprzednie domeny bszpasja.pl i www.bszpasja.pl (nie wiem, czy było to konieczne). Potem tylko ponownie uwierzytelniłem witrynę w Yoast SEO \ Search Console \ Ustawienia.

6-search-consoleUSTAWIENIA GOOGLE ANALTICSY

W Google Analytics nic nie zmieniałem, ponieważ korzystam nadal z tego samego Tracking ID co wcześniej.

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Zmiana nazwy bloga pociągnęła za sobą zmianę na dwóch portalach społecznościowych, z których korzystam – Facebooka i Twittera. Na facebooku zmieniłem nazwę z @bszpasja na @jakosiagaccele.

Na Twitterze zmieniłem nazwę z @bszpasja na @pioszos. Zmieniłem też adres bloga na Goldenline.

Wraz ze zmianą w MS musiałem dokonać zmiany adresów profili społecznościowych w WordPressie, w następujących miejscach:

  • w ustawieniach tematu,
  • w ustawieniach Yoast SEO,
  • oraz w ustawieniach Newslettera.

POZOSTAŁE SERWISY I STRONY

Dodałem nową domenę do Programu Partnerskiego Ceneo. Dodałem też nową domenę do Disqus, który obsługuje komentarze na mojej stronie.

Najwięcej „zabawy” miałem w Hootsuite, w którym planuje publikacje wiadomości na Facebooka i Twittera. Tam musiałem zmienić ręcznie każdy stary link na nowy. Zajęło mi to ponad godzinę.

POWIADOMIENIE CZYTELNIKÓW

Na koniec pozostało mi powiadomić o zmianach Was. Napisałem krótki artykuł na blogu oraz przygotowałem informacje na ten temat na Twittera i Facebooka. Opublikowałem to wszystko, wyłączyłem komputer i poszedłem na spacer z żoną i córką.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez RhondaK Native Florida Folk Artist i pobrane z Unsplash.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone