Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

W poszukiwaniu doskonałości w biznesie

W poszukiwaniu doskonałości w biznesie

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Książka W poszukiwaniu doskonałości w biznesie została już zaliczona do klasyki publikacji poświęconych biznesowi (goodreads.com zaliczył ją 100 najlepszych książek poświęconych biznesowi, wydawnictwo Bloomsbury określiło ją mianem najlepszej książki wszechczasów poświęconej biznesowi, NPR zaliczył ją do grupy trzech najważniejszych książek biznesowych tysiąclecia).

Książka została wydana pierwszy raz w 1982 roku i od razu stała się bestsellerem (w pierwszych czterech latach od jej wydania sprzedano jej ponad 3 miliony egzemplarzy). Napisana została przez dwóch specjalistów z zakresu zarządzania, Thomasa J. Petersa i  Roberta H. Watermana, Jr.

Robert H. Waterman, Jr. ukończył Colorado School of Mines oraz uzyskał dyplom MBA na Stanford University. Pracował 21 lat w McKinsey & Company, a obecnie kieruje własną firmą The Waterman Group, Inc. Natomiast Thomas J. Peters to amerykański pisarz i guru zarządzania (znalazł się we wszystkich 7 rankingach Thinkers50). Uzyskał dyplom MBA i tytuł doktora na Stanford Business School. 7 lat pracował w McKinsey & Company, które opuściłby zostać niezależnym konsultantem. Obecnie prowadzi własną firmę doradczą Tom Peters Company.

r8Powracając do książki, jej celem było niewątpliwie rozpropagowanie odkryć, które dokonali autorzy podczas swoich badań obejmujących 43 najlepiej zarządzane przedsiębiorstwa amerykańskie (między innymi HP, IBM, Procter & Gamble, McDonald’s, Mariott, Avon, Disney Company). Zadanie, jakie postawili sobie autorzy podczas prowadzonych badań, dotyczyło odkrycia sekretu skutecznego zarządzania w biznesie, a wnioski z tych badań pozwoliły im sformułować 8 takich zasad, do których należą:

  • tendencja do działania,
  • bycie blisko klienta,
  • autonomia i przedsiębiorczość,
  • wydajność dzięki ludziom,
  • aktywne zaangażowanie, kierowanie się wartościami,
  • róbmy swoje,
  • prosta forma, niewielki personel administracyjny,
  • jednoczesne występowanie luźnych i sztywnych właściwości organizacyjnych.

Książkę czyta się dobrze, jest napisana prostym i zrozumiałym językiem, pełna przykładów, czasami wręcz można odnieść wrażenie, że jest ich więcej niż teorii, co moim zdaniem jest dużym plusem tej publikacji. Niestety niektóre z przedsiębiorstw będących podmiotem badań obecnie nie istnieją lub przestały być wspaniałymi – co wielokrotnie wytykano autorom książki jako zarzut, że przedstawione w niej teorie są nieskuteczne. Tom Peters w odpowiedzi na te zarzuty wskazywał niezmiennie, że stało się tak przede wszystkim dlatego, że firmy te odeszły od stosowania powyższych zasad.

Pomimo upływu ponad 30 lat od pierwszej publikacji książka zachowała nadal swoją aktualność w zakresie wiedzy i zasad dotyczących motywowania, przewodzenia i dążenia do długotrwałego sukcesu w biznesie. Może nie jest to tak dobrze udokumentowana pod względem podejścia metodologicznego książka, jak Wizjonerskie organizacje i Od dobrego do wielkiego (obie pióra Collinsa), ale moim zdaniem powinien znać ją każdy szanujący się menadżer i student zarządzania.

OCENA:

Przystępność treści: treść przedstawiona w sposób przystępny

Sposób prezentacji treści: słaba strona edytorska

Ocena końcowa:  warto przeczytać W poszukiwaniu doskonałości w biznesie, nie będziesz żałował poświęconego na nią czasu.

Więcej książek, które warto przeczytać znajdziesz tutaj.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

plan tygodnia

Jak robić, żeby zrobić?

Jeśli kiedykolwiek przebiegłeś więcej niż kilka kilometrów, prawdopodobnie wiesz, dlaczego musisz przez cały bieg trzymać równe tempo. Biegacze, którzy nie mają doświadczenia i zaczynają długodystansowy

produktywność

Jak nie stać się robotem?

Co jakiś czas spotykam się z kimś, kto uważa, że produktywność zamienia ludzi w roboty. Mówią: Skupiając się na produktywności, możemy zrobić więcej, ale jakim

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone