Pierwsze miejsce w konkursie BLOGS from the HEART! 2020 w kategorii Pasja i Praca.

Czy problemy mogą być źródłem szczęścia?

AUTOR: PIOTR SZOSTAK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Miałem ten artykuł napisać jakiś czas temu, by raz na zawsze rozprawić się z kwestią szczęścia, tego, czym ono jest i jaki wpływ na szczęście mają problemy?

Według Słownika Języka Polskiego szczęście to uczucie wielkiego zadowolenia, radości. To rozumiem, ale skąd bierze się szczęście? Pewnie z różnych źródłem, a jednym z nich są problemy, a raczej, to jak do nich podchodzimy, ale o tym za chwilę.

PROBLEMY

Problemy są stałym elementem naszego życia. Po rozwiązaniu jednego problemu pojawiają się kolejne i tak w kółko. Część z nich sami wrzucamy sobie na głowę, inne trafiają do nas z zewnątrz. Zawsze, gdy napotykamy problem możemy podążyć, jedną z trzech dróg:

 • możemy wyprzeć problem i udawać, że go nie ma, czyli zwyczajnie oszukiwać siebie. Krótkookresowo przynosi to rezultaty, długookresowo prowadzi do jeszcze większych problemów, poczucia niepewności i rozchwiania emocjonalnego. W końcu ile można się oszukiwać. Sprawdziłem. Długo, ale ostatecznie nie wyszedłem na tym zbyt dobrze.
 • po drugie możemy obwinić innych za swoje problemy, czyli przyjąć mentalność ofiary. To bardzo modne i popularne podejście, zwłaszcza teraz. To wina systemu, żony, męża, rodziców, dzieci, narodowców, LGBT, polityków, pogody, złego szefa, leniwego pracownika, Niemców, USA, Chin itd. Od wyboru, do koloru, dla każdego coś się znajdzie, na co możesz zwalić winę. Krótkookresowo sprawdza się doskonale, długookresowo prowadzi do narastania gniewu, poczucia bezradności i rozpaczy. Wiem, przerabiałem to, zdecydowanie odradzam.
 • trzecia droga jest najmniej chętnie uczęszczaną, ponieważ polega na rozwiązywaniu problemów. A rozwiązywanie problemów niestety jest trudne, bywa nieprzyjemne, a do tego trzeba się narobić, trzeba przeskoczyć samego siebie i wskoczyć na wyższy poziom. Czasami trzeba się z kimś skonfrontować. Czyli trzeba najzwyczajniej w świecie trochę się wysilić, a my jako ludzie nie lubimy się wysilać. A szkoda, bo warto.

CO MA PROBLEM WSPÓLNEGO ZE SZCZĘŚCIEM?

Cóż wydawałoby się, że są to pojęcia leżące na dwóch przeciwległych od siebie biegunach. Albo jesteś szczęśliwy, albo masz problemy. Nie ma innej opcji. Niestety jest, a może raczej na szczęście jest. Cały myk w byciu szczęśliwym polega na zamienianiu problemów gorszych na problemy lepsze. Tak nie pomyliłeś się, bycie szczęśliwym to zamienianie jednych problemów na inne problemy. Ważne jest tutaj zamienianie gorszych problemów na lepsze, nigdy na odwrót.

Jak to działa w praktyce. Masz problem z kondycją, więc postanawiasz biegać. Teraz wszyscy biegają, to tani sport i nie ma prawie żadnych ograniczeń w jego uprawianiu. Więc postanawiasz biegać, by poprawić kondycję. Brak kondycji to był problem wyjściowy. Teraz przechodzimy do nowego problemu, który właśnie sobie stworzyłeś – oklaski 🙂 Tym problemem jest, albo może raczej są:

 • gdzie powinienem biegać,
 • od jakiego dystansu zacząć,
 • jakie kupić buty,
 • jakie kupić ciuchy,
 • kiedy biegać,
 • jak znaleźć motywację do biegania,
 • jak zmusić się do wyjścia z domu,

Albo inny przykład, zmieniłem pracę i teraz zarabiam więcej, w końcu po to zmienia się pracę. Teraz mam więcej pieniędzy i muszę zastanowić się co z nimi zrobić:

 • mogę je wydawać na bieżące potrzeby,
 • mogę je oszczędzać. A jak oszczędzać, to gdzie i jak?
 • mogę je zainwestować. A jak inwestować, to gdzie i jak?

To są dwa przykłady tego, jak problem gorszy (brak kondycji, czy słabe zarobki) zamieniamy na problem lepszy (jak biegać, co robić z pieniędzmi). I to jest dobra droga. Pomaga nam być szczęśliwymi, ponieważ pozbywamy się złych problemów. Jest nam zwyczajnie łatwiej i przyjemniej w życiu.

ZATEM CZYM JEST SZCZĘŚCIE?

No tak, ale to wszystko wiąże się z działaniem, z poszukiwaniem rozwiązań. Zatem szczęście nie jest stanem, a jest aktywnością, formą działania. Jest ciągłą pracą. Rozwiązanie dzisiejszych problemów stanowi fundament dla jutrzejszych problemów, a te dla kolejnych. Celem rozwiązywania problemów jest znalezienie takich problemów, których rozwiązywanie daje nam szczęście.

Zdjęcie wykorzystane w artykule zostało wykonane przez Connor Jalbert i pobrane z Unsplash.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

BEZPŁATNY EBOOK

JAK ZACZĄĆ
I NIE PRZESTAĆ?

Chcesz otrzymać darmowego ebooka Jak zacząć i nie przestać? z 15 poradami, które pomogą Ci osiągnąć cele i zbudować nawyki? Wystarczy, że dołączysz do kilkuset zadowolonych subskrybentów newslettera, a otrzymasz go za darmo!

MASZ PYTANIE?

NAPISZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

sukces

SUKCES NIE DAJE SZCZĘŚCIA

Tak, nie przewidziało Ci się – sukces nie daje szczęścia. Sukces jest przereklamowany, plastikowy i stał się afrodyzjakiem XXI wieku. Pełno go wśród tanich haseł

innowacja

Optymalizacja czy innowacja

Dwoma kluczowymi czynnikami rozwoju osobistego jest optymalizacja i innowacja. Innowacja jest zazwyczaj błyskotliwa, szybka i potężna, ale nieprzewidywalna. Natomiast optymalizacja jest mała, powolna, regularna, niezbyt

frustracja

Pokonaj barierę frustracji

Kiedy ostatni raz byłeś na potańcówce (uwielbiam to słowo), wygłosiłeś przemówienie, nauczyłeś się nowego języka, ćwiczyłeś sporty walki, zrobiłeś coś własnoręcznie, czy eksperymentowałeś w kuchni?

© 2016-2020 – jakosiagaccele.com – Piotr Szostak – Wszelkie prawa zastrzeżone

Jak zacząć i nie przestać

POCZEKAJ - MOŻE CHCESZ E-BOOKA?

Chcesz otrzymać darmowego e-booka Jak zacząć i nie przestać? z 15 piekielnie skutecznymi radami, które pomogą Ci osiągać cele i budować nawyki? Jeżeli tak, to dołącz do kilkuset subskrybentów mojego newslettera, a otrzymasz go za darmo!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie poniżej podanych danych osobowych. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w celu pobrania e-booka i otrzymywania ode mnie wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych z blogiem. W każdej chwili będziesz mógł odwołać udzieloną zgodę [więcej szczegółów w Polityce prywatności i cookies].