Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Jak długo buduje się nawyk?

budowanie nawyków

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Wokół budowania nawyków powstało wiele mitów, niedopowiedzeń i nieporozumień. Jednym z nich jest kwestia czasu jaki jest potrzebny do wypracowania nowego nawyku, tak aby wszedł nam w krew i stał się, no właśnie, stał się nawykiem.

21 DNI

Podobno wystarczy tylko 21 dni, aby zbudować nawyk. W końcu masa kursów, webinarów, książek i poradników tak twierdzi, to musi to być prawda. Oczywiście może tak być, ale tak naprawdę 21 dni, to mit.

Mit, który wyrósł na badaniach, ale dotyczących czegoś całkiem innego niż budowanie nawyków. W latach 60-tych XX wieku doktor Maxwell Maltz, amerykański chirurg plastyczny, zauważył, że pacjenci po operacji plastycznej potrzebowali około 21 dni, aby przyzwyczaić się do nowego wyglądu. Przez nadinterpretację wyniki te zostały zaadaptowane na potrzeby rozwoju osobistego i budowania nawyków. Autorzy, guru rozwoju osobistego i szkoleniowcy obiecywali i nadal obiecują, że każdy nawyk można zbudować w 21 dni. Niestety nie jest to prawda.

30 DNI

To druga popularna liczba dni potrzebnych na zbudowanie nawyku. 30 dni, bo tyle liczy miesiąc, bardzo łatwo policzyć. Startujemy pierwszego dnia miesiąca i kończymy ostatniego dnia miesiąca. Możemy w ten sposób łatwo sprawdzić, jak nam poszło. W Internecie jest masa wyzwań, które obiecują lub zachęcają do budowania nawyków w 30 dni. Niestety 30 dni, to również mit niepoparty żadnymi badaniami.

A JAKA JEST PRAWDA?

To zależy. W 2009 roku badacze z University Collage of London przeprowadzili eksperyment dotyczący budowania nawyków. W eksperymencie brało udział prawie stu ochotników, którzy mieli za zadanie wyrobić sobie nawyk w jednej z kilku kategorii:

  • jedzenie,
  • picie,
  • aktywność fizyczna.

Na przykład wypijać szklankę wody po obiedzie, robić przysiady po porannej kawie, czy też iść na spacer po śniadaniu.

Każdy z uczestników miał przez 12 tygodni wykonywać wybraną przez siebie czynność, ostatecznie badania trwały dłużej. Większości z nich udało się zrealizować plany i zbudowali nowe nawyki. Aby osiągnąć 95% automatyzację wykonywania czynności, uczestnicy eksperymentu potrzebowali od 18 do 254 dnia, a średni czas potrzebny na zbudowanie nawyku wynosił 66 dni.

Jednym z czynników, który spowodował taką rozbieżność w czasie budowania nawyku, był rodzaj czynności, którą wykonywali uczestnicy badania i tak:

  • najmniej czasu wymagało zbudowanie nawyku związanego z piciem (sic!), bo średnio 59 dni,
  • zbudowanie nawyku związanego z jedzeniem zajmowało średnio 65 dni,
  • najwięcej natomiast czasu zajmowało budowanie nawyków związanych z ćwiczeniami fizycznymi. Średni czas na zbudowanie takiego nawyku zajmowało 91 dni.

Więc jeżeli planujesz zmianę nawyków żywieniowych, czy zacząć uprawiać sport, to przygotuj się na zdecydowanie dłuższy czas niż magiczne 21 dni.

CZY CZAS MA TAK NAPRAWDĘ ZNACZENIE?

Mam wrażenie, że w budowaniu nawyków za bardzo skupiamy się na czasie jaki jest potrzebny na ich wyrobienie, a nie na samej czynności. Pewnie to wina części branży rozwoju osobistego, która próbuje nas złapać w marketingową pułapkę szybkich rezultatów. Tak jakby przekroczenie jakiegoś magicznego progu powtórzeń spowodowało, że od tego czasu dana czynność będzie wykonywała się sama. A my nie będziemy musieli nic robić.

To jest jednak błędne założenie, zamiast skupiać się na czasie, powinniśmy skupiać się na samej czynności. W końcu chcemy ją wykonywać przez całe, albo prawie całe życie, więc tak naprawdę nie ma znaczenia, kiedy zbudujmy nawyk. Ważne abyśmy wytrwali w tym co dla nas ważne.

 

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Jeremy Bishop i pobrana z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].