Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Dlaczego warto czytać książki?

czytanie książek

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

 Od kiedy pamiętam, uwielbiałem czytać książki. Co prawda lektury czytałem bardziej z obowiązku niż dla przyjemności, ale czytałem też masę innych książek, po które sięgałem z własnego wyboru. Czytałem kryminały, sf, fantasy, powieści przygodowe, biografie, książki historyczne, podróżnicze, przewodniki, poradniki, czy książki naukowe. Zawsze wiedziałem, że znajdę w nich rozrywkę i wiedzę.

Poniżej znajdziesz cztery najważniejsze powody, dla których warto sięgać po książki oraz podpowiedzi skąd je brać, oraz jak znaleźć więcej czasu na ich czytanie.

UCZYMY SIĘ

Książki to niezastąpiona źródło wiedzy. Dzięki książkom zdobywamy wiedzę o otaczającym nas świecie i lepiej rozumiemy zachodzące w nim procesy.

Do tego książki w przeciwieństwie do wielu innych źródeł informacji, książki omawiają bardzo szczegółowo zagadnienia, którym są poświęcone. O ile poszukiwania wiedzy można zacząć od Internetu, o tyle, jeżeli chcemy poznać dogłębnie jakiś temat lub znaleźć rozwiązanie bardzo specyficznego problemu, to bez książki się nie obejdzie. To właśnie za pośrednictwem książek swoją wiedzą dzielą się najtęższe umysły świata i to między innymi z książek zdobywają oni swoją wiedzę.

RELAKSUJEMY SIĘ

Ale z książek nie tylko musimy się uczyć, możemy je również czytać dla przyjemności. W końcu książki to doskonały sposób na relaks, odpoczynek i wyciszenie się po stresującym dniu. Co ciekawe już po 6 minutach czytania uczucie stresu obniża się o 60%. Ba czytanie jest trzy razy skuteczniejsze w redukcji stresu od spacerów i sześciokrotnie skuteczniej obniża stres w porównaniu z grami komputerowymi.

Nie ważne, jaki gatunek literacki lubisz czytać, czy to są kryminały, romanse, fantastyka, czy literatura popularnonaukowa. To wszystko nie ma znaczenia, ważne jest natomiast to, że czytasz i sprawia Ci to radość.

ROZWIJAMY WYOBRAŹNIĘ

Mamy naukę, mamy rozrywkę, a do tego dochodzi jeszcze rozwijanie wyobraźni. Książki mimochodem „zmuszają” nas do wysilenia mózgu i wyobrażenia sobie tego, o czym czytamy. Tym samym czytanie rozwija prawą półkulę mózgu, która odpowiada za kreatywne myślenie i zdolności artystyczne.

WZBOGACAMY SWOJE SŁOWNICTWO

Czytając książki wzbogacamy swoje słownictwo. To dzięki nim poznajemy nowe słowa i bezwiednie wprowadzamy je do swojego języka.

JAK ZNALEŹĆ CZAS NA CZYTANIE?

Jednym z najczęściej wskazywanych powodów nieczytania książek jest brak czasu. Co jest dziwne, ponieważ przeciętny Polak spędza przed telewizorem ponad 4 godziny dziennie, a przed ekranem telefonu komórkowego ponad 3 godziny. Wystarczy trochę ograniczyć czas spędzany przed telewizorem, czy ekranem smartfonu.

Jeżeli chcesz poznać więcej sposobów na znalezienie czasu na czytanie, zajrzyj do artykułu: Jak czytać więcej książek?.

SKĄD BRAĆ KSIĄŻKI?

Można je oczywiście kupić, ale to nie jest jedyne rozwiązanie. Książki można wypożyczać w bibliotekach, czytać w czytelniach, pożyczać od innych, brać udział w akcjach wymiany książek, czy sięgać po darmowe e-booki.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Joel Muniz i pobrane z Unsplash.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów za pomocą pisania

Niezwykle potężną techniką rozwiązywania problemów jest zapisanie ich. Wydaje się to dość banalne, ale często pozwala rozwiązać problemy, które wcześniej uważaliśmy za niemożliwe do rozwiązania.

Jak znależć czas?

Jak znaleźć czas?

Od razu na początku umówmy się co do jednej rzeczy. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu. Jesteśmy umówieni? Tak? To możesz czytać dalej.

nie mam czasu

Ile masz czasu?

Nie wiem, ile to już razy słyszałem od ludzi, że „nie mają wystarczająco dużo czasu” na robienie ważnych rzeczy w swoim życiu. Pewnie sam też

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].