W poszukiwaniu doskonałości w biznesie

Książka W poszukiwaniu doskonałości w biznesie została już zaliczona do klasyki publikacji poświęconych biznesowi (goodreads.com zaliczył ją 100 najlepszych książek poświęconych biznesowi, wydawnictwo Bloomsbury określiło ją mianem najlepszej książki wszechczasów poświęconej biznesowi, NPR zaliczył ją do grupy trzech najważniejszych książek biznesowych tysiąclecia).

Książka została wydana pierwszy raz w 1982 roku i od razu stała się bestsellerem (w pierwszych czterech latach od jej wydania sprzedano jej ponad 3 miliony egzemplarzy). Napisana została przez dwóch specjalistów z zakresu zarządzania, Thomasa J. Petersa i  Roberta H. Watermana, Jr.

Robert H. Waterman, Jr. ukończył Colorado School of Mines oraz uzyskał dyplom MBA na Stanford University. Pracował 21 lat w McKinsey & Company, a obecnie kieruje własną firmą The Waterman Group, Inc. Natomiast Thomas J. Peters to amerykański pisarz i guru zarządzania (znalazł się we wszystkich 7 rankingach Thinkers50). Uzyskał dyplom MBA i tytuł doktora na Stanford Business School. 7 lat pracował w McKinsey & Company, które opuściłby zostać niezależnym konsultantem. Obecnie prowadzi własną firmę doradczą Tom Peters Company.

r8Powracając do książki, jej celem było niewątpliwie rozpropagowanie odkryć, które dokonali autorzy podczas swoich badań obejmujących 43 najlepiej zarządzane przedsiębiorstwa amerykańskie (między innymi HP, IBM, Procter & Gamble, McDonald’s, Mariott, Avon, Disney Company). Zadanie, jakie postawili sobie autorzy podczas prowadzonych badań, dotyczyło odkrycia sekretu skutecznego zarządzania w biznesie, a wnioski z tych badań pozwoliły im sformułować 8 takich zasad, do których należą:

  • tendencja do działania,
  • bycie blisko klienta,
  • autonomia i przedsiębiorczość,
  • wydajność dzięki ludziom,
  • aktywne zaangażowanie, kierowanie się wartościami,
  • róbmy swoje,
  • prosta forma, niewielki personel administracyjny,
  • jednoczesne występowanie luźnych i sztywnych właściwości organizacyjnych.

Książkę czyta się dobrze, jest napisana prostym i zrozumiałym językiem, pełna przykładów, czasami wręcz można odnieść wrażenie, że jest ich więcej niż teorii, co moim zdaniem jest dużym plusem tej publikacji. Niestety niektóre z przedsiębiorstw będących podmiotem badań obecnie nie istnieją lub przestały być wspaniałymi – co wielokrotnie wytykano autorom książki jako zarzut, że przedstawione w niej teorie są nieskuteczne. Tom Peters w odpowiedzi na te zarzuty wskazywał niezmiennie, że stało się tak przede wszystkim dlatego, że firmy te odeszły od stosowania powyższych zasad.

Pomimo upływu ponad 30 lat od pierwszej publikacji książka zachowała nadal swoją aktualność w zakresie wiedzy i zasad dotyczących motywowania, przewodzenia i dążenia do długotrwałego sukcesu w biznesie. Może nie jest to tak dobrze udokumentowana pod względem podejścia metodologicznego książka, jak Wizjonerskie organizacje i Od dobrego do wielkiego (obie pióra Collinsa), ale moim zdaniem powinien znać ją każdy szanujący się menadżer i student zarządzania.

OCENA:

Przystępność treści: treść przedstawiona w sposób przystępny

Sposób prezentacji treści: słaba strona edytorska

Ocena końcowa:  warto przeczytać W poszukiwaniu doskonałości w biznesie, nie będziesz żałował poświęconego na nią czasu.

Więcej książek, które warto przeczytać znajdziesz tutaj.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on pinterest
Udostępnij na Pinterest

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

nawyk

Jedna zmiana na raz!

Często jest tak, że chcemy dokonać dużych zmian w swoim życiu, takich jak zadbać o swoje zdrowie, zacząć uprawiać sport, być bardziej produktywnym, uczyć się,

zadania

Zasada trzech

Zasada trzech to jedna z najprostszych (dlatego ten artykuł jest tak krótki 🙂 i najbardziej efektywnych technik zarządzania czasem. Doskonale sprawdza się, gdy każdy Twój

jak czytać więcej książek

Jak czytać więcej książek?

Czytanie książek to jedna z moich ulubionych aktywności. Czytam regularnie i sprawia mi to dużo radości, chociaż znalezienie czasu na książkę nie zawsze jest łatwe.

E-BOOK "JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?"

KLIKNIJ W PONIŻSZY PRZYCISK I POBIERZ ZA DARMO E-BOOKA “JAK ZACZĄĆ I NIE PRZESTAĆ?”

Znajdziesz w nim 15 trików, które przykleją do Ciebie Twoje cele i nawyki.

Zostań subskrybentem bloga i otrzymaj dostęp do tego wszystkiego, do czego inni nie mają dostępu. Jedyne co trzeba zrobić, to kliknąć ten mały czerwony przycisk.

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Zebrałem w nim 15 tricków, które spowodują, że Twoje cele i nawyki przykleją się do Ciebie.