Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Dwie listy, które pomogą Ci się ogarnąć

dwie listy na różne zadania
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Są dwa rodzaje zadań, z którymi jest zawsze problem. Krótkie proste zadania zajmujące mało czasu i duże pomysły, które wymagają czasu, by je zrealizować.

Często zarówno jedne, jak i drugie powodują mnóstwo zamieszania i nerwów. Te pierwsze małe zadania dlatego, że jest ich dużo i są w stanie wypełnić cały dostępny czas, jeżeli im na to pozwolimy. Te drugie natomiast przerażają swoją wielkością. Do tego zazwyczaj wpadają do naszej głowy w najmniej spodziewanych momentach. Mają jednak pewną zaletę, jest ich zdecydowanie mniej od tych pierwszych zadań. Aby ogarnąć zarówno jedne, jak i drugie zadania można skorzystać z:

 • listy zadań w „5 minut”,
 • listy pomysłów.

LISTA ZADAŃ W „5 MINUT”

Jest masa zadań, których wykonanie zajmuje mało czasu i można je zrealizować w 5 minut lub krócej. To może być:

 • ułożenie dokumentów do segregatora,
 • podlanie kwiatów,
 • rozpakowanie zmywarki,
 • przeczytanie krótkiego artykułu,
 • nauka kilku słów lub zwrotów w języku obcym,
 • zrobienie kilku ćwiczeń,
 • wykonanie krótkiego telefonu,
 • wysłanie e-maila,
 • itp.

W ciągu dnia znajdziesz mnóstwo chwil, które są za krótkie na to, by wykonać większe zadanie, ale nie na tyle krótkie, by z nich nie skorzystać. To może być czas, gdy:

 • czekasz do lekarza,
 • czekasz na spotkanie,
 • jedziesz tramwajem lub autobusem,
 • masz przerwę pomiędzy zajęciami na uczelni,
 • itd.

Tak naprawdę ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i to zarówno w zakresie wyboru 5-minutowych zadań, jak i momentów, w których będziesz chciał je wykonać.

LISTA POMYSŁÓW

Notowaniu pomysłów poświeciłem osobny artykule, w którym szczegółowo wyjaśniam jak radzić sobie z notowaniem i jakie techniki do tego stosować. W tym artykule chciałbym skupić się na zachęceniu Cię do notowania pomysłów i pokazać płynące z tego korzyściach.

Pierwszą korzyścią z notowania pomysłów jest to, że nie będziesz o nich zapominał. Nie wiem jak Ty, ale ja często zapominałem o świetnych pomysłach w natłoku codziennych obowiązków i szumu informacyjnego, który mnie otaczał. Zazwyczaj było tak, że wpadał mi do głowy świetny pomysł. Stwierdzałem, że zapiszę go w domu, gdy będę mniej zajęty. Potem przez moją głowę przetaczał się tabun różnych myśli, które zmywały ten świetny pomysł jak fala tsunami. Gdy przychodziłem do domu, stwierdzałem, że miałem coś zapisać, ale nie mogłem sobie przypomnieć, co to było.

Z tego powodu zacząłem notować wszystkie pomysły, które uważałem za świetne. Kwestia weryfikacji jakości pomysłów to już inny temat, ale najpierw trzeba mieć co weryfikować.

Jestem pewien, że wszystkich pomysłów nie uda się zrealizować, nie wszystkie też będą warte realizacji, ale dzięki ich zapisywaniu będziesz miał wybór – realizować, czy nie.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez harun asrori i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

metoda 4d

Metoda 4D

Borykasz się z dużą liczbą e-maili, ktoś coś ciągle od Ciebie chce? Jest proste rozwiązanie pomagające poradzić sobie z nadmiarem zadań i wiadomości.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo! Oprócz tego, w newsletterze, będziesz otrzymywał między innymi informację o nowych artykułach, produktach i usługach.