Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Jak lepiej podejmować decyzje?

jak podejmować decyzje

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Podobnie jak analiza konsekwencji gorszego scenariusza, tak metoda 10-10-10 pomaga szybciej i lepiej podejmować decyzje. Przy czym doskonale sprawdza się zarówno na etapie  planowania, jak i w codziennym dokonywaniu wyborów.

JAK DZIAŁA METODA 10-10-10?

Za każdym razem, gdy stajesz przed wyborem i masz wątpliwości, to zadajesz sobie pytanie: Jakie będą konsekwencje podjęcia tej decyzji…

  • …za 10 minut?
  • …za 10 miesięcy?
  • …za 10 lat?

Takie szybkie porównanie konsekwencji w trzech różnych odcinkach czasu pozwala na złapanie pewnego dystansu do decyzji. Tym samym zyskujesz odpowiednią perspektywę do podjęcia lepszej decyzji. Dzięki temu łatwiej będzie Ci odrzucić nieistotne zadania, zbędne aktywności i niewłaściwe cele.

PRZYKŁAD

Jednym z moich marzeń było kiedyś kupno konsoli do gier. Na studiach poświęcałem mnóstwo czasu na granie. Sprawiało mi ono dużo przyjemności. Zresztą do dzisiaj jak widzę trailery gier, to najchętniej od razu bym chwycił za pada i grał. Nie mam jednak na czym grać. Za każdym razem, gdy pojawiała się taka myśl, od razu za nią podążała chęć kupna konsoli. Wtedy zaczynałem się zastanawiać, co by się stało, gdybym kupił konsolę:

  • …za 10 minut – kupiłbym konsolę, czyli spełniłbym marzenie, ale do tego wydałbym sporo pieniędzy,
  • …za 10 miesięcy – grałbym na konsoli w wypasione gry, nie miałbym czasu na inne aktywności, które są dla mnie ważne. Prawdopodobnie konsola byłaby przyczyną konfliktów z żoną i córką (z każdą z nich z innych powodów),
  • …za 10 lat – konsola byłaby przestarzałym gratem, na którym nie szłoby grać w żadne nowe gry i leżałaby pewnie na dnie jakiejś szafy lub w piwnicy.

Tym samy za każdym razem rezygnowałem z jej zakupu.

PRIORYTETY I METODA 10-10-10

Metoda 10-10-10 doskonale uzupełnia się z metodą ABC, ABCD i ABCDE oraz metodą ALPEN. Pozwala w prosty sposób, w każdej z wyżej wymienionych metod nadawać odpowiednie priorytety zadaniom. Dzięki temu łatwiej jest je przyporządkować do właściwych grup.

Podobnie jak zasada Pareto, metoda 10-10-10 wspiera autorefleksję i pomaga podejmować lepsze decyzje. Oczywiście metoda ta nie zadziała, jeżeli nie będziesz uważny i nie będziesz podważał swoich decyzji. Dzięki temu będzie Ci też łatwiej zrezygnować z pożeraczy czasu, takich jak buszowanie po Internecie, czy szwendanie się po Facebooku.

Źródło:

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Jens Lelie i pobrane z Unsplash.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].