Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Desktop Zero, czyli nie tylko pusty pulpit

desktop zero

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Masz bałagan na komputerze? Nie możesz niczego znaleźć, a jeżeli już znajdujesz, to zajmuje Ci to dużo czasu. Jeżeli tak, to może Ci pomóc Desktop Zero.

Pomysł Desktop Zero, czyli pustego pulpitu zrodził się na podstawie idei Inbox Zero. Tym razem zamiast zapełnionego po brzegi pulpitu, który na wielu znanych mi, i podejrzewam Ci, komputerach wygląda tak (może wśród nich jest też Twój komputer?):

pulpit z bałaganem

Nie wiem jak Ty, ale ja nie potrafię pracować, jeżeli mam bałagan na pulpicie. Do tego poświęcam więcej czasu na znalezienie pliku lub folderu niż wykonanie zadania. Dlatego od dawna jestem zwolennikiem nieumieszczania ikon na pulpicie wcale lub umieszczania jeden, czy dwóch najważniejszych. Co powiesz na tak minimalistyczny pulpit?

desktop zero

CO ZROBIĆ, ŻEBY TO OSIĄGNĄĆ?

Wystarczą trzy kroki, aby na twoim pulpicie zapanował porządek:

  1. Stwórz właściwy układ folderów.
  2. Posprzątaj pulpit i nie tylko.
  3. Utrzymuj pusty pulpit .

KROK 1: STWÓRZ WŁAŚCIWY UKŁAD FOLDERÓW

Zanim zaczniesz sprzątać na pulpicie, zadbaj o odpowiedni układ katalogów na komputerze. To jak będziesz katalogował pliki i foldery, zależy tak naprawdę od Ciebie. Ja stosuję podział na role jakie pełnie w swoim życiu (np. mąż, ojciec, syn, pracownik, bloger), możesz skatalogować pliki według innego kryterium. Ważne przy tym jest, żeby podział ten był czytelny dla Ciebie i jednoznacznie wskazywał, co znajdziesz w danym folderze.

KROK 2: POSPRZĄTAJ PULPIT I NIE TYLKO

Po stworzeniu odpowiedniego układu katalogów przenieś wszystkie pliki i foldery do właściwych folderów (nie tylko te z pulpitu, ale również z domyślnych lokalizacji, czy dysków). Następnie ukryj ikony na pulpicie, a tło zmień na jednolite kolorystycznie – mniej absorbuje uwagę i nie odciąga uwagi, od tego co robisz.

KROK 3: UTRZYMUJ PUSTY PULPIT

Zapisuj pliki za pierwszym razem we właściwym miejscu i jak ognia unikaj zapisywania plików na pulpicie lub w lokalizacji tymczasowej tłumacząc się brakiem czasu. Nie uwierzę w to. W dobrze zorganizowanym komputerze zapisanie pliku we właściwym miejscu nie powinno zająć więcej niż 30 sekund.

JAK ZASADA DESKTOP ZERO POMAGA W REALIZACJI CELÓW?

Zdarzało Ci się szukać nerwowo ważnego pliku zapisanego szybko w domyślnej lokalizacji lub na pulpicie? Takie pliki albo szybko giną w gąszczu innych tymczasowo tylko zapisanych w danym miejscu plików, albo są kasowane przy okazji porządków. Ich znalezienie często zajmuje sporo czasu, który można poświęcić, na bardziej wartościowe działania. Jeżeli zdarza Ci się mieć podobne problemy, to bądź pewien, że jeżeli zrobisz porządek na pulpicie i wszystko odpowiednio skatalogujesz, to już nigdy znalezienie jakiegokolwiek pliku nie zajmie Ci więcej niż kilka kliknięć. To pozwoli Ci ograniczyć stres oraz spowoduje, że nie będziesz wybijał się z rytmu, a zaoszczędzony czas  wykorzystasz na realizację swoich celów.

Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć jak uporządkować skrzynkę pocztową przeczytaj artykuł Inbox Zero, czyli porządek w skrzynce pocztowej.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Norbert Levajsics i pobrane z Unsplash.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].