Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Introwertyk – 8 powodów, dla których introwertycy, to świetni pracownicy

introwertyk pracownik

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Często introwertycy postrzegani są przez pracowników negatywnie. Zaczyna się to już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Dzieje się tak, dlatego, że pracodawcy uważają ich za zbyt cichych, nieśmiałych i zdystansowanych, a więc nienadających się do pracy w zespole, zwłaszcza w „młodym dynamicznym zespole”. To krzywdzący stereotypy.

Krzywdzący nie tylko dla introwertyków, ale również dla firm, które odrzucają ich w czasie procesu rekrutacji, czy awansu decydując się na bardziej przebojowych ekstrawertyków. A introwertycy posiadają mnóstwo wartościowych cech, które mogą bardzo wzmocnić firmę i zespół, do którego poszukiwany jest nowy pracownik. W tym artykule znajdziesz 8 najważniejszych z nich.

1. INTROWERTYCY SĄ SAMODZIELNI

Pomimo że potrafią pracować w zespole, to najlepiej czują się, gdy mogą pracować samodzielnie. Dotyczy to zarówno wykonywania swoich obowiązków, jak i uczenia się, czy zdobywania nowych umiejętności.

Nie mają problemów z rozpoczynaniem pracy nad nowymi projektami. Nie potrzebują też do tego specjalnego zaproszenia, nie mają potrzeby oglądania się na innych i czekania, aż ktoś pierwszy zacznie pracę.

Zatem jeżeli szukasz pracownika, który będzie samodzielny i nie będzie bał się pracy w pojedynkę, to introwertyk będzie najlepszym wyborem.

2. WIĘKSZOŚĆ INTROWERTYKÓW JEST KREATYWNA

Introwertycy spędzają mnóstwo czasu na myśleniu, rozważaniu i analizowaniu informacji, to ich sposób na poznanie i zrozumienie świata. O ile ekstrawertycy mają potrzebę wypowiedzenia na głos swoich myśli i przedyskutowania ich z innymi, o tyle introwertycy obracają problemy w głowie i analizują je z różnych stron. W związku z tym są w stanie dostrzec rozwiązania, które mogą przeoczyć ich koledzy.

Jeżeli Twoja firma potrzebuje osób kreatywnych, które będą pracowały nad nowymi produktami, usługami, czy opracowywały strategię działania firmy, to warto sięgnąć po introwertyków. Oni zawsze mają w głowie masę nowych pomysłów.

3. INTROWERTYCY NAJPIERW MYŚLĄ POTEM MÓWIĄ

Introwertycy zazwyczaj postrzegani są jako osoby mało rozmowne i ciche, i jest to prawda. Ale gdy się odzywają, to mądrze jest ich posłuchać.

O ile ekstrawertycy bardzo często mówią to, co pierwsze przyjdzie im do głowy, o tyle introwertycy pomyślą, zanim się odezwą. I zazwyczaj odzywają się tylko wtedy, gdy mają coś wartościowego do powiedzenia.

Na spotkaniach nie marnują czasu na pogaduszki, tylko skupiają się na rozwiązywaniu problemów. Spotkania introwertyków, w których uczestniczyłem trwały, zazwyczaj trzy razy krócej i częściej kończyły się rozwiązaniem problemu, niż spotkania z ekstrawertykami.

4. INTROWERTYCY MYŚLĄ W DŁUGIEJ PERSPEKTYWIE

Laurie Helgoe, profesor na West Virginia University School of Medicine, wskazuje, że introwertycy lubią pracować nad długoterminowymi projektami i rzadziej ulegają rozproszeniu oraz potrzebie natychmiastowej gratyfikacji. Dodatkowo starają się unikać sytuacji, w których krótkoterminowe zyski, mogą doprowadzić do utraty długoterminowych korzyści.

5. INTROWERTYCY TO DOSKONALI SŁUCHACZE

Ponieważ introwertycy są z natury bardziej refleksyjni, to z większą uważnością słuchają tego, co mają do powiedzenia inni. W przeciwieństwie do ekstrawertyków nie przerywają innym, ponieważ nie mogą się doczekać, kiedy zostaną wysłuchani, ale dlatego, że mają coś ważnego do zakomunikowania.

Zresztą, zanim coś powiedzą, zastanowią się nad tym, co zostało powiedziane i co oni chcą odpowiedzieć. W przeciwieństwie do ekstrawertyków bardziej cenią pomysły współpracowników i chętniej biorą je pod uwagę.

6. INTROWERTYCY MOGĄ BYŚ WSPANIAŁYMI PRZYWÓDCAMI

Wynika to nie tylko z posiadanej wiedzy, umiejętności długoterminowego myślenia i kreatywności, ale również z umiejętności słuchania innych oraz zdolności do motywowania. To ostatnie dotyczy zwłaszcza motywowania osób do nich podobnych. Introwertycy potrafią zachęcić innych do bycia bardziej kreatywnymi i proaktywnymi niż ekstrawertycy i robią to w zdecydowanie mniej nachalny sposób niż ich ekstrawertyczni koledzy.

7. INTROWERTYCY NIE MUSZĄ BYĆ W CENTRUM UWAGI

O ile wielu ekstrawertyków ma potrzebę bycia w centrum uwagi i dominowania nad resztą zespołu, czy „błyszczenia w świetle reflektorów”, to introwertycy są bardziej zainteresowani wykonaniem pracy.

8. INTROWERTYCY SĄ BARDZIEJ PRODUKTYWNI

Introwertycy potrafią skupić się na długi czas nad jednym zadaniem. Do tego rzadziej wdają się w dyskusje, plotki, czy biurowe pogaduszki.

INNE ARTYKUŁY O INTROWERTYKACH

Jestem Rzecznikiem (INFJ), a Ty kim jesteś?

Introwertyk – 12 powodów, dla których fajnie nim być

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Annie Spratt i pobrane Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone