Jak czytać więcej książek?

Czytanie książek to jedna z moich ulubionych aktywności. Czytam regularnie i sprawia mi to dużo radości, chociaż znalezienie czasu na książkę nie zawsze jest łatwe. Jest jednak kilka sposobów na to by każdego dnia mieć na to czas.

9 sposobów na to by czytać więcej książek

1. Nie czytaj bo musisz

Czytaj książki dla przyjemności. Szukaj takich książek, które najbardziej Cię interesują. Nie zmuszaj się do czytania literatury klasycznej, czy noblistów, nawet wtedy, gdy inni mówią, że wypada ich znać. Czytaj to co sprawia Ci przyjemność.

2. Wykorzystuj wolne chwile

Jednym z najczęstszych powodów nieczytania książek jest brak czasu. Dlatego staraj się wykorzystywać każdą wolną chwilę na czytanie książek. Możesz czytać w toalecie, czy podczas dojazdów do pracy i powrotów do domu. Każde 10 – 15 minut ma znaczenie. Z czasem może się okazać, że ten czas ulegnie wydłużeniu, a Tobie będzie zdecydowanie łatwiej go znaleźć.

3. Noś ze sobą książkę

Miej pod ręką książkę, tak abyś zawsze mógł z łatwością po nią sięgnąć. Doskonale mogą się sprawdzić tutaj e-booki, które pobierzesz na telefon.

4. Nie przerywaj czytania

Jak już zaczniesz czytać, to nie przerywaj go z byle powodu. Mam tu na myśli powiadomienia, SMSy, telefony itp. Najlepiej na czas czytania wyciszyć telefon tak by nie odrywał Cię od lektury.

5. Dołącz do społeczności czytelniczej

Jeżeli lubisz interakcje z innymi, to możesz czytać z innymi lub dzielić się z innymi swoimi przeżyciami związanymi z czytaniem książek. Aby to robić możesz dołączyć do klubu czytelniczego, grupy na Facebooku, czy społeczność związanej z jakimś portalem lub blogiem poświęconym książkom.

6. Uczyń z czytania nawyk

Dodaj do swojej codziennej rutyny stały punkt, którym jest czytanie książek. To może być wspomniane już wcześniej 10 – 15 minut, na przykład po obiedzie, kolacji lub tuż przed snem. Tak naprawdę nie ma znaczenia kiedy to będzie, ważne abyś zbudował z tego stały nawyk. I zawsze o tej samej porze automatycznie sięgał po książkę.

7. Nie czytaj nudnych książek

Książki czytamy dla siebie i dla swojej przyjemności. Jeżeli książka nie sprawia Ci frajdy, brniesz przez nią, a na samą myśl o jej przeczytaniu dostajesz ciarek, to po prostu przestań ją czytać. Możesz dać jej jeszcze szansę, czytając kilkanaście kolejnych stron, rozdział lub dwa. Jeżeli to nie pomoże, to zrezygnuj i poszukaj innej książki.

8. Nie skupiaj się na szybkości czytania

Jeżeli czytasz dla przyjemności, to prędkość czytania nie ma znaczenia. W końcu to nie są zawody i z nikim się nie ścigasz.

9. Spróbuj audiobooków

Co prawda to nie papier, ale doskonale sprawdza się w czasie jazdy samochodem, rowerem, podczas biegania, czy sprzątania.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Kiyun Lee i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

produktywność

Zadania, których nie ma

Jaki jest najszybszy sposób na pozbywanie się zadań z „listy do zrobienia”? Wystarczy, że je z niej wykreślimy, albo jeszcze lepiej nie umieścimy ich w

nawyk

Jedna zmiana na raz!

Często jest tak, że chcemy dokonać dużych zmian w swoim życiu, takich jak zadbać o swoje zdrowie, zacząć uprawiać sport, być bardziej produktywnym, uczyć się,

E-BOOK "JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?"

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK I POBIERZ ZA DARMO E-BOOKA “JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?”

Znajdziesz w nim 15 trików, które przykleją do Ciebie Twoje cele i nawyki.

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim 15 tricków, które spowodują, że Twoje cele i nawyki przykleją się do Ciebie.