Jak lepiej podejmować decyzje?

Podobnie jak analiza konsekwencji gorszego scenariusza, tak metoda 10-10-10 pomaga szybciej i lepiej podejmować decyzje. Przy czym doskonale sprawdza się zarówno na etapie  planowania, jak i w codziennym dokonywaniu wyborów.

JAK DZIAŁA METODA 10-10-10?

Za każdym razem, gdy stajesz przed wyborem i masz wątpliwości, to zadajesz sobie pytanie: Jakie będą konsekwencje podjęcia tej decyzji…

  • …za 10 minut?
  • …za 10 miesięcy?
  • …za 10 lat?

Takie szybkie porównanie konsekwencji w trzech różnych odcinkach czasu pozwala na złapanie pewnego dystansu do decyzji. Tym samym zyskujesz odpowiednią perspektywę do podjęcia lepszej decyzji. Dzięki temu łatwiej będzie Ci odrzucić nieistotne zadania, zbędne aktywności i niewłaściwe cele.

PRZYKŁAD

Jednym z moich marzeń było kiedyś kupno konsoli do gier. Na studiach poświęcałem mnóstwo czasu na granie. Sprawiało mi ono dużo przyjemności. Zresztą do dzisiaj jak widzę trailery gier, to najchętniej od razu bym chwycił za pada i grał. Nie mam jednak na czym grać. Za każdym razem, gdy pojawiała się taka myśl, od razu za nią podążała chęć kupna konsoli. Wtedy zaczynałem się zastanawiać, co by się stało, gdybym kupił konsolę:

  • …za 10 minut – kupiłbym konsolę, czyli spełniłbym marzenie, ale do tego wydałbym sporo pieniędzy,
  • …za 10 miesięcy – grałbym na konsoli w wypasione gry, nie miałbym czasu na inne aktywności, które są dla mnie ważne. Prawdopodobnie konsola byłaby przyczyną konfliktów z żoną i córką (z każdą z nich z innych powodów),
  • …za 10 lat – konsola byłaby przestarzałym gratem, na którym nie szłoby grać w żadne nowe gry i leżałaby pewnie na dnie jakiejś szafy lub w piwnicy.

Tym samy za każdym razem rezygnowałem z jej zakupu.

PRIORYTETY I METODA 10-10-10

Metoda 10-10-10 doskonale uzupełnia się z metodą ABC, ABCD i ABCDE oraz metodą ALPEN. Pozwala w prosty sposób, w każdej z wyżej wymienionych metod nadawać odpowiednie priorytety zadaniom. Dzięki temu łatwiej jest je przyporządkować do właściwych grup.

Podobnie jak zasada Pareto, metoda 10-10-10 wspiera autorefleksję i pomaga podejmować lepsze decyzje. Oczywiście metoda ta nie zadziała, jeżeli nie będziesz uważny i nie będziesz podważał swoich decyzji. Dzięki temu będzie Ci też łatwiej zrezygnować z pożeraczy czasu, takich jak buszowanie po Internecie, czy szwendanie się po Facebooku.

Źródło:

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Jens Lelie i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

koło życia

Koło życia

Czasami nachodzi nas refleksja, że coś jest nie tak w naszym życiu, czegoś nam brakuje. Czujemy, że coś musimy zmienić, ale nie wiemy co. W

produktywność

Rób mniej, ale lepiej i mądrzej

Zazwyczaj, gdy myślimy o produktywności, czy efektywności, to jednym z pierwszy skojarzeń, jakie przychodzą nam do głowy, jest robienie więcej i szybciej. Ba wydaje nam

E-BOOK "JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?"

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK I POBIERZ ZA DARMO E-BOOKA “JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?”

Znajdziesz w nim 15 trików, które przykleją do Ciebie Twoje cele i nawyki.

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim 15 tricków, które spowodują, że Twoje cele i nawyki przykleją się do Ciebie.