Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Jak czytać więcej książek?

jak czytać więcej książek
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Czytanie książek to jedna z moich ulubionych aktywności. Czytam regularnie i sprawia mi to dużo radości, chociaż znalezienie czasu na książkę nie zawsze jest łatwe. Jest jednak kilka sposobów na to by każdego dnia mieć na to czas.

9 sposobów na to by czytać więcej książek

1. Nie czytaj bo musisz

Czytaj książki dla przyjemności. Szukaj takich książek, które najbardziej Cię interesują. Nie zmuszaj się do czytania literatury klasycznej, czy noblistów, nawet wtedy, gdy inni mówią, że wypada ich znać. Czytaj to co sprawia Ci przyjemność.

2. Wykorzystuj wolne chwile

Jednym z najczęstszych powodów nieczytania książek jest brak czasu. Dlatego staraj się wykorzystywać każdą wolną chwilę na czytanie książek. Możesz czytać w toalecie, czy podczas dojazdów do pracy i powrotów do domu. Każde 10 – 15 minut ma znaczenie. Z czasem może się okazać, że ten czas ulegnie wydłużeniu, a Tobie będzie zdecydowanie łatwiej go znaleźć.

3. Noś ze sobą książkę

Miej pod ręką książkę, tak abyś zawsze mógł z łatwością po nią sięgnąć. Doskonale mogą się sprawdzić tutaj e-booki, które pobierzesz na telefon.

4. Nie przerywaj czytania

Jak już zaczniesz czytać, to nie przerywaj go z byle powodu. Mam tu na myśli powiadomienia, SMSy, telefony itp. Najlepiej na czas czytania wyciszyć telefon tak by nie odrywał Cię od lektury.

5. Dołącz do społeczności czytelniczej

Jeżeli lubisz interakcje z innymi, to możesz czytać z innymi lub dzielić się z innymi swoimi przeżyciami związanymi z czytaniem książek. Aby to robić możesz dołączyć do klubu czytelniczego, grupy na Facebooku, czy społeczność związanej z jakimś portalem lub blogiem poświęconym książkom.

6. Uczyń z czytania nawyk

Dodaj do swojej codziennej rutyny stały punkt, którym jest czytanie książek. To może być wspomniane już wcześniej 10 – 15 minut, na przykład po obiedzie, kolacji lub tuż przed snem. Tak naprawdę nie ma znaczenia kiedy to będzie, ważne abyś zbudował z tego stały nawyk. I zawsze o tej samej porze automatycznie sięgał po książkę.

7. Nie czytaj nudnych książek

Książki czytamy dla siebie i dla swojej przyjemności. Jeżeli książka nie sprawia Ci frajdy, brniesz przez nią, a na samą myśl o jej przeczytaniu dostajesz ciarek, to po prostu przestań ją czytać. Możesz dać jej jeszcze szansę, czytając kilkanaście kolejnych stron, rozdział lub dwa. Jeżeli to nie pomoże, to zrezygnuj i poszukaj innej książki.

8. Nie skupiaj się na szybkości czytania

Jeżeli czytasz dla przyjemności, to prędkość czytania nie ma znaczenia. W końcu to nie są zawody i z nikim się nie ścigasz.

9. Spróbuj audiobooków

Co prawda to nie papier, ale doskonale sprawdza się w czasie jazdy samochodem, rowerem, podczas biegania, czy sprzątania.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Kiyun Lee i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

nawyk

Czego lepiej unikać zmieniając nawyki

Przez ostatnie 10 lat nauczyłem się dużo na temat zmiany nawyków, poczynając od regularnego bieganie, odchudzania się, wczesnego wstawania, prowadzenia domowej księgowości, czy regularnego pisania

czytanie książek

Dlaczego warto czytać książki?

 Od kiedy pamiętam, uwielbiałem czytać książki. Co prawda lektury czytałem bardziej z obowiązku niż dla przyjemności, ale czytałem też masę innych książek, po które sięgałem

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo! Oprócz tego, w newsletterze, będziesz otrzymywał między innymi informację o nowych artykułach, produktach i usługach.